epa08330019 An elderly man wearing protective mask takes pictures in front of the cathedral of Vasily the Blessed on the Red Square in Moscow, Russia, 29 March 2020. Russian authorities recommended for all Russians do not leave their homes for nine days in order to stop the spread of the coronavirus Covid-19 disease. The next week was declared not working for evrebody, all restaurants, bars, shopping centers, cinemas and city parks were closed. According to the Russian Quarantine Service of Rospotrebnadzor (Russian Federal Service for Surveillance on Consumer Rights Protection and Human Wellbeing), eight people died and 1534 cases of the Covid-19 disease have been confirmed in Russia.  EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY
epa08330022 A single man wearing protective mask stands in front of the cathedral of Vasily the Blessed and Lenin's mousaleum on the Red Square in Moscow, Russia, 29 March 2020. Russian authorities recommended for all Russians do not leave their homes for nine days in order to stop the spread of the coronavirus Covid-19 disease. The next week was declared not working for evrebody, all restaurants, bars, shopping centers, cinemas and city parks were closed. According to the Russian Quarantine Service of Rospotrebnadzor (Russian Federal Service for Surveillance on Consumer Rights Protection and Human Wellbeing), eight people died and 1534 cases of the Covid-19 disease have been confirmed in Russia.  EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY
epa08308609 A member of the medical crews of the Israeli Emergency Medical organization Magen David Adom demonstrates a test at the 'Check and go' complex for mass testing for coronavirus COVID-19 infection at the Hayarkon Park Parking Lot in Tel Aviv, Israel, 20 March 2020. According to Israeli media reports, the country's Mossad intelligence agency has brought 100,000 test kits to Israel in order to prevent the spread of the Coronavirus COVID-19. Citizens were instructed to stay in homes and only go out for urgent needs.  EPA-EFE/ABIR SULTAN
Добро утро со Орданоски

ОПШТЕСТВО

Олимписките игри во Токио ќе се одржат од 23 јули до седми август во 2021 година

Олимписките игри во Токио ќе се одржат од 23 јули до седми август во 2021 година. Веста ја објавија јапонските медиуми, повикувајќи се на извор од организацискиот комитет. Најголемиот светски...

Read more

Макпетрол АД целосно ги отстапи капацитетите на хотелот „Макпетрол“ во Маврово за државен карантин

Соочени со овој голем предизвик за зачувување на здравјето на нашите граѓани од пандемијата со Ковид-19, а целосно следејќи ги потребите на Владата и Министерството за здравство, за формирање државни...

Read more

МОН: Училиштата во најкус рок да обезбедат податоци за учениците кои немаат услови да следат настава

Министерството за образование и наука ги задолжи училиштата да обезбедат податоци за оние ученици кои немаат услови да ја следат онлајн наставата. „Имајќи предвид дека има ученици во чие место...

Read more

Сто и две лица приведени поради непочитување на мерката за забрана на движењето

Вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето во текот на изминатото деноноќие, при што полициските службеници привеле 102 лица, 46 лица биле опоменати, a за останатите...

Read more

Листа со хронични заболувања со зголемена ризичност од компликации од Ковид-19

Лицата со одредени хронични заболувања се во поголем ризик од компликации типични за коронавирусот. Министерот за здравство, д-р Венко филипче апелира да бидат особено внимателни и да ги следат доследно...

Read more

Комуникација во вонредни услови, рационалност за достапност и квалитет

Пандемијата со Ковид 19 целосно го промени начинот на живот и работа, а секојдневните активости во голема мера се одвиваат онлајн. Операторите бележат зголемено ниво на интернет-сообраќај. Истакнуваат дека мрежата...

Read more

Отворени дополнителни линии за психолошка поддршка, соопшти министерот Филипче

„Во соработка со UNICEF MK и во партнерство со Универзитетската клиника за психијатрија отворени се дополнителни линии за психолошка поддршка наменети за родители и самите деца на училишна возраст“, соопшти...

Read more

Новозаболените лица во Прилеп се на 73 и 74-годишна возраст и се на Инфективното одделение во градската болница

Со денешните нови два случаи на потврдени заболени лица со Ковид-19, во Прилеп вкупно се осум заразени лица. Како што информираат од прилепскио Центар за јавно здравје станува збор за...

Read more

Димитров му се заблагодари на Шаленберг за помошта при репатријација на наши граѓани од Перу

Четворица македонски граѓани, кои беа затекнати како туристи во Лима, Перу, по телефонски разговор Никола Димитров – Александер Шаленберг, во организација на амбасадите на Северна Македонија во Виена и во Бразилија,...

Read more
Page 1 of 480 1 2 480
Currently Playing