fbpx
ПРетседателот Стево Пендаровски, извор: Твитер профил на Пендаровски

ФОРУМ

Зеленски: На Украина и требаат живи украински херои, ова е нашиот принцип

На Украина и се потребни живи украински херои, нагласува претседателот Володимир Зеленски во синоќешното обраќање до нацијата, истакнувајќи дека тоа е главниот принцип на земјата. Тежок ден. Но, овој ден,...

Read more

Белопета: Мултикултурализмот од креативен аспект може да донесе многу во нашата земја

Оливер Белопета за ЦИВИЛ Медиа говори за мултикултурализмот низ светски примери во музиката, односно џезот, и огромното богатство што таа може да го донесе. https://youtu.be/rp4uDND0HwQ Мултикултурата, особено за помали земји...

Read more

Кулеба: Немаме друг избор освен да победиме во војната, не даваме ниту педа за нашата земја

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба изјави дека неговата земја нема друг избор освен да победи во војната бидејќи исклучува можни отстапки за Русија кои би можеле да доведат...

Read more

Зеленски им се заблагодари на војниците кои ги протераа руските сили од Харков

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска им се заблагодари на украинските војници кои ги протераа руските војници од Харков. „227. баталјон на 127 бригада за територијална одбрана на Украина! Ви благодарам...

Read more

Маричиќ: Со Јадранско-јонската иницијатива политички и економски го јакнеме регионот

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и национален ИПА координатор, Бојан Маричиќ, денеска учествуваше на седмиот годишен Форум на макро-регионалната Стратегија на ЕУ за јадранскиот и јонскиот регион...

Read more

Ковачевски – Столтенберг: Отворени врати за нови членки во НАТО е вредност која треба да се продолжи

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во кој ја изрази неговата поддршка и поддршката на Владата на Република Северна Македонија за покажаното...

Read more

Роднините на бранителите на Мариупол бараат од Ердоган да ја вклучи Кина за да ги спаси борците

Роднините на украинските бранители Мариупол го повикаа турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да ги здружи силите со кинескиот лидер Си Џинпинг и да организира мисија за спасување на украинските борци...

Read more

Петровска: Ја поддржуваме политиката на отворени врати на Алијансата

 Ставот на Република Северна Македонија, како најнова членка на НАТО Алијансата во однос на проширувањето е јасен, а тоа е дека ја поддржуваме политиката на отворени врати на Алијансата. Тоа...

Read more

Вархеји: Проширувањето на ЕУ гаранција на мирот и стабилноста на Западен Балкан

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји го поздрави денешното присуство на шефовите на дипломатиите на земјите од Западен Балкан на состанокот на Советот на ЕУ, со порака дека регионот е...

Read more

Пендаровски: Наша одговорност е да создаваме современи општества промовирајќи човекови слободи и права, хуманост и меѓусебно почитување

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 16 Мај, Денот на отпорот на Ромитe, на својот Фејсбук профил напиша: Денеска се потсетуваме на 16 мај 1944 година, денот на храбриот отпор на...

Read more
Page 1 of 196 1 2 196

CIVILMEDIA NEWSLETTER