fbpx
Оливер Спасовски
Official portrait of NATO Heads of State and Government

ВЕСТИ

Трибина на Универзитетот ЕФТА за 75 години од холокаустот

Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕФТА во соработка со Амбасадата на Италија во Македонија денеска во Кинотека на Македонија организира академска трибина за 75-годишнината од холокаустот на македонските Евреи и по...

Read more

Судски рочишта за „Тендери“ и „Насилство во Центар“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство, „Тендери“ и „Насилство во Општина Центар“. Поранешната министерка за култура Елизабета Канчевска Милевска е првообвинета во...

Read more

Труењето на рускиот шпион во Велика Британија доаѓа од Русија

Rex Tillerson, chief executive officer of Exxon Mobile Corp., speaks at the 2012 CERAWEEK conference in Houston, Texas, U.S., on Friday, March 9, 2012.  Exxon Mobil Corp. is moving toward the conclusion of an agreement to drill in the Russian Arctic, Tillerson said. Photographer: F. Carter Smith/Bloomberg via Getty Images

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија „јасно доаѓа од Русија“ и оти „сигурно ќе предизвика одговор“, но не прецизираше каков....

Read more

Твининг проект за соработка меѓу Владата и граѓанскиот сектор

 Во ЕУ инфо центарот денеска ќе биде одбележан почетокот на твининг проектот „Понатамошно институционализирање на структурирани механизми за соработка помеѓу Владата и граѓанскиот сектор”, финансиран од ЕУ во ведност од...

Read more

Конференција за европските искуства за управување со отпад

Во Скопје денеска ќе се одржи меѓународна конференција на која ќе бидат презентирани европските искуства за улогата на компаниите што ги управуваат посебните текови на отпад. На конференцијата е најавено...

Read more

Боздаг: Турција набрзо ќе го ослободи Африн од терористите

Турција набрзо ќе го ослободи од терористи градот Африн, северна Сирија, изјави турскиот вицепремиер и портпарол на Владата, Бекир Боздаг. Тој посочи дека од почетокот на турската операција во Сирија...

Read more

Рекордно цензурирање на документи

Американската сојузна Влада минатата година во многу поголема мерка отколку во изминатата деценија цензурирала, задржала или навела дека не може да најде документи кои граѓаните, новинари или некои други ги...

Read more

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за...

Read more
Page 3920 of 4063 1 3,919 3,920 3,921 4,063

CIVILMEDIA NEWSLETTER