fbpx
Село Боснек (23 ноември 2021) При тежък пътен инцидент с автобус загинаха 46 човека. Произшествието е станало на магистрала "Струма" малко след 2.00 ч. тази нощ, близо до село Боснек. Жертвите са чужди граждани, а автобусът е пътувал в посока към Република Северна Македония. Седем души са спасени и са откарани в "Пирогов".  
Пресфото - БТА снимка: Минко Чернев (ЕД)

ФОРУМ

Кажаа за ЦИВИЛ – Тодоровска: ЦИВИЛ прв и единствен не заборава да каже „граѓанки и граѓани, другарки и другари“

Активистката Савка Тодоровска, една од ветеранките од граѓанскиот сектор, на Конференцијата „Меѓу стремежите и реалноста“, (на 29 ноември, 2019, посветена на успесите, проблемите и перспективите на невладиниот сектор, a по повод одбележувањето...

Read more

Кажаа за ЦИВИЛ – Муслиу: Ние не сме претставници на граѓаните, ние сме заштиници на граѓанските интереси

Алберт Муслиу од невладината организација АДИ, на Конференцијата „Меѓу стремежите и реалноста“, (на 29 ноември, 2019, посветена на успесите, проблемите и перспективите на невладиниот сектор, a по повод одбележувањето на 20...

Read more

(ВИДЕО) Ванхауте: Премиерот Заев има мандат од граѓаните, треба да креира стабилност и да остане до крајот на мандатот

Питер Ванхауте (фото: Д. Муратов/ЦИВИЛ)

ЦИВИЛ МЕДИА разговараше со Питер Ванхауте, меѓународен медијатор на високо ниво, експерт за јакнење на парламентот и политичките партии. Во интервјуто, објавено на интернет порталот Civil Today, станува збор за...

Read more

Кажаа за ЦИВИЛ – Хаџијаха Имери: Развиен граѓански сектор – демократска држава

Активистката Афердита Хаџијаха Имери на Конференцијата „Меѓу стремежите и реалноста“, (на 29 ноември, 2019, на конференцијата „Меѓу стремежите и реалноста“, посветена на успесите, проблемите и перспективите на невладиниот сектор, a по повод одбележувањето на 20...

Read more

Димитровска: Нереални ветувања имаше во програмите на политичките партии за лицата со попреченост

ЦИВИЛ Медиа разговараше со Благица Димитровска од Инклузива, како дел од серијата разговори со политичари, претставници од граѓанскиот сектор и изборни набљудувачи на ЦИВИЛ. https://youtu.be/ytQarJy0cO8 Општата оценка на изборниот процес...

Read more

Маричиќ од Подгорица: Западен Балкан заслужува сигурна и европска иднина

Министерот за правда Бојан Маричиќ во говорот на конференцијата „Балканскиот интеграциски форум 2021“ кој се одржа во Подгорица, истакна дека од геостратешки интерес е на Унијата да го интегрира Западен...

Read more

Што кажаа за ЦИВИЛ – Смаиловиќ: ЦИВИЛ е платформа која или ќе ти помогне да ги носиш вреќите или ќе ти го расчисти патот во разноликоста која ја носиш и која ја негуваш

„ЦИВИЛ за мене претставува простор каде има можност за една отворена мисла, критичка можност за алтернативни решенија. Простор во време на теснотија и звук во време на тишина. Секогаш во...

Read more

Ќучук: Верувам дека добрососедските односи немаат алтернатива

Сите политичари кои сакаат Република Северна Македонија и целиот регион да биде во НАТО и Европската унија работат за позитивен развој. Верувам дека добрососедските односи немаат алтернатива. Успехот на Северна...

Read more

Груби: Оставката на Заев од премиерското место треба да почека, имаме многу битни прашања пред нас и заедно со г. Заев ќе треба да ги заокружиме сите тие процеси

ДУИ ќе ја почитува внатрепартиската одлука на СДСМ за избор на нов претседател кој е најавен дека ќе биде избран на 12 декември. Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека...

Read more
Page 2 of 110 1 2 3 110

CIVILMEDIA NEWSLETTER