fbpx
Запорожје

АНАЛИЗИ

Србија во опасност од прекин на преговорите за членство во ЕУ

Russian President Vladimir Putin (R) shakes hands with his Serbian counterpart Aleksandar Vucic during their meeting at the Kremlin in Moscow / AFP PHOTO / POOL / Yuri KOCHETKOV

БОРЈАН ЈОВАНОВСКИ Вучиќ е изложен на сè посилни притисоци од ЕУ и САД поради договорат на Белград со Москва за политички консултации. Европратеникот Тонино Пицула потврди дека во Европскиот парламент...

Read more

Руските псевдо – референдуми во окупираните делови на Украина осудени на пропаст, не добија поддршка дури ни од сојузниците на Путин

ДРАГАН МИШЕВ Русија организираше псевдо-референдуми во окупираните делови на Украина, регионите Керсон и Запорижја на југ и проруските, сепаратистички „републики“ во Луганск и Доњецк на истокот на Украина. Овие региони...

Read more

Референдумот на Русија во Украина е нелегален и нема да биде признаен од светот, кои може да бидат последиците?

ВЕРОНИКА ЛУТСКА Русија организира псевдо-референдуми во делови од Донецката, Луганската, Херсонската и Запорижската област за илегално да ги заземе тие територии. Ниту Украина ниту меѓународната заедница никогаш нема да ги...

Read more

Дали е ова почеток на крајот, го чека ли Владимир Путин судбината на Милошевиќ?

ДРАГАН МИШЕВ Кога кон крајот на февруари, рускиот претседател Владимир  Путин ја започна таканареченета „специјална операција“ против Украина, руските политичари и провладини медиуми очекуваа и најавуваа дека тоа ќе биде...

Read more

„Лична карта“ на јавните претпријатија – долгови и број на вработени

Во земјава има 149 јавни прeтпријатија на локално и на централно ниво од различни сектори. Голем дел од нив се потонати во милионски долгови, а поради енергетската криза, јавните комунални...

Read more

РЕПРИНТ: Наоѓаат ли антиваксерите поткрепа во некои прокламации на Руската прaвославна црква?

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Кога деновиве пребарував некои извори во јавната комуникација на кои можеби се потпираат антиваксерите, кои како да подигнаа глава откако увидоа дека не можат да ги запишат своите...

Read more

Кремљ во расцеп на сопствената пропаганда и сѐ погласните критики за реалната загубена иницијатива во Украина

Последиците од најновиот развој во Украина за Кремљ сè уште се нејасни, но, експертите велат дека ако украинската контраофанзива продолжи со слично темпо, на Путин ќе му биде сè потешко...

Read more

Врзете ги појасите, Берлинскиот процес се враќа!

ЏАБИР ДЕРАЛА Врзете ги појасите, Берлинскиот процес се враќа! Приказната, започната во 2014 година под „диригентската палка“ на германската екс-канцеларка Ангела Меркел, по неколкугодишното затишје, добива нова енергија и нови перспективи. Барем...

Read more

Американски предизвици: Бајден во битка против Трампизмот и антидемократските закани

Карикатура: Пат Бирнс, The Week

ЏАБИР ДЕРАЛА „Историјата ни кажува дека слепата лојалност кон еден единствен лидер и подготвеноста за вклучување во политичко насилство е фатална за демократијата“ – рече американскиот претседател Бајден во својот...

Read more
Page 1 of 48 1 2 48

CIVILMEDIA NEWSLETTER