fbpx
epa09950441 Swedish Prime Minister Magdalena Andersson speaks during a parliamentary debate on Sweden's application for NATO membership, at the Swedish Parliment in Stockholm, Sweden, 16 May 2022. The Swedish Parliament is holding a special debate about applying for NATO membership, paving the way for the expansion of the alliance.  EPA-EFE/HENRIK MONTGOMERY  SWEDEN OUT

ТОП 10

Дерала: Медиумската неписменост се користи за манипулирање со јавното мнение, пласирање лажни вести и дезинформации за политички профит

Светскиот ден на слободата на печатот е и ден на поддршка на медиумите кои се изложени на обиди за нивно укинување или ограничување на нивната слободата на изразување, но и...

Read more

Смртта на англиската (глобалната) Кралица и преродбата на англискиот (глобалниот) фудбал

Агрон Биба

пишува: АГРОН БИБА Ви зборував накратко во минатата колумна за очекуваните глобални реперкусии кои ќе настанат во сиот свет, на глобално и локално ниво после смртта на Англиската (Светската) Кралица...

Read more

За почеток на денот: Пристигнувањена првите вакцини против Ковид-19 од ЕУ, прес-конференција на Димитров со Едштадлер, собранието продолжува со седници…

Photo by Markus Winkler on Unsplash

Во 11:00 часот ќе се одржи седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Во 17:45 часот еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во посета на Северна Македонија по...

Read more

Кој мисли зло не пее

Добро утро со Орданоски

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Секоја година, на 3-ти мај (вчера), кога „се паѓа“ Меѓународниот ден на слободата на медиумите, секое „пискарало“ (како мене) кое држи до себе во професијава наоѓа за потребно...

Read more

Од властите треба поддршка за слободата на медиумите, од професијата – одговорност

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), по повод 3ти мај, Светскиот ден на слободата на медиумите, од власта и институциите очекува да покажат сериозна одговорност и посветеност во поддршката...

Read more

Антизападни пропагандни центри против граѓанското општество во Северна Македонија: Случајот на ЦИВИЛ

Xhabir Deralla, President and Co-founder of CIVIL – Center for Freedom (photo: HEINRICH BÖLL STIFTUNG)

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА / објавено во HEINRICH-BÖLL-STIFTUNG ДА СЕ БИДЕ БРАНИТЕЛ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Јас сум активист за човекови права, новинар и писател, работам скоро 22 години за...

Read more

Заев: Никогаш повеќе нема да дозволиме институциите да кријат информации

„Информацијата e јавно добро. Денес, на Светскиот ден на слободата на медиумите важно е да повториме и потврдиме дека во Северна Македонија никогаш повеќе нема да дозволиме институциите да кријат...

Read more

Слободата на изразување, правата, одговорноста, вистината низ изјави од познати медиумски работници

По повод Светскиот ден на слободата на медиумите, ЦИВИЛ се потсетува на дел од објавите на медиумски експерти, уредници и новинарки и новинари од нашето медиумско пондебје, објавени на денешен...

Read more

Мас: Северна Македонија одамна ги исполни условите за пристапување во ЕУ, во интерес на Унијата е што побрзо отворање на преговорите

Сакам многу јасно да кажам дека Германија многу сериозно ја гледа европската перспектива на земјите во регионот. Особено тоа важи за Северна Македонија која одамна ги исполни условите за пристапување...

Read more
Page 363 of 500 1 362 363 364 500

CIVILMEDIA NEWSLETTER