Categories

ТЕНЗИИ Црна Гора пред граѓанска војна?

Синоќа во Подгорица е уапсен Небојша Медојевиќ, еден од најистакнатите опозиционер, лидер на „Демократски фронт“ во Црна Гора.

Медојевиќ беше уапсен по налог на Врховниот суд на Црна Гора, а црногорската полиција изјави дека наредбата е издаден во врска со обвинението за мито.

На Медојевиќ му е изречена двомесечна казна затвор изречена поради, како што стои во полициското соопштение, повеќемесечно одбивање да сведочи во предмет кој се води против него. Медојевиќ одбива да го открие изворот на своето тврдење дека главниот специјален обвинител примил мито во износ од 100.000 евра, поради што е осуден за клевета.

Сите пратеници на Демократски фронт се во својот клуб во парламентот и најавуваат дека ќе останат таму сѐ додека Медојевиќ не им се придружи. Лидерот на ДФ Андрија Мандиќ им кажал на новинарите дека побарале разговор со претседателот на парламентот Иван Брајовиќ, премиерот Душко Марковиќ и претседателот на државата Мило Ѓукановиќ.

Црногорските медиуми објавија дека за време на седницата на парламентот во четвртокот Медојевиќ рекол дека бил прогонуван од неидентификувани субјекти во цивилна облека. Подоцна вечерта колата во која патуваа пратениците, била  запрена од полицијата на една од централните улици, по што Медојевиќ бил е одведен со полициски автомобил.

„Црна Гора е на прагот на граѓанска војна“ изјави Андрија Мандиќ, еден од лидерите на „Демократски фронт“.

“Тоа е скандал, тоа никогаш не се случило во Црна Гора – да биде уапсен член на парламентот за изречени зборови. Демократски фронт смета дека Црна Гора е на прагот на граѓанска војна. Ние ќе го објавиме до   парламентот,   премиерот и до претседателот. Некој сака да разгори конфликт во Црна Гора, да ја доведе ситуацијата до вооружени судири, ние не го сакаме тоа “, рече Мандиќ.

Демократски фронт е коалиција од десет опозициски партии, најавторитетните од кои се Новата српска демократија на Андрија Мандиќ, Движење за промени на Небојша Медојевиќ и Демократска народна партија на Црна Гора на Милан Кнежевиќ.

Коалицијата традиционално се залага за соработка со Србија и Русија и категорично се противи на прозападната политика на современите црногорски власти. Во подготовките за влезот на Црна Гора во НАТО ДФ одржи масовни анти-НАТО активности кои бараат референдум за пристапот на земјата во Северноатлантската алијанса.

Обвинителството на Демократскиот фронт Против лидерите на црногорската опозиција е во тек судски процес во кој властите ги обвинуваат за организирање на удар во Црна Гора на 16 октомври 2016 година Претходно судот на Црна Гора им го симна парламентарниот им имунитет, а потоа им ги заплени пасошите ” за да спречат летови во странство “.

Во случајот со државен удар на 16 октомври 2016 година, 14 лица беа уапсени во Црна Гора, вклучувајќи и двајца руски државјани. Вкупно 20 лица се притворени, од кои повеќето влегле во истрага откако добиле 3-5 месеци затвор.

К. С.

 

Print Friendly, PDF & Email