fbpx
Милорад Додик
epa09691384 Former Ukrainian president Petro Poroshenko attends a court hearing in the Pechersky district court on suspicion of treason and financing of terrorism, in Kiev, Ukraine, 17 January 2022. Poroshenko was summoned on 17 January 2022 to the Pechersky District Court for choosing of restraint with incrimination him the high treason and attempted looting of national values.  Poroshenko was arrested upon entry into Ukrainian territory, as instructed by the Ukrainian Prosecutor-General.  EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...
epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

ВЕСТИ

Османи предлага промена во работата на Мешовитата историска комисија

Шефот на македонската дипломатија Бујар Османи изјави дека е подготвен да предложи промени во работата на Заедничката историска комисија. – Подготвен сум да предложам да влеземе во разговор за евентуална...

Read more

Додик најави враќање на српските претставници во институциите на БиХ

Милорад Додик

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, најави враќање на српските функционери во државните институции на БиХ, откако српскиот претседател Александар Вучиќ го повик да го стори тоа, како...

Read more

Британската Влада со најава за замрзнување, па укинување на претплатата за Би-Би-Си

Владата на конзервативниот премиер Борис Џонсон денеска објави дека ќе го замрзне финансирањето на медиумската корпорација Би-Би-Си на две години и ќе почне дебата за тоа дали претплатата за британскиот...

Read more

Украинското обвинителство одреди кауција од 35 милиони долари за Порошенко

epa09691384 Former Ukrainian president Petro Poroshenko attends a court hearing in the Pechersky district court on suspicion of treason and financing of terrorism, in Kiev, Ukraine, 17 January 2022. Poroshenko was summoned on 17 January 2022 to the Pechersky District Court for choosing of restraint with incrimination him the high treason and attempted looting of national values.  Poroshenko was arrested upon entry into Ukrainian territory, as instructed by the Ukrainian Prosecutor-General.  EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Украинските обвинители побараа кауција од 1 милијарда гривни (35 милиони долари) за поранешниот лидер Петро Порошенко, кој денеска се врати во Украина и покрај тоа што се соочува со апсење под обвинение за предавство. Претставник на...

Read more

Баербок: Русија ќе сноси последици ако ја нападне Украина

Шефицата на германската дипломатија Аналена Баербок денеска изјави дека тензиите со Русија би можеле да се решат со дипломатија, но предупреди дека Москва ќе сноси последици ако ја нападне Украина....

Read more

Фон дер Лејен: Ја поздравувам вашата клучна заложба за добрососедски односи

претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...

Претседателката на Европската комисија Урсула Фон дер Лајен упати честитки до новоизбраниот премиер Димитар Ковачевски. Таа на Твитер напиша дека со нетрпение очекува да работи со новоизбраната Влада, како што...

Read more

Маричиќ по средбата со Лирман: Започнување преговори за членство во ЕУ е нашиот клучен надворешно – политички приоритет, сметаме на поддршката на Германија

Заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска оствари средба со германската министерка за Европа, Ана Лирман, по што одржаа заедничка прес-конференција на која ја истакна...

Read more

Од првата седница на Владата: Определени вицепремиерите, именувани претседателите и членовите на основните и на посебните комисии на Владата, закажана е консултативна седница на Кризниот штаб за справување со пандемијата за прашањето за продолжување на учебната година

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва, конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. https://www.youtube.com/watch?v=qSHS5YJR77I Претседателот Ковачевски им го честиташе изборот на министрите за членови на...

Read more

Пристигнаа седум страници германско вештачење за пожарот на модуларната болница во Тетово, издадена е наредба за превод на документите

epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

По повеќемесечна истрага пристигна вештачењето на германските експерти за причините за пожарот во модуларната болница во Тетово, кој се случи на 8 септември 2021 година, при што загинаа 14 лица, а повеќемина беа...

Read more

Премиерот Ковачевски стапи на должност, новите министри ги преземаа функциите, ново поглавје од серијалот „Умри машки“

ВЕСТ НА ДЕНОТ Ковачевски ја презеде премиерската функција од Заев Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување Зоран...

Read more
Page 1 of 3569 1 2 3,569

CIVILMEDIA NEWSLETTER