Categories

Велика Британија се подготвува да му плати повеќе од 400 милиони фунти на Иран за ослободување од затвор на иранско-британска активистка, објави весникот „Телеграф“, повикувајќи се на неименувани британски...

Главниот и одговорен уредник на руската ТВ станица РТ (Раша Тудеј), Маргарита Симојан изјави дека РТ Америка е регистрирана во американското Министерство за правда како „странски агент“, јавува МИА.

Генералното собрание на Обединетите нации ја одобри резолуцијата со која се бара од сите држави да ги запрат конфликтите и да учествуваат во примирје за време на Зимските олимписки...

ЕУ и еврозоната се наоѓаат пред слични дилеми како поранешна Југославија на почетокот од 90-те години, барем кога станува збор за натамошно изедначување на даночните системи во земјите-членки, јавува...

Шпанската министерка за одбрана Марија Долорес де Коспедал денеска соопшти дека Владата на Шпанија истражува кој стои зад ширењето на лажни инфорации во врска на шпанскиот регион Каталонија, јавува...

Илјадници полски националисти со црвено-белото полско знаме, факели, дискриминаторски банери, го обележа денот на независност на Полска, 11 ноември, во Варшава. Некои од учесниците носеа христијански иконографии, некои други повикуваа...

 Разрешениот каталонски премиер Карлес Пуџдемон во моментов се наоѓа во Брисел каде што замина откако Каталонија прогласи независност, а Мадрид ја смени каталанската влада.

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, на синоќешната конференција по повод Денот на медиумите во Тирана, наведе дека Европската комисија внимателно ги следи тешкотиите и предизвиците со...