fbpx

ОПШТЕСТВО

И покрај прогласувањето на канонско единство од Соборот на СПЦ, МПЦ-ОА не планира одржување на заедничка света архиерејска литургија

Соборот на Српската православна црква денеска одобри канонско единство со МПЦ-ОА, со што, како што објавуваат српските медиуми, „решен е спорот што датира од 1967 година кога Македонска православна црква...

Read more

Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси

Премиерот Димитар Ковачевски учествуваше и на панел дискусијата што се одржа во рамките на презентацијата и промоцијата на истражувањето „Социо-политичкото учество на младите“ во организација на Фондацијата за демократија Вестминстер...

Read more

Истражување: Само четири од десет млади се задоволни со своето место во општеството

Фондацијата за демократија на Вестминстер ги презентираше наодите од последното истражување за социо-политичко учество на младите. Наодите укажуваат дека половина од младите луѓе (51 %) покажуваат иницијативност за решавање на...

Read more

Ковачевски, Ахмети, Џафери и други политичари на фудбалски натпревар помеѓу ФК Шкупи и Академија Пандев

Вчера попладне на стадионот Чаир се одржа фудбалскиот натпревар помеѓу ФК Шкупи и Академија Пандев, со епилог 3:0 за ФК Шкупи, со што клубот стана нов фудбалски првак на Северна...

Read more

ТИРЗ воведе меѓународни ИСО стандарди за борба против корупција и квалитет во работата

Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони (ТИРЗ) информира дека го имплементираше Меѓународниот стандард за спречување корупција ИСО 37001:2016, со што стана една од првите државни институции со интегриран систем за...

Read more

Зеленски по победата на Украина на Евровизија: Нашата музика ја освојува Европа

Зеленски. Фото: Принтскрин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по победата на Украина на Евровизија на Фејсбук објави: „Нашата храброст го импресионира светот, а нашата музика ја освојува Европа“. „Третпат во својата историја, и верувам...

Read more

Отвори си ги очите, ако мижиш, ќе те лажат! – активистички инсталации против напливот на дезинформации и лажни вести

Денес, на повеќе локации низ Скопје, беа поставени макети на мобилни телефони на чии екрани се претставени некои од најмногу употребуваните дезинформации во нашите интернет портали и преку социјалните мрежи....

Read more

УНХЦР: Украинките кои избегаа во Полска треба да добијат пристап до абортус

Жените кои побегнале од војната во Украина во Полска мора да имаат пристап до репродуктивните права кои ги исполнуваат меѓународните стандарди, вклучително и абортуси, изјави денеска висока претставничка на УНХЦР,...

Read more

Приватните превозници на сметка добиле дел од парите, автобусите во Шуто Оризари повторно возат

Автобусите со број 19 и 20 денес веќе возат на релација Шутка – Центар. Парите од Град Скопје пристигнале на жиро-сметката на превозниците кои вчера се жалеа дека немаат ниту...

Read more

Во Софија одржана 19 средба на Историската комисија, наредниот состанок закажан за септември

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, соопшти дека со комисијата на Бугарија одржале средба во Софија на која се донеле неколку предлог идеи за...

Read more
Page 1 of 898 1 2 898

CIVILMEDIA NEWSLETTER