fbpx

Борел: Решението на конфликтот во Газа може да биде само политичко, засновано на две држави

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел денеска соопшти дека разговарал со министерот за надворешни работи на Иран, Хосеин Амир Абдолахиан и дека решението на конфликтот во Газа може...

Read more

Столтенберг за АРД: По големиот напад на Русија, ситуацијата за Украина е критична, мораме да ја поддржиме Украина и во добри и во лоши времиња

Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

Во ексклузивно интервју со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг за германската ТВ АРД, тој предупреди дека, по големиот напад на руските сили, западната воена алијанса треба да биде подготвена...

Read more

Снежно и студено време ја зафати Европа – непроодни патишта и затворен воздушен и железнички сообраќај

Хрватска вчера беше зафатена од студено време проследено со снег. Најмногу снежни врнежи се забележани во Лика и Горски котар, во источниот дел на Хрватска, во низините и во централна...

Read more

Сведоштво на тимот на СЗО од Газа: 1.000 пациенти во болница, врескаат од болка, се лекуваат на подот

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска повторно повика на прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, наведувајќи дека информациите за непријателствата и тешките бомбардирања во...

Read more

COP28: Како да се заштити здравјето на луѓето од последиците на климатските промени

На климатскиот самит COP28 во Дубаи првпат фокусот е на тоа како климатските промени го влошуваат здравјето на населението, вклучително топлотен удар, оштетување на белите дробови од чад од шумски...

Read more

Нетанјаху најави продолжување на нападите врз Газа со „зголемена сила“

Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху одржа прес-конференција на која вети дека ќе ја продолжи копнената офанзива „со сè поголема сила“, велејќи дека тоа е единствениот начин да се постигне целта на...

Read more

Изгорена од жарот на сопствената пропаганда

МИРОСЛАВ ЈОВАНОВИЌ/ СЛОБОДЕН ПЕЧАТ По повод објавата на портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова на Телеграм во која го обвини „Слободен печат“ дека нема храброст да зборува...

Read more

Жителите на Естонија кои ќе одлучат да добијат руско државјанство може да бидат прогласени за безбедносна закана и депортирани

Фото: Министерство за одбрана на Естонија

Естонската премиерка Каја Калас изјави дека владата на земјата бара начини да ги депортира луѓето кои ќе одлучат да добијат руско државјанство. Ова се наведува во одговорот на Калас на...

Read more

Макрон: Целосно уништување на Хамас може да значи уште десет години војна

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска предупреди дека целта на Израел за „целосно уништување на Хамас“ мора да биде јасно дефинирана, бидејќи во спротивно ќе предизвика уште „десет години“ војна и...

Read more

Силен земјотрес на Филипините, евакуација и во Јапонија, се очекува разорно цунами

Земјотрес со интензитет од 7,5 степени го погоди островот Минданао на Филипините, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Земјотресот бил на длабочина од 63 километри, а наскоро се очекува цунами да...

Read more
Page 1 of 945 1 2 945

CIVIL MEDIA NEWSLETTER