ЦИВИЛ прибира апликации за набљудувачи на изборите

ЦИВИЛ – Центар за слобода прибира пријави (апликации) за краткорочни и долгорочни набљудувачи на изборниот процес. Предност имаат оние што веќе биле набљудувачи за организацијата во претходните изборни процеси, како и оние што ги посетувале семинарите за граѓанско новинарство. Сепак, сите заинтересирани треба да пополнат апликација, а посебна комисија ќе ја изврши финалната селекција. Едно од правилата е дека не може да се биде набљудувач за две организации истовремено. Партиски активисти немаат право на учество во овој повик. 

Организацијата, позната по објавувањето на ставовите и фактите за реалноста без калкулирање и цензура и по бескомпромисната борба за човекови права и слободи, спроведува долгорочен мониторинг на општествено-политичките и изборните процеси и состојбата на човековите права. 

ЦИВИЛ останува отворена за учество на сите граѓанки и граѓани со можноста да пријавуваат случаи на повреда на човековите права, како и изборни нерегуларности, поткуп на гласачи, притисоци, закани, говор на омраза и насилство. Воедно, се отвораат и нови позиции во повеќе општини низ земјата.

Посебен фокус на мониторингот на ЦИВИЛ во наредниот период ќе биде политичкото финансирање, корупцијата, национализмот и екстремистичките тенденции во земјата.

Овие активности се дел од проектот „Граѓанките и граѓаните за слободно општество“, поддржан од Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија. Во март и април ќе бидат одржани и неколку семинари за обука и работилници со успешните апликанти за ангажман во проектите и во мониторингот.

 

 


Сите текстови потпишани со ЦИВИЛ Тим за односи со јавноста се достапни за целосно преземање и објавување. Авторските права за фотографиите и илустрациите се задржани.
Фотографија во прилог на текстот: Б. Јордановска (од теренските активности на ЦИВИЛ во 2016 година, проект „Напред!“ за мониторинг на изборните процеси)

*

Во соопштението на ЦИВИЛ има и додаток во кој организацијата ги повикува сите заинтересирани граѓанки и граѓани да останат во контакт и да учествуваат во проектите:

ОСТАНЕТЕ ВО КОНТАКТ СО ЦИВИЛ

Лајкнете ја Фејсбук страницата ЦИВИЛ.МК за да ги следите активностите на организацијата и продукцијата на медиумската платформа на ЦИВИЛ на македонски, албански и англиски јазик.
За да дознаете повеќе за медиумската платформа на ЦИВИЛ, кликнете ТУКА (преглед на кој се наоѓаат линковите на сите веб страници на организацијата).
За оние што се заинтересирани за посебни теми, можат да ги лајкнат и тематските Фејсбук страници:
Социјална правда и работнички права: СОЦИЈАЛНА ПРАВДА СЕГА!
Екологија, социјална правда и антинационализам: GREEN CIVIL
Граѓанско новинарство, транспарентност и одговорност: CITIZEN JOURNALISTS MACEDONIA
Сѐ што ЦИВИЛ објавува за изборните процеси: СЛОБОДНИ ИЗБОРИ | ZGJEDHJE TË LIRA
Фејсбук страницата на www.drejt.mk на албански јазик: DREJT.MK
За повеќе информации, пишете ни на civil@civil.org.mk или јавете се на 02/5209176. Работното време на ЦИВИЛ е 9-17 часот секој работен ден.
Дали криминалци треба да нѐ претставуваат во Европа и во светот?

Одговорот на прашањето што денеска го постави ЦИВИЛ во својата Фејсбук анкета е повеќе од очигледен. Сепак, 4% одговорија со „не“. Прашањето е: Дали мислите дека лица што се под истрага или се обвинети за тежок криминал треба да ја претставуваат Македонија во европските и светските институции, како што е НАТО, ЕУ, ОН…?

На пример, денешното рочиште за случајот „Талир“ во Кривичниот суд, беше одложено бидејќи обвинетиот пратеник Илија Димовски е на службен пат во Брисел, каде треба да присуствува на парламентарен состанок на генералното собрание на НАТО, од 17 до 21 февруари. Бујар Османи е вицепремиер во Владата, а за него неодамна се отвори истрага во СЈО. И тие не се единствените примери!

Без оглед на тоа колку е очигледен одговорот, гласајте на Фејсбук страницата на ЦИВИЛ.

 
Државата и Скопје на меѓународен суд заради загадувањето

Четирите граѓански организации – Прва детска амбасада во светот– Меѓаши, „Радар“, „Зелен институт“ и ,,Новинари за човекови права” подготвуваат тужба кон државата и Град Скопје пред домашните и меѓународни судови поради загадувањето на воздухот.

Во исто време, овие четири организации покренаа петиција наречена „Нула толеранција за аерозагадувањето“. (МЕТА)

фото: Роберт Атанасовски
18 февруари: СДСМ и ДУИ ја разгледуваат можноста за консензуален кандидат за претседател

Партии

Членството на крилото во „Беса“ предводено од Африм Гаши, побарало да се прекине судскиот процес за името на партијата, бидејќи ќе формираат нова партија која ќе го носи името „Алтернатива“.

Одлуката да му се препушти „Беса“ на Билал Касами е донесена на вчерашната средба на Централното собрание на крилото предводено од Гаши.

Внатрепартискиот раскол во „Беса“ настана по локалните избори во 2017 година, поради незадоволство од постигнатите резултати.

Претседателски избори

Во Клубот на пратеници денеска се сретнаа премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, да разговараат за предлози за консензуален кандидат за претседател на државата.

Средбата зад затворени врати за приближување на ставовите околу евентуален консензуален претседателски кандидат меѓу Заев и Ахмети заврши за само околу еден час, без консензус.

Консултациите ќе продолжат, до крајот на неделата ќе се знае дали ќе има заеднички кандидат, следната недела ќе се разговара за имиња и јавно ќе се обелоденат, рече Заев во крактата изјава по средбата.

И според Ахмети,  ова било само консултативна средба, на која се договориле со преговорите да продолжат секретарите на партиите. И тој потврди дека на денешната средба не се разговарало за имиња.

Одговарајќи на новинарско прашање, премиерот Зоран Заев откри дека на листата на претседателски кандидати на СДСМ се наоѓаат десет имиња за кои во моментов се прават анкети. Меѓу нив се пет имиња што на анкетите добиле поддршка од сите етнички заедници во земјата, меѓу кои се и Имер Селмани, поранешен вицепремиер и министер за здравство, и Теута Арифи, поранешна вицепремиерка за европски прашања и актуелна градоначалничка на Тетово.

ЦИВИЛ – активности

На дводневниот семинар за граѓански новинарки и новинари во организација на ЦИВИЛ – Центар за слобода, кој се одржа викендов во Велес, учестуваа 25 учесници од 11 општини од земјата.

Посебната комисија која ги верификуваше и одобри апликациите за учество на семинарот, внимателно ги селектираше учесниците имајќи ја предвид рамномерната регионална застапеност, како и разните општествени профили, со цел да бидат застапени најразлични професии, што е всушност и суштината на граѓанското новинарство во светот.

На овој дводневен семинар беа опфатени најразлични теми кои им помогнаа на граѓанските новинар(к)и да се стекнат со вештини и практични знаење од областа на новинарството, но и човековите права и слободи, изборните процеси и општествено политичките случувања. Тие исто така се запознаа со основите на изброниот мониторинг, и навременото и објективно информирање и известување за општествените и политичките процеси.

На семинарот беа претставени и новите компоненти на проектот, кои на слушателите им овозможуваат директно учество во имплементацијата на проектот, како на медиумската платформа, така и во работата на ЦИВИЛ како огранизација за човекови права.

Семинарот беше и вовед во започнување на имплементацијата на компонентата „медиуми на заедниците“ чија цел е да формира два тима што ќе бидат финансиски поддржани од ЦИВИЛ да започнат свој блог или веб страница со информативни содржини за локалните настани.

Д.Т.
Срцето на градот

Во срцето на главниот град, ова е честа глетка зад Домот на културата „Кочо Рацин“. Фотографијата ја направи Г. Наумовски.
Заев: Да работиме на регионална економска соработка и трговска интеграција

Премиерот Зоран Заев и владиниот економски тим одржа состанок со делегација на регионалниот Коморски инвестициски форум предводена од претседателот Марко Чадеж и заменик претседателот, Бранко Азески, соопшти прес службата на Владата. 

„Денеска ја имаме честа да ги удостоиме со наше гостопримство претседателот на Коморскиот инвестициски форум Марко Чадеж и претставниците на стопанските комори од регионот. Ќе одржиме заедничка средба на којашто ќе ги размениме искуствата, размислувањата и идеите за тоа како да ја интензивираме економската соработка помеѓу нашата земја, Република Северна Македонија и земјите од регионот. Ќе разговараме и за тоа како да ја подобриме конкурентноста на нашите економии преку поврзување на бизнис заедниците од 6-те земји во Западен Балкан, како да ја зголемиме трговската размена помеѓу нашите земји и да работиме на поголема регионална економска соработка и трговска интеграција“ – изјави премиерот Заев.

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, пред состанокот со регионалниот инвестициски форум на Западен Балкан, го честиташе јубилејот на Стопанска комора на Македонија, која одбележува 97 години од постоњето, при што истакна дека ретки се институциите, како кои може да се пофалат со долговечност и траење од речиси еден век. Тој дополни дека денеска доделените признанија на одредени стопанственици по повод јубилејот ќе бидат поттик на компаниите за понатамошен раст и развој.

„Индустријализацијата на Република Северна Македонија се одвива во одлична насока, а тоа се покажува преку сите статистички параметри. Би сакал да ја истакнам значајноста на тоа што сите стопански комори од Западен Балкан се здружени, важно е коморите и компаниите од сите земји да соработуваат регионално. Суштински важно е да ние како регионо соработуваме помеѓу себе, а потоа да ја зголемуваме меѓусебната соработка со ЕУ и развиените земји, на тој начин помалку ќе тежиме на Унијата. Императив е да се забрза и подобри соработката помеѓу државите, но и помеѓу компаниите од земјите од Западен Балкан“ – подвлече вицепремиерот Кочо Анѓушев.

