fbpx

СТАВОВИ

Спортот (треба да) обединува

Тажно е што сè уште сме општество кое не знае да се радува! Навикнати ли сме само на порази!? Наместо прослава на победата на нашата фудбалска репрезентација и зближување на...

Read more

Ваков пресврт само Путин можеше да предизвика

СОТИР ГАБЕЛОСКИ  Ако Франција беше, и се' уште е, најголемиот заложник за зајакнување на европската безбедноста и одбранбена политика, Германија беше вториот европски лидер кој цврсто се спротивставуваше и своите...

Read more

Како одговорив на една анкета

СОТИР ГАБЕЛОСКИ  Од најниски до највисоки оценки за политичари, оценување на владата како успешна на едни полиња, но малку успешна на некои други и мои впечатоци, како анкетиран, за насоката...

Read more

За рускиот амбасадор во земјава бомбардираните болници во Украина се лажни вести

Рускиот амбасадор во Република Северна Македонија, Сергеј Баздникин во неговото гостување на Сител ТВ, како лажни вести го карактеризираше известувањата, сликите, видеата и сведоштвата од гранатирањата на болниците и цивилните...

Read more

Parlez-vous français за Скопје, Данела

ДРАГАН МИШЕВ Градоначалничката на Скопје изгледа како да не е од тука. Освен што се прогласува за ненадлежна, за проблемите на Скопје и скопјани се однесува како „француска собарица“, што...

Read more

Кога антиваксерите ќе стивнат

За жал, и предходната година помина во знакот на Ковид пандемијата. Покрај борбата на СЗО, владите и здравствените работници за сузбивање на пандемијата, вакцинацијата, ковид пропусниците, локдауните, рестрикциите, (не)носењето маски,...

Read more

Ново бугарско вето за Северна Македонија: Кукавично јајце на политиката на Радев?

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Пред неколку дена, двоецот „харвардовци“ од новата бугарска влада го посети претседателот на Бугарија - Радев  и говореше за нивните идни политики по области. По новиот образец на...

Read more
Page 29 of 35 1 28 29 30 35

CIVIL MEDIA NEWSLETTER