fbpx
Драган мИшев, новинар, ЦИВИЛ Медиа(фото: Б.Јордановска/ЦИВИЛ)
Бранко Тричковски, колумнист
Од одбележувањето на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2022 (фото: ЦИВИЛ)
фото: Едуард Крижанивскиј
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)

ВЕСТИ

Судскиот совет назначи в.д. претседател на Апелациски

Судскиот совет на денешната седница нема да избира претседател на Апелацискиот суд Скопје, туку ја назначи Лидија Димчевска за в.д.  претседател, додека трае вонредното оценување на кандидатите. Вонредното оценување го...

Read more

Протест пред Собранието поради законот за јазиците

 Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собрани граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за употреба на јазиците. Продолжението на 32. собраниска седница, на која е третото читање на...

Read more

Царовска: Со конкретни мерки го унапредуваме статусот на жените и девојчињата во Македонија​

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска во своето излагање во Генералното собрание на ОН, на 62-та сесија на Комисијата за статусот на жените на Обединетите Нации посочи дека,...

Read more

Судење за предметот на СЈО „Тревник“ одложено за 16 мај

Рочиштето за предметот „Тревник“  на Специјалното јавно обвинителство што се однесува на бесправна градба на куќи во Зелениково, а во кој првообвинет е новинарот Драган Павловиќ – Латас по барање на...

Read more
Page 5324 of 5471 1 5,323 5,324 5,325 5,471

CIVIL MEDIA NEWSLETTER