fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

Tag: Косово

Европската народна партија е загрижена за растечките тензии на Балканот

Претседателот на најбројната групација во Европскиот парламент, Европската народна партија (ЕПП), Манфред Вебер, на брифинг со новинарите-дописници во Стразбур, потенцирал дека ЕПП е загрижена за состојбата во Македонија, Косово и во ...

Според стапката на невработеност, Македонија е едно место пред Лесото!

Македонија се најде меѓу дваесетте земји со најголема невработеност во светот, според листата на Тrading Еconomics.  Листата е составена врз основа на последните податоци од Светската банка. Прва на листата на невработеност ...

„Новинарска мрежа“: Солидарно со новинар(к)ите кои ги тепаат, апсат и прислушуваат!

Преку стотина балкански новинари од неформалната иницијатива „Новинарска мрежа“ јавно ја изразија својата поддршка на колегите од Македонија. Регионалната неформална иницијатива „Новинарска мрежа“ најостро го осудува физичкиот напад врз екипата ...

МНР бара став на Стејт департментот околу изјавата на американскиот конгресмен за поделба на Македонија!

Министерството за надворешни работи, преку македонската амбасада во Вашингтон, побара став од Стејт департментот на САД за изјавите на американскиот конгресмен Дана Рохрбакер дадени во интервју за „Визион Плус“ од ...

Платформата на ДУИ, Беса и Алијансата за Албанците и етничкиот (дис)баланс во Македонија

Усвојувањето на постизборната декларација на трите партии на етничките Албанци во Македонија, т.н. Платформа, предизвика бранувања и во македонската и во албанската јавност. ВМРО-ДПМНЕ како партија којашто го доби мандатот ...

Приведени тројца косовски новинари

Тројца уредно пријавени косовски новинари се приведени кај зградата на Собранието и сé уште се наоѓаат во полициската станица - Центар. Причините за нивното приведување се непознати. Од неофицијални извори ...

Page 18 of 18 1 17 18

CIVILMEDIA NEWSLETTER