fbpx

ТОП 10

17 декември, Меѓународен ден за крај на насилството против сексуалните работници

По повод 17 декември, Меѓународен ден за ставање крај на насилството врз сексуалните работници, по 13-ти пат во Скопје се одржа мирен собир, во организација на  СТАР - Прв колектив...

Read more

Преглед на настани: МОН не укинува ниту една научна дисциплина, од утре на сила новите рестриктивни мерки

ВЕСТ НА ДЕНОТ: МОН: Не укинуваме ниту една научна дисциплина, учениците треба да стекнат знаења и да научат да размислуваат Реформите кои се подготвуваат во основното образование не значат укинување...

Read more

БРО: Ниту еден наставник нема да остане без работа со новиот наставен план

Бирото за развој на образованието известува дека во изминатиот период се работело на нова Концепција за основното образование, по увидивување на потребата за темелни реформи во образовниот процес. „БРО најавува...

Read more

Шахпаска: Законот за спречување и заштита од дискриминација во дискриминаторските основи ги вклучува и сексуалната ориентација и родовиот идентитет, за нас сите граѓани се еднакви

„Законот за спречување и заштита од дискриминација во дискриминаторските основи ги вклучува и сексуалната ориентација и родовиот идентитет. За нас сите граѓани се исти и секој има право да се...

Read more

Филипче: По 30 илјади денари за 7600 вработени во здравствените установи кои работат со ковид пациенти

Министерот за здравство Венко Филипче, при денешната посета на Клиничката болница во Штип, во изјава за медиумите информираше дека 7.600 вработени во јавното здравство кои работат со ковид пациенти ќе...

Read more

Стоење, седнување, станување

пишува: ВОЈО МАНЕВСКИ Има ли логика во редоследот? Во животот секако, но во политиката тоа е повеќеслојно. Таму ниедно правило од логиката не важи а важи само борбата за опстанок....

Read more

Cessante ratione legis cessat ipsa lex

пишува: МИРЈАНА НАЈЧЕВСКА За Македонија да стане држава во значењето кое овој поим го има на актуелното цивилизациско ниво од развојот на човештвото, меѓу другото треба: - министрите да научат...

Read more

Македонскиот евро-интегративен зен-будизам

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Професионално да се следи македонскиот евро-интегративен пат во последните две-три децении е ѓаволски неблагодарна работа. Разочарувањата и регресиите се сто пати почести од ретките прилики за радост...

Read more

Преглед на настани: Кризна состојба до 30 јуни, Владата во одбрана на интегритетот на новинарите, нова концепција за основно образование

ВЕСТ НА ДЕНОТ: Собранието ја изгласа одлуката за прогласување кризна состојба во државата до 30 јуни Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 25. седница денеска со 61 гласа...

Read more
Page 59 of 92 1 58 59 60 92

CIVILMEDIA NEWSLETTER