fbpx
Запорожје

ФОРУМ

Ризаов: Потребно е да се прифатат тешките компромиси кои ги прави Северна Македонија

-Швајцарија е земја на референдумите. До 1970 година, Швајцарците со референдум не и дааваа право на глас на жената. Значи која е таа бесмислица кога Отоманската империја дозволува да гласааат...

Read more

Корубин: Се што не успеа да се спречи околу официјалниот старт на преговорите, ВМРО-ДПМНЕ пробува да го протне во форма на референдум

-За жал, овие години видовме дека некој глуми дека е за ЕУ, а во суштина излезе дека не се. Референдумите практично го трошат нашето време и ништо повеќе, вели колумнистката Никица...

Read more

Ризаов: Еднонационален референдум е сериозен подривачки фактор во државата кој може да направи големи штети

-Факт е дека после локалните избори ВМРО-ДПМНЕ сака да ја оддржи тензијата на таа победа, изедначувајќи ја со парламентарни, па дури и со претседателски избори. Но според мене има една...

Read more

Лурман: Земјите од Западен Балкан да инвестираат во обновливи извори на енергија

Ана Лурман

На денешната конференција „Зелена агенда за Западен Балкан“, во организација на Институтот „Аспен“, Германија, ЦИВИЛ Медиа разговараше со Ана Лурман, германска министерка за клима во Европа, за влијанието на руската...

Read more

Зеленски: Украинската армија изведува прилично брз и моќен напредок на југот на нашата земја

Украинската армија изведува прилично брзо и моќно напредување на југот на земјата како дел од сегашната одбранбена операција, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во ново видео обраќање. Украинската армија изведува...

Read more

Холштајн: Германија високо го цени ставот на Северна Македонија за осуда на руската агресија

АКО СЕ НАВРАТИМЕ НА ПОЧЕТОЦИТЕ НА БЕРЛИНСКИОТ ПРОЦЕС, ТОЈ НАВИСТИНА ПОСТИГНА МНОГУ. ВО 2014 ГОДИНА КОГА БЕШЕ ПРВАТА СРЕДБА, СРБИЈА И КОСОВО ЗА ПРВПАТ СЕДЕА НА ИСТА МАСА ЗАЕДНО СО ЗНАМЕТО И ИМЕТО НА ДРЖАВАТА – Германската амбасадорка, Анке Холштајн (фото: А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Светот е погоден од тешките последици од бруталната руска агресија против Украина. Во реакцијата на слободниот свет, Германија е меѓу водечките држави. Германија останува многу силен сојузник на слободниот свет...

Read more

Ретро ДИСТРИКТ 20: Љубиша Николиќ, Тони Поповски, Ерол Шакири, Даница Стојанова, Џабир Дерала

Ретро ДИСТРИКТ 20: Љубиша Николиќ, Тони Поповски, Ерол Шакири, Даница Стојанова, Џабир Дерала  Целите интервјуа гледајте ги на линковите: Љубиша Николиќ: https://civilmedia.mk/nikolik-topkata-e-mojot-zhivoten-znak-a-drugarstvoto-i-humanosta-se-moite-vodilki/ Тони Поповски: https://civilmedia.mk/popovski-se-gushime-vo-urbaniot-anahronizam-no-za-otreznuvane-shansi-ima-ushte/ Ерол Шакири: https://civilmedia.mk/shakiri-nasheto-novinarstvo-ne-e-slobodno-no-za-svojot-status-ke-treba-toa-samoto-da-si-se-izbori/ Даница...

Read more

Холштајн: Една од целите на Берлинскиот процес е заедничкиот регионален пазар за сите шест земји, а Отворен Балкан е сигурно првиот чекор

БЕЗ ПОДДРШКАТА НА НАШИТЕ ПАРТНЕРИ, НАШИТЕ ПРИЈАТЕЛИ ВО СВЕТОТ, КОИ ВЕРУВАА ВО МИРНИОТ И ДЕМОКРАТСКИ РАЗВОЈ НА ПОВТОРНО ОБЕДИНЕТА ГЕРМАНИЈА ВО ЕВРОПА СЕТО ТОА НЕМАШЕ ДА БИДЕ МОЖНО - Анке Холштајн (фото: А. Мехмети / ЦИВИЛ)

Канцеларот Олаф Шолц најави рестартирање на Берлинскиот процес, кој започна во 2014 година, но не беше активен две-три години. Во меѓувреме, се роди иницијативата Отворен Балкан, како и други проекти...

Read more

Ковачевски: Очекувам извинување од ВМРО-ДПМНЕ за лагите, очаен обид на Мицкоски фатен во криминал од 136 милиони евра

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски денеска во одговор на новинарско прашање рече дека очекува извинување од ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски за лагите кои опозицијата ги пласира за него, во...

Read more

Лојд Остин: Украина „постигнува напредок“ на бојното поле благодарение на вештината на војниците и стратешката употреба на испорачаното оружје

Украина „постигнува напредок“ во регионот Херсон, и на некој начин ја менува динамиката на бојното поле и создава можност за маневрирање, вели американскиот секретар за одбрана Лојд Остин, кој зборуваше...

Read more
Page 1 of 267 1 2 267

CIVILMEDIA NEWSLETTER