fbpx
State Department spokesman Ned Price speaks during a news conference at the State Department, Tuesday, Feb. 23, 2021, in Washington. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta, Pool)

СЛОБОДНА ЗОНА

Калимерозација

Војо Маневски

ВОЈО МАНЕВСКИ Барам некаков збор со кој поедноставно ќе си ја објаснам состојбата во која живеам, ама се некако се плашам да не згрешам некаде. Или се плашам да не...

Read more

Групата „Вагнер“ е руска терористичка организација

На бескрајната листа на инструменти на руската агресија, меѓу најизразените е организацијата позната како ПВК „Вагнер“. Да го прикрие своите терористички активности, оваа групација користи дел на приватна воена компанија,...

Read more

Уметноста и животот

Војо Маневски

ВОЈО МАНЕВСКИ Уметноста го разубавува животот, е честа дефиниција која деновиве ја среќаваме низ средствата за влијание и пренесување ставови. Добро, има по малку шекнати уметници, па нивните дела и...

Read more

Русија глуми „загриженост“ за Палестина додека гранатира цивили и нуклеарна централа во Украина

ДЕХРАН МУРАТОВ Додека руските војници повторно отворија оган врз локацијата на нуклеарната централа Запорожје и со ракети погодија буриња за складирање на потрошеното гориво, исто така секојдневно гинат цивили (меѓу...

Read more

Цензура на парите

Никица Корубин

НИКИЦА КОРУБИН Во напливот на низа површни дебати деновиве, особено е интересна онаа за културата и најновата хистерија, онаа за „цензурата на културното творештво“ и „забраната за слободна уметност“. Добро...

Read more

Србија ги заслужи парите од ЕУ

Катерина Колозова

КАТЕРИНА КОЛОЗОВА Упорно се протестира зошто Србија добила толку повеќе од останатите од Стратешкиот инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан од 2020. Тој план беше компетитивен, се тркаме за...

Read more

Правосудството на насловните страници: Судирот Русковска – Муареми виа Јовески во фокусот на домашната и меѓународната јавност

Новинарот Љубомир Костовски, во анализата „Обвинителски конфликти после првиот чин: Нема да има скрининг пред скринингот“, меѓу останатото, во случајот на настанатиот „спор“ околу претресот во Управата за финасинската полиција,...

Read more

Празници или разделници

Војо Маневски

ВОЈО МАНЕВСКИ Зошто нашиот народ ги дели деновите на празници и делници. На делниците се работи, а на празниците се празнува. Е, околу работењето на добар дел од граѓаните ќе...

Read more

Обвинителски конфликти после првиот чин: Нема да има скрининг пред скринингот

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Судирот во врвот на третата власт, која обично се концентрира во врвот на обвинителството за борба со организираниот криминал и финансовата полиција, но сега со вклучување на републичкиот...

Read more

Во името на народот

Никица Корубин

НИКИЦА КОРУБИН „Народот“ е најприсутен во јавниот говор, деновиве. Сите се повикуваат на него и сите зборуваат во негово име. Иако, формално, сите се залагаат за слобода на говор и...

Read more
Page 1 of 350 1 2 350

CIVILMEDIA NEWSLETTER