fbpx
Фото: МИА архива

ДЕЗИНФО

Кијив, не Киев!

ВАРШАВА-КИЈИВ, 18 часа, декември 2023 (фото: Ј. Андоновски)

ЏАБИР ДЕРАЛА  Од првиот ден на целосната руска инвазија против Украина, редакциите на медиумската платформа на ЦИВИЛ, истовремено како и Фронтлајн, едногласно одлучија - Кијив, не Киев! Нашите читателки и...

Read more

Националистичките хе-хе-нца на прогресивците!

ДЕХРАН МУРАТОВ По убедливата победа на претседателските и парламентарните избори на десничарската ВМРО-ДПМНЕ, прогресивците почнаа кампања со хе-хе-нце дека вмровците (или како што ги нарекуваат вемерџаните) ќе треба да коленичат...

Read more

Изборите во ЕУ – мета на руската пропаганда во македонските медиуми

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

ДРАГАН МИШЕВ Веќе извесно време во дел од македонските медиуми се води засилена руско – српска пропаганда, која дополнително се интензивираше по изгласувањето на резолуцијата за Сребреница, и пристигањето на...

Read more

Кој е всушност, Џефри Сакс и што му порачаа колегите од академската заедница во отвореното писмо

Фото: Odessa journal

Во контекст на предходно објавената анализа на ЦИВИЛ Медиа за тоа како Џефри Сакс и неговите аргументи патуваат некритички низ локалниот медиумски простор, мислењата на неговите академски колеги за него,...

Read more

(ЕКСКЛУЗИВНО) Хедер Роберсон за ЦИВИЛ МЕДИА: Како човек со две очи, не ми е тешко да видам, во однос на Русија и Украина, од која страна е напаѓачот, а која се брани, која страна киднапира деца и ги уништува животите на луѓето

Во контекст на анализата на ЦИВИЛ Медиа за некритичката дистрибуција во дел од македонските медиуми на антизападните ставови на Џефри Сакс, неговите способности и обвинувањата дека НАТО ја предизвикал војната...

Read more

Со свои камења по сопствена глава: Сакс го обвинува НАТО за војната во Украина на портал финансиран од земја членка на Алијансата

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Иронично, но серија текстови на Сакс каде, меѓу другите антизападни ставови, тој го обвинува НАТО за војната во Украина, се објавуваат на медиум кој во дисклејмерот наведува дека веб-страница е...

Read more

(ЕКСКЛУЗИВНО) Едвард Џозеф за ЦИВИЛ МЕДИА: Проширувањето на НАТО беше поради горчливото искуство со руската доминација на источноевропските земји, никогаш повеќе да не се плашат за својот суверенитет

Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Додека за Такер Карлсон и неговите проруски ставови ЦИВИЛ Медиа веќе пишуваше, за него, и неговото интервју со Џефри Сакс, чии изјави, колумни и статии на разни анти НАТО, антизападни и...

Read more

Македонските медиуми во одбрана на ликот и делото на Александар Вучиќ

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМдиа

Во контекст на засилена руско – српската пропаганда во дел од македонските медиуми, кој доби на интензитет особено по изгласувањето на резолуцијата за Сребреница, и пристигањето на западната помош за...

Read more

Ромите не се некојси Ритко!

ДЕХРАН МУРАТОВ Некојси битолскиот јутјубер Ритко добил притвор од еден месец, бидејќи на 23 април (денот кога беше изборен молк за првиот круг Претседателски избори), во својот дом во Битола,...

Read more

Џефри Сакс фатен во орото на српско-руската пропаганда во македонските медиуми

Фотомонтажа: Д, Мишев / ЦивилМедиа

ДРАГАН МИШЕВ Веќе извесно време сме сведоци на засилена руско - српската пропаганда во дел ( сега надграден и проширен) од македонските медиуми, кој доби на интензитет особено по изгласувањето...

Read more
Page 1 of 225 1 2 225

CIVIL MEDIA NEWSLETTER