fbpx
Фото: Загреб.инфо
Фото: Укринформ
Фото: Ангел Ангеловски / ПМД
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Фото. МИА
Фото: Б. Јордановска / ЦивилМедиа
Фото: ЕВН
Фото: Укринформ

КУЛТУРА

Антикорупциска ги „чешлала“ Агенцијата за филм и Милчо Манчевски, ама го чека извештајот од ДЗР

Се чека извештај од Државниот завод за ревизија за да одлучи дали има основ за продолжување на постапката за утврдување на можни злоупотреби на средствата од Агенцијата за филм од...

Read more

Режисерот Зафировски со коментар за сторијата за Манчевски: Се толерира грабеж, а се брукаат другите филмски автори!

Голем број уметници реагираа по објавената сторија на ЦивилМедиа со наслов: „Банана продукција, Милкман Продакшн и Милчо Манчевски – гаранција за успех на филм или тезга за големи пари?“. Режисерот Борко Зафировски,...

Read more

Иво Антов: Манчевски излобира Закон со кој се криминално одлеани милиони евра

Не стивнуваат коментарите по објавената сторија на ЦивилМедиа со наслов: „Банана продукција, Милкман Продакшн и Милчо Манчевски – гаранција за успех на филм или тезга за големи пари?“. Откако на својот фејсбук...

Read more

Во македонскиот КИЦ во Тирана изложба на фотографии „StandWithUkraine“ од Кристина Атовска

Пред многубројни гости и дипломати од повеќе земји, вчеравечер во македонскиот Културно информативен центар  во Тирана, новинарката и воен известувач од Украина, Кристина Атовска ја претстави својата изложба "StandWithUkraine" од...

Read more

Банана продукција, Милкман Продакшн и Милчо Манчевски – гаранција за успех на филм или тезга за големи пари?

СОЊА ТАНЕСКА Постојат истражувања кои укажуваат кои филмови, како и зошто влијаат врз промоцијата на културата на една земја, и имаат голема гледаност. Добар дел од нив се адаптирани приказни од...

Read more

Промовирана монографијата „Кодот на Преспа“, на Борјан Јовановски

Соживотот, побратимството и заемното почитување помеѓу населението во Преспа е главната тема во најновата монографија „Кодот на Преспа“, приказна за „загубениот пат“ во која авторот Борјан Јовановски ги пренесува приказните...

Read more

Костадиновска-Стојчевска: Културните работници денес имаат достоинствени плати

Министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска наброја неколку крупни зафати на Министерството од изминатава година, за време на годишната конференција „Година на нови можности“. -Го реставрираме и конзервираме Ангелот од...

Read more

Промоција на монографијата „Кодот на Преспа“ од Борјан Јовановски

Промоција на монографијата Кодот на Преспа, Приказна за „загубениот пат“ од авторот Борјан Јовановски, во издание на Хелсиншки комитет за човекови права, ќе се одржи денеска во Скопје. Изданието ќе...

Read more

Костадиновска-Стојчевска на Зимска школа за македонски јазик: Создаваме трајни врски на македонистиката низ светот

„Да се има 40 нови пријатели од 17 земји, од четири континенти, кои го сакаат вашиот јазик, кои избрале од повеќе од 7000 јазици на светот да го научат токму...

Read more

Уредниците на МКЦ до Арсовска: Престанете со мобинг и отворете фер конкурс за директор на институцијата

Програмските уредници на Младинскиот култуирен центар, денеска излегоа на прес конференција, по обвинувањата што кон нив и кон инстутуцијата за наводни нерегуларности, ги упати градоначалничката на Скопје Данела Арсовска. Тие...

Read more
Page 1 of 102 1 2 102

CIVIL MEDIA NEWSLETTER