fbpx
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи
Фуркан Салиу

АНАЛИЗИ

Хиперсонична руска пропаганда во дел од македонските информативни агенции

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

ДРАГАН МИШЕВ Во соработка со Мониторинг тимот на Цивил Како што забележува Мониторинг тимот на Цивил, неколку високи функционери на една политичка партија, непосредно пред почетокот и особено за времетраење на...

Read more

Универзалната е жртва на политичките калкулации, а не не оној кој го искористил чкорчето

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Како во сцените од „Убиството во Ориент експрес“ не постои еден убиец – сите патници низ времето ја убија идејата за обнова на Универзалната, систематски, еден по еден....

Read more

Руската православна црква, продолжената рака на Путин – црв на раздорот во православниот свет

КИРИЛ И ПУТИН Актуелниот политички врв на Русија сè уште има силна поткрепа во црквата, некогаш посилна и од армијата

ДРАГАН МИШЕВ На митингот во центарот на Москва пред само една година, познатиот руски актер и поранешен православен свештеник Иван Охлобистин беше меѓу првите што се осмели да ја нарече...

Read more

Мултиетничката стратегија на Ахмети

Сефер Тахири (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

Европскиот фронт е еден вид нова политичка верзија на мултикултурниот (интеркултурниот помалку) концепт кој прво беше заевистички, а потоа владин Првата мултиетничка коалиција на ДУИ се случила во 2006 година,...

Read more

Песков и Лавров – пропагандните ѕвезди во информативниот простор на проруските македонски медиуми

Фотомонтажа: Д.Мишев / ЦивилМедиа

ДРАГАН МИШЕВ Во соработка со Мониторинг тимот на Цивил Непосредно пред почетокот и сега за времетраење на изборната кампања, неколку високи функционери на една политичка партија, но и претставници на...

Read more

Анкета на ИПСОС/ Еуроњус: Мнозинството гласачи на ЕУ се ЗА пристап на Украина во ЕУ

Украина е омилена земја-кандидат за влез во ЕУ за европските гласачи, открива ексклузивната анкета на IPSOS/Euronews, но проширувањето на блокот не е меѓу главните приоритети на граѓаните пред изборите за...

Read more

Дали елитната руска падобранска дивизија сè уште е елитна кога има 70-годишни тенкови Т-55?

Уништени руски возила, вклучително и тенк Т-55, во Запорижја на 30 март. 118-ТА МЕХАНИЗИРАНА БРИГАДА ЗАГОВА

Украинските оператори со беспилотни летала сигурно не можеа да им поверуваат на своите очи кога ги фокусираа своите камери на руска напаѓачка група која се движи кон украинските линии надвор...

Read more

ИПИС на Влајко, омилениот зачин во изборните манџи на пропагандната кујна на ВМРО – ДПМНЕ

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

ДРАГАН МИШЕВ Анкетите наместо да бидат барометар за пулсот на граѓаните, дел од партиите ги искористат за влијание врз гласачите. Особено ако анкетите им ги изработува Владимир Божиновски-Влајко, координатор на...

Read more

ПОЛИТИЧАРОТ ШТО ЈА ТЕСТИРА МОЌТА НА МИЦКОВСКИ ВО ПАРТИЈАТА: Ѓорѓија Сајкоски, невидлива биографија, а секогаш на функција

Ѓорѓија Сајкоски (фото извор: ФБ профил на Сајкоски)

Очевидно е дека околу изборот на првиот на листата на ВМРО ДПМНЕ во „петката“ имало расправии и натегнувања. Изборот на Сајко, како што го нарекува партискиот претседател, за таа позиција,...

Read more
Page 1 of 117 1 2 117

CIVIL MEDIA NEWSLETTER