epa08330019 An elderly man wearing protective mask takes pictures in front of the cathedral of Vasily the Blessed on the Red Square in Moscow, Russia, 29 March 2020. Russian authorities recommended for all Russians do not leave their homes for nine days in order to stop the spread of the coronavirus Covid-19 disease. The next week was declared not working for evrebody, all restaurants, bars, shopping centers, cinemas and city parks were closed. According to the Russian Quarantine Service of Rospotrebnadzor (Russian Federal Service for Surveillance on Consumer Rights Protection and Human Wellbeing), eight people died and 1534 cases of the Covid-19 disease have been confirmed in Russia.  EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY
epa08330022 A single man wearing protective mask stands in front of the cathedral of Vasily the Blessed and Lenin's mousaleum on the Red Square in Moscow, Russia, 29 March 2020. Russian authorities recommended for all Russians do not leave their homes for nine days in order to stop the spread of the coronavirus Covid-19 disease. The next week was declared not working for evrebody, all restaurants, bars, shopping centers, cinemas and city parks were closed. According to the Russian Quarantine Service of Rospotrebnadzor (Russian Federal Service for Surveillance on Consumer Rights Protection and Human Wellbeing), eight people died and 1534 cases of the Covid-19 disease have been confirmed in Russia.  EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY
epa08308609 A member of the medical crews of the Israeli Emergency Medical organization Magen David Adom demonstrates a test at the 'Check and go' complex for mass testing for coronavirus COVID-19 infection at the Hayarkon Park Parking Lot in Tel Aviv, Israel, 20 March 2020. According to Israeli media reports, the country's Mossad intelligence agency has brought 100,000 test kits to Israel in order to prevent the spread of the Coronavirus COVID-19. Citizens were instructed to stay in homes and only go out for urgent needs.  EPA-EFE/ABIR SULTAN
Добро утро со Орданоски

ПОЛИТИКА

Влада: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ да престане да врши притисок врз институциите и да престане помошта за граѓаните кои се враќаат во земјата да ја нарекува „уништување на државата”

Владата на Република Северна Македонија ги информира граѓаните дека опозицијата преку претседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,  врши притисок врз институциите при што организираните активности за враќање на македонските...

Read more

Жбогар за МИА: Нема враќање назад, преговарачкиот воз замина од станицата и вие сте во него

Земјите-членки одлучија да ги отворат преговорите со Северна Македонија. Нема враќање назад, преговарачкиот воз замина од станицата и вие сте во него. Брзината на возот зависи од два машиновозачи од...

Read more

Сто и две лица приведени поради непочитување на мерката за забрана на движењето

Вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето во текот на изминатото деноноќие, при што полициските службеници привеле 102 лица, 46 лица биле опоменати, a за останатите...

Read more

Николовски: Како членка на Алијансата нашата земја веќе го користи системот за командување со инциденти од следната генерација на НАТО

„Како одговорна партија целосно сме фокусирани во поддршка на институциите кои бескомпромисно се борат против заканата од ширењето на коронавирусот“, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ, на денешната прес...

Read more

На 30 март македонското знаме пред седиштето на Алијансата

Северна Македонија од вчера и официјално е 30. земја-членка на Северноатлантската алијаса, откако во вонредни околности, во услови кога светот се соочува со пандемија на Ковид-19,  во Вашингтон вршителот на...

Read more

Пендаровски: Заслуживме ново поглавје во остварување на стратешките цели на државата

Претседателот Стево Пендаровски во денешната видео-изјава во однос на формалното зачленување на земјата во НАТО Алијансата, нагласи дека станува збор за историски успеси кои по три децении независност, конечно ја...

Read more

Портпаролот на Стејт департментот преку видео порака посака добредојде на Северна Македонија во НАТО

Северна Македонија покажа цврсти заложби за трансатлантската заедница и кон нејзините заеднички вредности и безбедност, изјави портпаролката на Стејт департмент Морган Ортагус, посакувајќи ѝ добредојде на нашата земја во НАТО....

Read more

Брнз: Ќе продолжиме да ја поддржуваме Северна Македонија како земја што придонесува во Алијансата

Американската амбасадорка во земјава Кејт Брнз на нејзиниот твитер-профил упати честитки до сите Македонци за влезот на Северна Македонија во НАТО. – Официјално е, Северна Македонија е 30-та членка на...

Read more
Page 1 of 785 1 2 785
Currently Playing