fbpx
Фото: Загреб.инфо
Фото: Укринформ
Фото: Ангел Ангеловски / ПМД
Фото: Укринформ

ГРАЃАНСКА АКЦИЈА

ЦИВИЛ: Осуда на говорот на омразата на Димитар Апасиев од Левица

ЦИВИЛ со крајна индигнација го осудува неодамнешната објава од шефот на Левица, Димитар Апасиев, во која тој се послужи со крајно навредливи зборови и манипулации кон Цивил и кон претседателот...

Read more

ЦИВИЛ: На светот му се потребни сили што меѓусебно се поврзуваат и почитуваат, а глобалното зло, Холокаустот, да остане во темното минато

На Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, ЦИВИЛ како организација за човекови права потсетува на времето геноцидот врз европските Евреи за време на Втората светска војна, кога Помеѓу 1941 и...

Read more

ЦИВИЛ: Дајте ѝ шанса на иднината! Бугарските и македонските политичари и функционери да се фокусираат кон европската иднина, а не да се враќаат во минатото

ЦИВИЛ најостро ги осудува говорот на омразата, делата од омраза и насилството кои произлегуваат од неспособноста или неподготвеноста да се води дијалог. Без оглед на „страната“ од која доаѓаат, деструктивните...

Read more

Цивил најостро го осудува насилството во Охрид и говорот на омразата со кој тоа насилство се одобрува

Говорот на омразата и делата од омраза се меѓусебно поврзани и претставуваат закана за човековите права и слободи, но и за развојот, безбедноста и стабилноста на едно демократско општество. ЦИВИЛ...

Read more

ОБСЕ: Инцидентот со хакираната страница потсетник за кибер-заканите

Официјалната Фејсбук страница на Мисијата на ОБСЕ во Скопје беше неодамна хакирана. Веќе ги презедовме сите неопходни чекори за да го пријавиме нападот кај менаџерскиот тим на Фејсбук и додека...

Read more

Николовски: Заеднички да работиме и соработуваме подобрувајќи ги земјоделските и прехранбени производи, овозможувајќи на целото население здрава и безбедна храна достапна за сите

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со делегација на министерството денес учествува на 15-тата Берлинска Конференција на министрите за земјоделство, која се одржува во рамки на меѓународниот...

Read more

Таравари – Агелер: Интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ е единствениот пат кој гарантира развој

Предложените мерки од страна на Алијансата на Албанците за владеење на правото и бескомпромисна борба против корупцијата, беа тема на разговор на денешната средба лидерот на партијата Арбен Таравари со...

Read more

Битиќи: Со искрена намера да го запознаеме и цениме другиот, вистински ќе го креираме нашето – Едно општество за сите

Историјата е добра основа за подобра сегашност и иднина, историјата која не ја чуваме под стаклено ѕвоно и однадвор ја набљудуваме, туку се обидеме да ја разбереме, ни помага да...

Read more

Николовски: Мерките што министерството ги креира за поддршка на земјоделците даваат ефект бидејќи се подготвени директно со самите земјоделци

Оваа година откако повторно го предводам министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, но и претходно, докажавме дека може поинаку и подобро да се работи.  За разлика од едно претходно време...

Read more

Меѓународната конференција „Охрид- Водици 2023“: Прашањето на идентитетот е многу важно, особено што во современиот свет е еден од најмобилизирачките фактори

Новите кризи по крајот на „Крајот на историјата“ или како последица на „Судирот на цивилизациите“ иницираат или враќаат во јавните дискусии некои од прашањата за кои мислевме дека се затворени...

Read more
Page 1 of 96 1 2 96

CIVIL MEDIA NEWSLETTER