fbpx

ПОЛИТИКА

Пораки за обединување од прославите на 2- Август и Илинден во Скопје, Пелинце и Крушево

Пораки за обединување беа упатени вчера од прославите организирани во Скопје, Пелинце и Крушево по повод одбележувањето на 2 Август Илинден – Денот на Републиката. Со Илинденското востание и Крушевската...

Read more

Пендаровски за гаснењето на пожарите: Хеликоптерите на Армијата немаат технички услови за ноќно летање

Предмалку, на официјалната Фејсбук страница се огласи и претседателот Пендаровски, кој објасни дека хеликоптерите на армијата не се со техничка подготовка што би овозможила ноќно летање. Реакцијата на претседателот доаѓа...

Read more

Џозеф: Администрацијата на Бајден да наметне поголемо американско учество на Балканот, не од воен туку од политички аспект

Уште еднаш САД треба да реагираат на Балканот, каде ЕУ не може да постигне поместување на позициите, коментира за „Гласот на Америка“ на македонски јазик истакнатиот аналитичар Едвард Џозеф од...

Read more

Гаф на Мицкоски, Велигден наместо Илинден, а во негова одбрана – говор на омраза до редакцијата на „Фронтлајн“

„Мајмуни оставете до крај – честит Велигден Илинден говеда северџански непрокопсани“ – коментираше Фејсбук профилот кој се појавува под името Петре Слободанка Дервишови, под објавата на Фронтлајн за гаф на...

Read more

Заев: Илинден 1903-та и 1944-та, длабоко врежани во меморијата на сите нас, наразделни поглавја во создавањето на нашата заедничка држава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, по повод 2 Август – Ден на републиката и Илинден, се обрати на свеченоста во Меморијалниот центар на АСНОМ во Пелинце....

Read more

Џафери: Имаме една заедничка држава, сите сме одговорни да ја чуваме и развиваме, за нас и за идните поколенија

Денешното свечено одбележување на Денот на Републиката, кога се чествуваат 118 години од Крушевската Република и 77 години од Првото заседание на АСНОМ, ги претставува двата столба врз кои се...

Read more

СДСМ за Илинден со делегации во Крушево, Пелинце и Скопје, ВМРО-ДПМНЕ сепак со делегација во Крушево, но не и на централната прослава

СДСМ за денешните чествувања на Илинден испраќа три делегации, Крушево, Пелинце и Скопје, соопшти владејачката партија. Од ВМРО-ДПМНЕ најаввија дека сепак одат со делегација во Крушево, но не и на...

Read more

Османи со видео порака за Денот на Републиката: Илинден, празник кој создава мостови за внатрешно и надворешно поврзување

Втори август – Илинден е важен ден во историски контекст за нашата земја, важен празник преку кој го негуваме значењето на вредностите на Крушевскиот манифест и Асномските заклучоци, кои заедно...

Read more

Меѓу паранојата, популизмот, попустливоста, клиентелизмот и Отворен Балкан

И, да, точно е дека со перспективниот договор меѓу историски непомирливите балкански соседи, конечно почнуваат да страдаат национал-шовинистичките политики. Излегува дека популистичката линија на помал отпор манифестирана и од партиска...

Read more

Пендаровски со видео порака за Илинден: Мора одново да ги надминеме внатрешните поделби, да се обединиме околу изворните илинденски и АСНОМ-ски идеали

На 2 август 1903-та, борбата за слобода ја започна револуционерната илинденска генерација која во епохата на монархии прогласи демократска република, а во времето на тесногради национализми реши да гради соживот...

Read more
Page 1 of 1149 1 2 1,149

CIVILMEDIA NEWSLETTER