epa08195283 Tedros Adhanom Ghebreyesus, Director General of the World Health Organization (WHO), informs the media about the current situation regarding the novel coronavirus (2019-nCoV), during a press conference, at the World Health Organization (WHO) headquarters in Geneva, Switzerland, 05 February 2020.  EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

ТЕХНОЛОГИИ

Македонски телеком: Нема 5G мрежа во употреба

„Македонски телеком“ денеска преку соопштение ги демантираше информациите дека е активирана 5G мрежа во земјава. „Деновиве на социјалните мрежи се споделуваат лажни информации дека Македонски Телеком ја активира тестната 5G...

Read more

До 10.000 евра поддршка за дигитални решенија за справување со последиците од корона вирусот

Креативни алатки и решенија за онлајн и интерактивни активности или анимација наменети за различни категории на граѓани се предлог проекти со кои може да се аплицира на новиот јавен повик...

Read more

Меѓународен натпревар по роботика и вештачка интелегенција на ФЕИТ

На Факултетот за електротехника и информациски технологии  ФЕИТ во Скопје денеска ќе биде отворено 10. издание на меѓународниот натпревар по роботика и вештачка интелигенција РОБОМАК. Учесниците на натпреварот ќе имаат...

Read more

Facebook со нови правила: Авторизација и регистрација за реклами на политички кампањи

За да се овозможи вистински дијалог и да се придонесе кон позитивно зајакнување на демократијата во земјите низ светот, Фејсбук презема мерки да се намали ширењето дезинформации и да се...

Read more

Иницијатива за граѓанска и натпартиска платформа за дигитализација

Институтот за добро управување и евроатлантски перспективи (ИДУЕП), до политичките партии и државниот врв достави иницијатива за граѓанска и натпартиска платформа за дигитализација. Дописот е пратен до претседателот Стево Пендаровски,...

Read more

Фејсбук, Гугл и Мајкрософт им наложија на вработените да работат од дома поради корона вирусот

Компаниите Фејсбук, Гугл и Мајкрософт, чие седиште е во Сиетл, но и многу други помали фирми од сојузната држава Вашингтон, им наложија на своите вработени да работат од дома, пренесува...

Read more

Пендаровски: Многу малку како држава одвојуваме за образованието

„Многу малку, недозволено малку, како држава одвојуваме за образованието. Процентот по глава на жител во Европа покажува дека сме на дно“, истакна денеска претседателот Стево Пендаровски во обраќањето на презентацијата...

Read more

Деспотовски и Ангеловска со предлог да се формира регионален ФИТР со седиште во Скопје

Основање регионален фонд што ќе работи по примерот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) е предлог што министерката за финансии Нина Ангеловска и директорот на Фондот за иновации...

Read more

На одвикнување од видео игри во Белград годишно се лекуваат околу 30 деца

Проблеми со видот, атрофија на мускулите, вишок на килограми, како и прескокнување оброци, повлекување во себе, епилептични напади, се само некои од последиците од зависност од видео игри. Минатиот викенд...

Read more

ФИТР го продолжи рокот за аплицирање на јавниот повик за „старт-ап“ и „спин-оф“ компании

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) за дваесет дена, односно до 15 март, го продолжи рокот за аплицирање за јавниот повик за кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва „старт-ап“ и...

Read more
Page 1 of 12 1 2 12
Currently Playing