Categories

ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ Театарот не е мртов

Со читање на националните и светската порака за театарската уметност, денеска во театрите низ светот се одбележува Светскиот ден на театарот – 27 Март.

Прочитај повеќе...

Фотографии: Александрос Стаматиу Пеливанството е вид на традиционално борење карактеристично за Балканските простори. Појавата на Пеливаните кај нас се врзува од времето на владеењето на Отоманската Империја, самиот збор...

Прочитај повеќе...

Романската поетеса Ана Бландијана е добитничка на „Златен венец“ за 2019 година, главна награда на „Струшките вечери на поезијата“,а наградата ќе и биде врачена на поетското читање „Мостови“ ,кое...

Прочитај повеќе...

Поезијата е потпора на усната традиција и, со векови, може да ги пренесе најскриените вредности на различните култури. Во прославата на Светскиот ден на поезијата, 21 март, УНЕСКО ја...

Прочитај повеќе...

Скопската џез група „Сетстет“, утревечер, во Станица 26 ќе го промовира деветтиот албум насловен „IX9“, со почеток од 21 часот. 

Прочитај повеќе...

Комисијата за култура утре ќе одржи надзорна расправа на тема „Културните политики и начинот на донесување на Годишната програма на Министерството за култура за проекти од национален интерес, со...

Прочитај повеќе...

„Три дена култура 2“ е името на фестивалот на млади уметници кој ќе се одржи од 7 до 9 март во средното училиште гимназија „Никола Карев“ во Скопје. 

Прочитај повеќе...

На брегот на Дебарско Езеро е поставен Ленд артот „Езеро или пластика“ на ликовниот уметник Адем Сулејманоски, посветен на загадувањето со пластични шишиња на езерото.

Прочитај повеќе...

Кит Флинт, легендарниот фронтмен на бендот „Продиџи“ почина на 49 години во неговиот дом, пишува Гардијан.

Прочитај повеќе...

Младински образовен форум, вчера во Дом на култура „Крсте Мисирков“ во Свети Николе, ја отвори патувачката изложба „Ана Франк – Историја за денес“. Изложбата ќе биде отворена за посетители...

Прочитај повеќе...