Categories

Хип хоп легендата и некогашниот фронтмен на култните „Grandmaster Flash and the Furious Five“ пристигна во Скопје, каде вечерва, ќе настапи со двочасовен диџеј сет во ноќниот клуб Станица со почеток...

Прочитај повеќе...

Drag културата експлодираше во центарот на вниманието во последните неколку години, влезе во мејнстрим културата од страна на RuPaul’s Drag Race и Drag Drag Queen Story Hour. Вродените визуелни...

Прочитај повеќе...

Од Министерството за култура соопштија дека се одржала средба меѓу премиерот Зоран Заев и министерот за култура Асаф Адеми на која се разговарало за резултатите од годишните конкурси на министерството.

Прочитај повеќе...

По големиот број критики од граѓаните за фасадата во розева боја, Општинската културна установа ,,Дом на млади“ во Штип објави конкурсен повик во рамките на проектот ,,Нашиот дом“ за...

Прочитај повеќе...

Огромна ножица на која пишува „Уа, шнајдери“, е поставена утрово на булеварот „Партизански одреди“ во Скопје. Станува збор за герила-акција, поттикната од распределбата на пари за годишната програма во културата.

Прочитај повеќе...

Комисијата за фолклор, музичко-сценска дејност при Министерството за култура од сите разгледани одбиени проекти ја одобри апликацијата само на фестивалот „Златно славејче“.

Прочитај повеќе...

Македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, во режија на Теона Стругар Митевска, денеска ќе ја има својата светска премиера на 69. издание на Берлинскиот филмски фестивал. Филмот...

Прочитај повеќе...

„Со должно внимание ги проследив сите забелешки и коментари кои се однесуваат на објавените резултати од Годишните конкурси на Министерството за култура. Големиот одзив кон објавените резултати покажува дека...

Прочитај повеќе...

Кон реакциите за скандалозната распределба на средства за проекти од областа на културата, се придружи и проф. Мирјана Најчевска која на социјалните мрежи коментираше:

Прочитај повеќе...