ОПШТЕСТВО

Центарот за социјална заштита во Карпош повторно во функција

Откако минатата недела ЦИВИЛ Медиа пишуваше за проблемот со неиздавање социјални броеви за туѓа нега, денеска од Центарот за социјални работи - Карпош, потврдија дека системот повторно работи. Вкупно три...

Read more

МОН го осуди организирањето на ученици во политички цели во ОУ „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар

Министерството за образование и наука денеска преку соопштение го осуди настанот што се случи во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар каде ученици во придружба на наставниците и персоналот...

Read more

Национални шуми тврдат дека нема сеча на Шара, екологистите повикуваат на марш против уништувањето на шумата

„Тврдам дека она што е на сликите од исечените стебла на Шар планина кои деновиве беа објавени се трупци кои се исечени и обработени од страна на екипи на Национални...

Read more

Хелсиншки комитет: Да се санкционираат образовните установи кои злоупотребуваат деца во политички цели

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. Како што известуваат од Хелсиншки комитет, на 17 октомври на Фејсбук странатана...

Read more

НИЕ и зелените вредности

Посветени на зелените вредности, социјална правда и антинационализам, во општество кое нема никаков проблем да покаже и докаже колку лесно се спојуваат овие елементи во секојдневното егзистенцијално опстојување, ЦИВИЛ информира,...

Read more

Проширена детската градинка во Росоман

Проширена  е детската градинка „Праскичка”  во Росоман, со што отсега таму ќе можат да бидат згрижени вкупно стотина дечиња од росоманско. Во изминатиов период беа преадаптирани простории од поранешниот здравствен...

Read more

Децата од „Ранка Милановиќ“ сместени во мали групни домови

Нов групен дом каде ќе живеат деца до 18 години кои претходно престојуваа во поранешната установа „Ранка Милановиќ“, а имаат интензивна потреба од поддршка и рехабилитација беше отворен денеска во...

Read more

Истекува рокот за пријавување на семинарот за транспарентни и одговорни политички процеси

Вториот регионален семинар за транспарентни и одговорни политички процеси ќе се одржи викендов, на 19 октомври (сабота) во Градската библиотека „Борка Талески“ во Прилеп. Право на учество на вториот регионален...

Read more

Стотина социјално загрозени семејства од Кавадарци добија прехранбени пакети

На светскиот ден против сиромаштијата, стотина социјално загрозени семејства од Кавадарци денеска добија прехранбени пакети од Банката за храна, која подолг период е активна во општината и им помага на...

Read more

Недостаток на стратешки мерки за справување со трговијата со луѓе и криумчарењето на мигранти

Во пресрет на Европскиот ден за борба против трговијата со луѓе, 18 октомври,  Македонското здружение на млади правници (МЗМП) го промовираше Извештајот на тема „Трговија со луѓе и криумчарење на...

Read more
Page 2 of 372 1 2 3 372

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy
300x250