Categories

Владата на вчерашната 55. седница ја разгледа и усвои „Стратегијата за реформа на јавната администрација 2018-2022 година“ и го прифати Акцискиот план за спроведување на стратегијата.

Прочитај повеќе...

Владата на денешната седница им препорача на водостопанските препријатија дека согласно ставот 2 од членот 17 од Законот за утврдување на цените за водите можат да поднесат барање за измена на...

Прочитај повеќе...

На синоќешната седница Владата го разгледа и утврди Предлог-законот за бесплатна правна помош и измените и дополнувањата на Законот за електронско управување. Законите ќе бидат доставени до Собранието за...

Прочитај повеќе...

Деблокадата на интегративните процеси е клучна за долгорочна стабилност, безбедност и напредок на целиот регион. Очекуваме конструктивна поддршка, помош и отворено лобирање за членство на Македонија во Алијансата од...

Прочитај повеќе...

Новиот закон за тутун е во завршна фаза и деновиве ќе се обликува предлог-текстот кој веднаш ќе се најде на јавна расправа, изјави министерот за земјоделство шумарство и водостопанство...

Прочитај повеќе...

Министерството за надворешни работи одржа политички консултации меѓу делегации од македонското и швајцарското министерство за надворешни работи, кои ги предводеа државниот секретар, Виктор Димовски и заменик државниот секретар, Кристина...

Прочитај повеќе...

„Основното јавно обвинителство Скопје и Основното јавно обвинителство Велес  ја известуваат јавноста дека активно преземаат дејствија за утврдување на фактите во врска со случајот на штитеничката од ЈУ Завод...

Прочитај повеќе...

Бројот на лица кои незаконски влегуваат во Европската унија лани се намали за 60 отсто во споредба со претходната година, се наведува во денеска објавениот извештај на Европската агенција...

Прочитај повеќе...

Пратениците Горан Мисовски, Фросина Ташевска Ременски и Весел Мемеди денеска се избрани за потпретседатели на Собранието на Република Македонија. 

Прочитај повеќе...

Косово нема потреба од лекции од никого, рече косовскиот премиер Рамуш Харадинај коментирајќи ја изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за заеднички претседател на Албанија и Косово.

Прочитај повеќе...