 
ССНМ со осуда за заканите на Бојан Јовановски кон новинарката Јордановска

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници најостро го осудува односот на де-факто сопственикот на 1ТВ, Бојан Јовановски, кон новинарката на Макфакс, Мери Јордановска.

Според ССНМ, Бојан Јовановски во својот фејсбук-пост се обидувал да ѝ изврши притисок на новинарката, со тоа што на јавна сцена ѝ открива дека неговиот и медиумот во којшто Јордановска работи преговарале за да соработуваат.

„Повод за нападите на Бојан Јовановски се коментарите на Мери Јордановска поврзани со емисијата „Македонски инсајдер“ која на 17 февруари се емитуваше на 1ТВ.  ССНМ ова го сфаќа како опомена за новинарката, да внимава што зборува, зашто би можела да има последици по нејзиното работно место. Ваквите реакции од сопственици на медиуми придонесуваат да се создаде пракса во која сите новинари би се плашеле да го користат своето право на слободно изразување.

Сметаме дека вакви коментари директно влијаат врз слободата на изразување којашто впрочем е универзално човеково правo и треба да ја ужива секој новинар, за да има минимум услови да работи. Исто така упатуваме апел до редакцијата на Макфакс да се огради од коментарите на Бојан Јовановски“, се вели во реакцијата на ССНМ.
И ние имаме право на достоинствен живот

На иницијатива на група граѓани од  Тетово, а со поддршка на невладините организации, професионални уметници и Секторот за јавни дејности на општината, се реализираше проектот „И ние имаме право на достоинствен живот“.

По тој повод на 21 февруари со почеток во 19 часот во Детски театарски центар во Скопје, Стара Чаршија, ќе има хуманитарна изложба посветена на Ромите што живеат на улица 29 Ноември во Тетово.

Средствата од продадените уметнички дела се наменети за низа активности за подобрување на условите за живот на овие луѓе.

Б. Ј.
Левица престана да сонува, престанавме и ние

„Го носам товарот на човек којшто го „гласале“, да им се извинам на оние луѓе коишто ме гласале, односно полагале надеж и доверба во мене. Ситуацијата и гротеската во која западна ем партијата, ем ние останатите како луѓе вклучени (иако лично не сум дел од раководните органи) во партијата, но и оние останатите кои не поддржувале, заслужува барем едно мало „извини“ и собирање на себеси, размислување и реобмислување на „себеси“ и на иднината (доколку постои нешто такво)“, по долго време се јави со статус на Фејсбук, Мариглен Демири.

Една година, редум, се изземам од какви биле коментари во врска со политичката партија чиј основач сум и човек којшто…

Gepostet von Mariglen Demiri am Montag, 18. Februar 2019

„Левица не требаше да изгледа (апофатички малку) како:

Збриштина на фрустрирани бели мажиња кои се дрецкаат од земја, при секое дразнењето на нервот на нивната опсесија со името, знамето, нацијата, јазикот и остала национална (и читај: националистичка) територија на симболи и знаци. Сме се обидувале и орлови нокти сме носеле да создаваме стратегии и визии за антинационалистички дејствувања и за ширењето на речта на класната и социјалната база пред националните вистини и потреби – тло, како што кажав претходно во коешто растат страшилата на десницата со едно брдо седименти на паронична и хистерична националистичка ксенофобија. Може само да се погледне профилот на „малиот наполеон“ нанижан со кумулација на лајкови на цела серија „отпадоци“ од десницата – односно оние коишто не ги сакаат ниту дома, а камоли во нивната партија (ВМРО де). Форум за застарени дебати кои историски се напластиле во купот од неуспешни обиди за промени и политички еманципации. Имаше период во кој неколку месеци се дебатираше дали ликот и делото на другарот „Стаљин“ е добро профилиран од страна на ревизионистичката методологија и теорија, пред се претставниците на ревизионизмот.“, напиша, меѓу другото, Мариглен Демири.

Д. Т.

 
Расфрлен отпад покрај кејот на Вардар

Граѓанска новинарка до редакцијата на ЦИВИЛ Медиа испрати фотографии од расфрлан отпад покрај кејот на Вардар во Долно Нерези, во близина на трговскиот центар „Сити мол“, во Скопје.

„Имаше невидена количина на ѓубре, не можеше ни да се долови сè на фотографиите. Личеше на мини депонија. Имаше фрлени градежни материјали, врати, машини за перење и многу многу ќеси со ѓубре. Толкава количина смет имаше што не можевме да го продолжиме патот, како препрека беше, цел рид од ѓубре“, вели граѓанската новинарка за ЦИВИЛ.

Случаите во кои граѓанските новинари фотографираат места со „мини депонии“ низ Скопје стануваат сè почести и истите ја покажуваат граѓанската неодговорност и свест за зачувување на животната средина, од која патем и тие самите опстојуваат.

А. П.