fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

ВО ЖИВО

Панел на ЦИВИЛ за младите, европските вредности и приоритетите на младиниските политики

Во тек е панелот на ЦИВИЛ „Европските вредности кај младите: Правци и беспаќа“, на кој се зборува за за младите и европските вредности, еднаквата основа за развој во различни сфери...

Read more

„Мулти култи бриф“- шесто издание

Во тек е шестото издание на неделниот магазин „Мулти култи бриф“ во кое накратко ќе бидат презентирани активностите на Цивил во Иницијативата „Чекор напред кон мултикултурно општество“. Брифот се емитува...

Read more

ЦИВИЛ зад димната завеса: Дезинформации и пропаганда – трендови, теми, креатори и дистрибутери

Во тек е панел дискусија и презентација  на ЦИВИЛ под наслов  „Зад димната завеса“. „Зад димната завеса“ е проект за медиумска и граѓанска акција против дезинформациите и пропагандата што го имплементира...

Read more

Здружението „Лесја Украинка“ предупредува на засилената руска пропаганда и побара сузбивање на дезинформации и говорот на омраза во врска со руската инвазијата врз Украина

Здружението на Украинците во Северна Македонија, „Лесја Украинка“, преку соопштение до медиумите  реагира на сè почестите дезинформации во врска со руската инвазијата врз Украина, како и одобрувањето на воените злосторства,...

Read more

Во фокусот на ЦИВИЛ: Мултикултурализам, (не) дискриминација и толеранција кај младите

ЦИВИЛ ќе одржи панел дискусија на тема „Мултикултурализам, дискриминација и толеранција кај младите“, денес (30 март), во 13 часот во прес центарот на организацијата во Бизнис Центарот „Палома Бјанка“. https://youtu.be/MdRsVRJY4o4 Учесници...

Read more

Мулти-култи бриф на ЦИВИЛ: Спортот (треба да) обединува

Во денешното издание на „Мулти-култи бриф“ ќе се коментира националистичкото скандирање по големата фудбалска победа на македонската репрезентација.  https://www.youtube.com/watch?v=6WEjunt4RjU Понатаму, ЦИВИЛ ќе сподели информации и за другите активности на иницијативата „Чекор...

Read more
Page 3 of 15 1 2 3 4 15

CIVILMEDIA NEWSLETTER