Categories

„Префрлање на одговорноста“ е насловена самостојната изложба на ликовниот уметник Сашо Станојковиќ, која ќе биде отворена вечер од 19 часот во Мобилната/монтажна галерија во Паркот на франкофонијата.

Прочитај повеќе...

Во кино „Милениум“ синоќа беше отворен 6. Филмски фестивал за деца и млади „Џифони Македонија“, со италијанскиот филм „По трагите на мојот татко“ на режисерот Марко Сегато.

Прочитај повеќе...

Премиерата на филмот „Ругање со Христос“ во режија на Јани Бојаџи по светската премиера на фестивалот во Монтреал, утре премиерно ќе биде прикажан и пред македонската публика за отворањето...

Прочитај повеќе...

Изложба на фотографии посветена на албанската дијаспора низ векови „Јас сум Албанец“ ќе се одржи на а 14 октомври 2018 година (недела), во 12 часот, во Национална Галериа на...

Прочитај повеќе...

Млади прозаисти и поети ќе учествуваат на четвртата Литературно-музичка манифестација „Креативни точки 2018“, која ќе биде отворена вечер во 20 часот во „Менада“, во организација на Центарот за култура и...

Прочитај повеќе...

Третиот Меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“, кој ќе се одржува од 5 до 10 октомври, денеска неофицијално ќе почне со  проекција на филмот „Исцелител“  на Ѓорче Ставрески од 18...

Прочитај повеќе...

Со промоција на Водич за музејска програма за децата/лицата со аутизам и нивните семејства, Музејот на македонската борба денеска го заврши проектот „Отворени музеи“ чија цел е да ги...

Прочитај повеќе...

Музејот на македонската борба денеска ќе промовира водич за музејска програма за деца/лица со аутизам и нивните семејства и семинар за музејски работници. 

Прочитај повеќе...

Македонската опера и балет вечер ќе ја почне новата сезона 2018/2019 година со најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф, која утревечер ќе биде и репризно...

Прочитај повеќе...

Фестивалскиот ден на „Браќа Манаки“ денеска почна со претставување на кинематограферот на филмот „Фокстрот“, Ѓора Бејач. Филмот е прикажан во конкуренција за наградата „Златна камера 300“.

Прочитај повеќе...
image_pdfimage_print