Човекот мами

Путин, криминалец и некомпетентен претседател, непријател на сопствениот народ

Веста дека Владимир Путин, руски цар на денешницата, крои планови неограничено да биде на власт, воопшто не изненадува. Сепак, ова а длабоко загрижувачки за пленот на Путин – начелно за рускиот...

Read more

Состанок на Одоборот за итни случаи во СЗО поради ширењето на коронавирусот

Светската здравствена организација денеска ќе одржи состанок на Стручниот одбор за управување со итни случаи, за да процени дали епидемијата на коронавирусот во Кина е вонредна состојба на меѓународно ниво....

Read more

Нема напредок во преговори за финансирање на Зелениот Пакт на ЕУ

Министрите за финансии на ЕУ не постигнаа договор околу финансирањето на „Фондот за правична транзиција“ на ЕУ со кој треба да се финансира Зелениот Пакт на Европската Комисија, најавен на...

Read more

Санчез и нуди на Каталонија референдум за поголема автономија, не за самостојност

Шпанскиот премиер Педро Санчез во интервју за шпанскиот јавен радиодифузер ТВЕ соопшти дека во февруари ќе се состане со каталонскиот премиер, Ким Тора, како дел од дијалогот за идниот статус...

Read more

Грета Тунберг: Ништо не е сторено за борба против климатските промени

Шведската активистка за екологија Грета Тунберг пред Светскиот економски форум во Давос, каде што се собрани политички и економски лидери, изјави дека „ништо не е сторено“ за борба против климатските...

Read more

Aдвокатите на Трамп го повикаа Сенатот да ја отфрли постапката за импичмент

Правниот тим на американскиот претседател Доналд Трамп денеска неведе дека тој не сторил „апсолутно ништо погрешно“, повикувајќи го Сенатот да ја отфлри постапката за отповикување што ја нарекоа „лажна“ и...

Read more

Климатската дипломатија ќе биде врвен приоритет на ЕУ од оваа година

Климатските активности ќе биде во срцето на дипломатијата на Европската Унија, заклучија министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на вчерашниот состанок. Во заклучоците усвоени од страна на...

Read more

Ова австриско село сака фановите на „Снежното кралство“ да си заминат

Тие пристигнуваат со автобуси или траекти, многумина од нив се во потрага по совршената фотографија за Инстаграм, други пак ја бараат трансценденцијата на земјата од бајките. Секоја година, еден милион...

Read more

Европскиот парламент ќе гласа за Брегзит на 29 јануари

Комисиите на Европарламентот во Брисел усвојуваат заклучоци и предлог мислења за Брегзит. Конечното гласање на ЕП за Договорот за повлекување на Велика Британија од ЕУ е планирано за пленарна седница...

Read more
Page 1 of 208 1 2 208

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН