fbpx
Фото: Загреб.инфо
Фото: Укринформ
Фото: Ангел Ангеловски / ПМД
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Фото. МИА
Фото: Б. Јордановска / ЦивилМедиа
Фото: ЕВН
Фото: Укринформ

ТЕХНОЛОГИИ

Талибанците почнаа да купуваат „сини крлежи“ на Твитер

Талибанците почнаа да ја користат функцијата за верификација на Твитер, што значи дека некои сега имаат „сини крлежи“ на нивните сметки. Претходно, синото штиклирање означуваше „активни, значајни и автентични сметки...

Read more

Жесток сајбер напад на медиумската платформа на Цивил: Нѐ напаѓаат сајбер криминалци, овчари и зомби, заразени со малициозност

ЏАБИР ДЕРАЛА Медиумската платформа на Цивил е честа мета на сајбер напади. Утрото на 15 јануари (недела) започна масивен ботнет (botnet) сајбер напад на медиумската платформа на Цивил. Најверојатно се...

Read more

„Стелантис“ ќе произведува електрични летечки такси од 2024 година

Меѓународниот конзорциум на производители на автомобили „Стелантис“ денеска на Саемот за електроника ЦЕС во Лас Вегас објави дека ќе произведува електрични летала развиени од американската компанија „Арчер“, наменети како летачко...

Read more

Корисниците на Твитер гласаат за заминување на Маск како извршен директор

Повеќе од половина од 17,5 милиони корисници кои одговориле на анкета во која се прашуваше дали милијардерот Илон Маск треба да се повлече од функцијата шеф на Твитер, гласаа потврдно,...

Read more

Лансиран сателит кој ќе направи револуција во временската прогноза

Првиот од вкупно трите сателити Метеосат од трета генерација (MTG), кој ќе овозможи револуционерен напредок во следењето и прогнозирањето на времето во Европа, беше лансиран синоќа од Француска Гвајана. Европската...

Read more

Into the Light: Светски моден перформанс на Анук Випрехт, спој на вештачка интелигенција, мода и технологија

Синоќа, во фоајето на Националната опера и балет се случи гала моден настан насловен „Осветлено“ (Into the light). Специјална гостинка на вечерта беше светски познатата холандска модна дизајнерка Анук Випрехт...

Read more

Најбогатиот човек против највредната компанија: Илон Маск започна вербална војна со „Епл“

Во серија твитови, сопственикот на Твитер, Илон Маск, ја обвини компанијата „Епл“ дека се заканува оти ќе го отстрани Твитер од својата продавница за апликации, што би ги ограничило новите...

Read more
Page 1 of 28 1 2 28

CIVIL MEDIA NEWSLETTER