fbpx
Џабир Дерала
Џабир Дерала, Изборен рапорт, 26 окт. 2021 (фото: А. Петровски/ЦИВИЛ)
Стевчо Јакимовски

ВЕСТИ

Новиот протокол со ЕУ нуди нови поволности за бизнисите за настап на европските пазари

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, а на предлог на министерот за надворешни работи, Бујар Османи ја донесе Одлуката за предвремена примена на измените на Протоколот за потекло...

Read more

Фејсбук и Јутјуб ги отстранија објавите на Болсонаро за вакцините

Нашата политика не дозволува тврдења дека вакцините против Ковид-19 убиваат или можат да им наштетат на луѓето, рече портпаролот на компанијата Фејсбук. Фејсбук и Јутјуб го отстранија од своите платформи...

Read more

Здравство: Ревакцинирани 46 проценти од полнолетните граѓани во државата, аплицирани вкупно 1.589.004 дози вакцини

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 7.739 дози вакцини. Согласно податоците од Министерството за здравство, од вкупниот број аплицирани вакцини вчера, 748 се вакцинирани со прва доза, ревакцинирани...

Read more

Повторување на гласањето во Дебар и Шуто Оризари, лицата со телесна попреченост дискриминирани и во овој изборен процес, зголемен изборниот крвен притисок

ВЕСТ НА ДЕНОТ Во Дебар и Шуто Оризари ќе се повтори гласањето од првиот круг на две избирачки места, Усвоен предлог-упатството за измените за важечки и неважечки гласачки ливчиња Во...

Read more

(ВИДЕО) Албум на омразата

Тимот на ЦИВИЛ состави видео со кратка селекција од скриншотови од коментари и објави на социјалните мрежи кои содржат говор на омразата, дезинформации и повици на насилство. Се рабира, архивирањето...

Read more

ИЗБОРЕН РАПОРТ #26: Зголемен изборниот крвен притисок, „пеглање на разликите“ со тупаници, црната кампања продолжува

Џабир Дерала, Изборен рапорт, 26 окт. 2021 (фото: А. Петровски/ЦИВИЛ)

Изборниот крвен притисок е зголемен, а средствата со кои се служат дел од политичките маратонци на јавноста ѝ се познати со децении. Тие се „само малку“ поинтензивни во деновите меѓу...

Read more

Јакимовски со фантастични тврдења дека со возило на интервентна полиција се делат пари од дилери на дрога од Сарај за изборен поткуп 

Стевчо Јакимовски

Kандидатот за градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, од ГРОМ на заедничката средба (на 23.10.2021) со кандидатката за градоначалник на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, со жителите на Жданец,...

Read more

Членови на СДСМ Василево физички нападанти од кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ 

Активисти и членови на СДСМ Василево обвинуваат дека в недела (24.10.2021) кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ, Славе Андонов, и неговите сопартијци се обиделе да ги попречат, а потоа и физички...

Read more

Обезбедувањето на Мицкоски со закани кон граѓанин – „ќе видиш ти кога ќе дојдеме на власт“ 

Обезбедувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му се заканувало на еден граѓанин од Вевчани, го легитимирало и ја фотографирало неговата лична исправа, за време на митингот под мотото „Создади...

Read more
Page 1 of 3373 1 2 3,373

CIVILMEDIA NEWSLETTER