Categories

НАСИЛСТВО Криза во Судан: И деца меѓу убиените во насилните судири

Најмалку 19 деца се меѓу загинатите во насилниот напад оваа недела врз демонстрантите во главниот град на Судан, соопштија Обединетите нации.

Воените и опозициските групи се согласија да ги рестартираат разговорите, бидејќи штрајковите беа прекинати. И покрај прекинот на телекомуникациите во голем дел од земјата, имаше извештаи за прекумерно насилство против демонстрантите од безбедносните сили, вклучувајќи и сексуална злоупотреба врз деца.

Извршната директорка на УНИЦЕФ, Хенриета Форе, изјави дека е сериозно загрижена за влијанието на тековното насилство врз децата. Таа рече дека од 3 јуни најмалку 19 деца, наводно, загинале, а 49 се повредени, а многу повеќе сè уште се наоѓаат во опасност.

„Добивме информации дека децата се притворени, регрутирани за да се приклучат на борбите и се жртви на сексуална злоупотреба“, вели таа.

Според неа, родителите се плашеле да им дозволат на своите деца да излезат од куќата, а недостигот на вода, храна и медицинска опрема го загрозуваат здравјето и добросостојбата на децата.

Активисти од опозицијата, изјавија дека РСФ ги криел телата на демонстрантите фрлени во Нил. Најновиот судир наиде на голем пад на надежите за транзиција кон демократски избори по соборувањето на водачот на ветеранот Омар ал-Башир претходно во април.

„Децата во Судан веќе го носат товарот на деценискиот конфликт, хроничната неразвиеност и лошото владеење. Сегашното насилство е уште полошо во критична ситуација“.

Генералниот секретар на „Амнести интернешнал“, Куми Наиду, рече дека она што било сведочено во насилството било „ужасно и варварско“.

„Бесмисленото убивање на демонстрантите мора веднаш да се запре, а одговорните за крвопролевањето, вклучувајќи го и командното ниво, мора да бидат целосно одговорни за нивните страшни дејства“.

Во соопштението на Твитер, британскиот амбасадор во Судан, Ирфан Сидик, рече дека е потребен политички договор за да се стави крај на насилството.

„Ако нема доволно силни аргументи за ставање крај на насилството во Судан, убиството на 19 деца во последните девет дена треба да ги направи сите одговорни за тековното насилство да размислуваат долго и тешко за нивните постапки“, изјави тој.

А. П.

Print Friendly, PDF & Email