Categories

КОСОВО Харадинај ја разреши заменик министерката која интервенцијата на НАТО ја нарече „геноцид врз Србите”

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја разреши заменик министерката за правда, Весна Микиќ, која вчера, на 20-годишнината од почетокот на нападите на НАТО против тогашна СР Југославија, ја нарече таа интервенција „геноцид врз српската држава и народ“.

Харадинај на својот Фејсбук профил, каде што ја објави и одлуката за разрешување на Микиќ, порача дека таквите нејзини изјави претставуваат говор на омраза, кој се санкционира со Уставот и законите.

„Во Владата и институциите на Косово нема место за лица, независно од нивната етничка припадност, кои ги оцрнуваат заедничките евроатлантски вредности. Дотолку повеќе што државата Косово е создадена токму врз таквите вредности. Изјавата на заменик министерката за правда, Весна Микиќ, дека бомбардирањето на НАТО било геноцид врз српската држава и народ, е неприфатлива и може да се смета за говор на омраза, кој се санкционира со Уставот и законите. Затоа денеска ја ослободив од нејзината должност“, напиша Харадинај.

Print Friendly, PDF & Email