Categories

По големиот број критики од граѓаните за фасадата во розева боја, Општинската културна установа ,,Дом на млади“ во Штип објави конкурсен повик во рамките на проектот ,,Нашиот дом“ за...

Прочитај повеќе...

Огромна ножица на која пишува „Уа, шнајдери“, е поставена утрово на булеварот „Партизански одреди“ во Скопје. Станува збор за герила-акција, поттикната од распределбата на пари за годишната програма во културата.

Прочитај повеќе...

Комисијата за фолклор, музичко-сценска дејност при Министерството за култура од сите разгледани одбиени проекти ја одобри апликацијата само на фестивалот „Златно славејче“.

Прочитај повеќе...

Македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, во режија на Теона Стругар Митевска, денеска ќе ја има својата светска премиера на 69. издание на Берлинскиот филмски фестивал. Филмот...

Прочитај повеќе...

„Со должно внимание ги проследив сите забелешки и коментари кои се однесуваат на објавените резултати од Годишните конкурси на Министерството за култура. Големиот одзив кон објавените резултати покажува дека...

Прочитај повеќе...

Кон реакциите за скандалозната распределба на средства за проекти од областа на културата, се придружи и проф. Мирјана Најчевска која на социјалните мрежи коментираше:

Прочитај повеќе...

„Смешно и трагично е ако ви кажам дека ниеден документ по протокол нема доставено Џез фест, а го молеа. Одлуката ќе се поништи и таа ќе биде објавена. Освен...

Прочитај повеќе...

Зоја Бузалковска, театарска режисерка, професорка по Актерска игра на ФДУ и активна учесничка во Шарената револуција, напиша протестно писмо на Фејсбук со кое поднесе и оставка од Советот за...

Прочитај повеќе...

Во галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје, утре ќе се отвори изложбата „Загрозен Модернизам: архитектонски сценарија за адаптивна (ре)употреба“, со почеток од 20 часот. 

Прочитај повеќе...

Во Музејот на современа уметност вечерва ќе се одржи промоција на списанието „Големото стакло“, со почеток од 20 и 30 часот. 

Прочитај повеќе...
image_pdfimage_print