fbpx
Милорад Додик
epa09691384 Former Ukrainian president Petro Poroshenko attends a court hearing in the Pechersky district court on suspicion of treason and financing of terrorism, in Kiev, Ukraine, 17 January 2022. Poroshenko was summoned on 17 January 2022 to the Pechersky District Court for choosing of restraint with incrimination him the high treason and attempted looting of national values.  Poroshenko was arrested upon entry into Ukrainian territory, as instructed by the Ukrainian Prosecutor-General.  EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...
epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

ВО ЖИВО

Галевски, Писарев, Биљали и Дерала, дел од гостите во денешното издание на „Утрински брифинг“ со Орданоски

Орданоски и Биљали во „Утрински брифинг“, 14 јануари 2022 (скриншот)

Во денешното издание на „Утрински брифинг“ со Сашо Орданоски, како и секогаш повеќе од десет гости ќе говорат на најактуелните теми во земјава и во светот. Меѓу првите гости беше...

Read more

За успешен и разбирлив почеток на денот: Сашо Орданоски и екипата во „Утрински брифинг“ со ексклузивни информации и интервјуа

Сашо Орданоски и екипата на „Утрински брифинг“ (фото: Слободен печат)

„Утрински брифинг“ чиј креатор е колумнистот на ЦИВИЛ МЕДИА, познатиот Сашо Орданоски, се емитува во живо на Јутуб каналот на Слободна ТВ и Фејсбук страницата на „Слободен печат“. Редовната програма трае од 7.30...

Read more

За успешен и разбирлив почеток на денот: Сашо Орданоски и екипата во „Утрински брифинг“ со ексклузивни информации и интервјуа

Сашо Орданоски и екипата на „Утрински брифинг“ (фото: Слободен печат)

„Утрински брифинг“ чиј креатор е колумнистот на ЦИВИЛ МЕДИА, познатиот Сашо Орданоски, се емитува во живо на Јутуб каналот на Слободна ТВ и Фејсбук страницата на „Слободен печат“. Редовната програма...

Read more

Ивановска: Новата влада со личен пример да придонесе за промена на перцепцијата

Билјана Ивановска, ДКСК / Фото: Б. Јордановска, ЦИВИЛ

Ризикот од политичка корупција и политичко влијание е највисок. Понатаму следува ризикот од неказнивост и незадоволството од судиите. Тие се основните ризици, кои треба да ги надминеме, порача претседателката на...

Read more

Што научивме, а што не научивме за време на одржувањето на локалните избори – извонредно важна презентација на ЦИВИЛ

Дијана Тахири и Дехран Муратов го модерираа јавниот настан на ЦИВИЛ „Локални избори 2021: Научени лекции“, 23 декември 2021 (фото: Г. Наумовски/ЦИВИЛ)

ЦИВИЛ одржа јавен настан со презентацијата на Финалниот извештај, анализи и препораки што произлегуваат од изборниот мониторинг на ЦИВИЛ „Локални избори 2021: Научени лекции“ и со излагања од Претседателката на...

Read more

(ВО ЖИВО) Панел „Помалите етнички заедници: Помеѓу статистиката и политиката“

  Во тек е панелот на ЦИВИЛ  „Помалите етнички заедници помеѓу статистиката и политиката“, кој се одржува  во Прес центарот на организацијата. Како се спроведе, кои беа предизвиците и кои...

Read more

(Во живо) Панел на ЦИВИЛ: „Едно општество за сите, сегашност и перспективи“

Како дел од конференцијата на ЦИВИЛ „Перспективи 2022“, која се одржува во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија во Скопје се одржува панел – дискусијата „Едно општество за...

Read more

(ВО ЖИВО): Изборен рапорт #34

Во тек е Изборен рапорт #34, ЦИВИЛ го презентира својот извештај за одржаниот втор круг од Локалните избори. https://www.youtube.com/watch?v=KG6qlgQRyhg Преземањето на видео преносот и сите текстуални содржини поврзани со изборите, објавени...

Read more

Изборен рапорт #33, во 20:30 часот: Први оценки на изборниот ден, вклучување на Орданоски, Димитровска, Кржаловски, Стојков и Темков

Изборен рапорт, во живо, со Џабир Дерала, во прес студиото на ЦИВИЛ (фото: Д. Муратов/ЦИВИЛ)

Во тек е изборниот рапорт број 33, во 20:30 часот. Во програмата во живо, во прес центарот на ЦИВИЛ се очекува онлајн вклучување на политичкиот аналитичар Сашо Орданоски, директорот на...

Read more
Page 1 of 8 1 2 8

CIVILMEDIA NEWSLETTER