ВЕСТИ

Товарен воз удрил во автомобил оставен на пруга кај Скопје

Нема повредени лица, но е причинета материјална штета синоќа при удар на товарен воз во патничко возило оставено на пругата меѓу железничките станици Миладиновци и Илинден. Во Секторот за внатрешни...

Read more

Моторџиите и Градот Скопје на работна група ќе договараат регулирање на паркирањето мотори

Моторџиите и Градот Скопје ќе формираат работна група за надминување на разликите околу плановите на градот за регулирање на паркирањето мотори. Ова е договорено на денешната средба меѓу градоначалникот Петре...

Read more

Берлин бара Анкара да објасни зошто го затворила германското училиште

Германската амбасада во Анкара побара од Турција да го објасни затворањето на германско училиште во Измир. - Филијалата на училиштето на германската амбасада беше затворена на 29 јуни од локалните служби...

Read more

Австрија од денеска го презема претседавањето со ЕУ

Австрија од денеска го презеде претседавањето со ЕУ, а прашањето за миграцијата е врвен приоритет на администрацијата на канцеларот Себастијан Курц. Мотото на австриското претседателство е „Европа која ги штити". Ова...

Read more

Николовски: Системите за наводнување со години запоставувани

Системите за наводнување со години биле запоставени и затоа има и намалување на земјоделското производство и намалување на квалитетот. Оваа година ќе исплатиме 12 милиони евра за водоснабдувањето, а следува...

Read more

Орбан и Бабиш го негираат тврдењето на Меркел дека ќе потпишат договор за мигрантите

Унгарскиот премиер Виктор Орбан синоќа негираше дека Унгарија е една од 14-те земји, кои се подготвени да потпишат договор со Германија за забрзување на процесот на реадмисија на барателите на...

Read more

Полска: Не сме влегле во никаков договор за прием на баратели на азил

Полска не влегла во никаков договор за прием на баратели на азил од Германија, соопшти портпаролот на полското Министерството за надворешни работи. -  Нема нови договори во врска со приемот...

Read more

Пренасочување на сообраќајот на Водно, се одржува Европско првенство во планинско трчање

На планината Водно кај Скопје денеска ќе се одржи спортската манифестација „Европско атлетско првенство во планинско трчање“. Најавено е учество на 250 атлетчари од 29 европски држави. Во тек на...

Read more
Page 1277 of 1796 1 1,276 1,277 1,278 1,796