Categories

ЦЕНЗУРА Рускиот дистрибутер отстрани сцени од геј секс од филмот за Елтон Џон

Русија ги отстрани хомосексуалните сцени од биографскиот филм за музичарот Елтон Џон. Тој ја критикува одлуката на рускиот дистрибутер на филмот „Рокетмен“ да цензурира некои сцени.

Џон и компанијата „Парамаунт Пикчерс“ во заедничко соопштение наведоа дека бришењето сцени кои прикажуваат геј секс и конзумирање дрога е „тажен одраз на поделениот свет во кој живееме“.

Овој филм во Русија ќе биде прикажан на 6 јуни.

Русија од 2013 година има закон за анти-геј пропаганда која забранува да се пуштаат секс сцени на мажи.

Print Friendly, PDF & Email