ВЕСТИ

Економска и евроатлантска поддршка за Македонија од Турција

Економска соработка, зголемување на трговската размена на една милијарда евра како и поддршка во евроатланските аспирации на Македонија е резултатот од вчерашната официјална посета на владина и парламентарна делегација на...

Read more

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

 Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју...

Read more

Заев – Ердоган: Поддршка за решавање на спорот со Грција и за засилена економска соработка

Поддршка во процесот за решавање на спорот со Грција попладнево даде и претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган на средбата со премиерот Зоран Заев, кој со владина и парламентарна...

Read more

ЦИВИЛ ги достави препораките за изборни реформи до Министерот за правда

ЦИВИЛ ги достави препораките за изборни реформи и измени во Изборниот законик до Министерството за правда. Министерот за правда, Билен Саљији ги прими претставниците на ЦИВИЛ на подолг состанок на...

Read more

Бахреин ќе препечати 17.000 учебници поради географскиот термин Персиски Залив

Бахреин нареди да бидат препечатени 17.000 учебници на англиски затоа што во нив Заливот, каде се наоѓа островската држава, бил означен како Персиски Залив.  Терминот е политичко табу за Бахреин...

Read more

Чавушоглу: Односите на Турција со САД се во критична фаза

Односите на Турција со САД ќе бидат подобрени или во целост ќе бидат нарушени, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу. Весникот „Хуриет дејли њуз“ соопштува дека Чавушоглу...

Read more
Page 1277 of 1352 1 1,276 1,277 1,278 1,352

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy