fbpx
Емануел Макрон
ФОТО Фејзбук
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА
Фото МИА

Пропагандата и реалноста: Мицкоски, Силјановска и ВМРО-ДПМНЕ ветуваа голема победа и во 2019 и 2020, ама…

Пропагандата на ВМРО-ДПМНЕ ја убедуваше јавноста дека Силјановска ќе победи на изборите во 2019 година. И Христијан Мицкоски јавно изјавуваше дека очекувал победа на Силјановска и масовна поддршка. Мицкоски во...

Read more

Институционалното кршење на темелните права на сите граѓани е натпартиска навика

DeepAI

Од МВР информираат дека возачките дозволи од 00 часот на 13 февруари 2024 година ќе важат само со името Република Северна Македонија. Дали народов беше предупреден за ова, како за...

Read more

Премиерот Ковачевски му посака топло добредојде во Скопје на американскиот државен секретар Блинкен

Премиерот Димитар Ковачевски преку објава на Фејсбук му посака топло добредојде во Скопје на американскиот државен секретар Антони Блинкен. „На средбата попладнево уште еднаш ги истакнавме нашите одлични односи и...

Read more

НМКаменот од блиску доаѓа

Фото: Скриншот од видео на 360 степени

ДРАГАН МИШЕВ Кратенката НМК (NMK), која според Преспанскиот договор е наменета исклучиво за регистарските таблички на возилата во земјава, веќе извесно време е стандард на патоказите во една соседна земја,...

Read more

Мицкоски се сили со Горде. Земете пуканки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на Фејсбук објави заедничка фотографија со Гордана Јанкуловска – затвореничка осудена за криминал, а поранешна Министерка за внатрешни работи во владата на Груевски. „Средба силна...

Read more

Колку вреди зборот на Меџити: До кога ќе се играат игри со здравјето и животот на дијабетичарите

Фотомонтажа: Д. Мишев/ ЦивилМедиа

Иако министерот за здравство Фатмир Меџити минатиот месец вети дека во најскоро време ќе бидат исполнети барањата на дијабетичарите, тие се уште се соочуваат со сериозен недостиг на ленти, игли...

Read more

Целакоска: Време е да се прочита како било, а како е сега Кривичниот законик

Емилија Целакоска

Професорката Емилија Целакоска во објава на Фејсбук прави компарација „пред” и „потоа”, како било, а како се сега законските решенија од Кривичниот законик. „Ако медиумите не ја НАДУЈАТ работата, па...

Read more

Каде одиш МПЦ-ОА?

Еве година и половина откако СПЦ издаде Томос за автокефалност, а МПЦ-ОА влезе во приказната дека е автокефална црква и полека, но сигурно, се откажува од канонскиот пат за нејзино...

Read more
Page 1 of 23 1 2 23

CIVIL MEDIA NEWSLETTER