fbpx
фото: Википедија
ТОП 10

Силвестри: Вашата земја има голема територија која има потреба за заштита од шумската полиција

Дваесет контејнери со 54 тони униформи и опрема во вредност од 4,2 милиони евра донираа италијанските Карабинери за Шумската полиција на Северна Македонија. Најголем дел од донацијата на...

Read more
ПОЛИТИКА

Таравари: Доколку пристигне понуда за влегување во Влада, ќе ја разгледаме

Градоначалникот на Гостивар и в.д претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Арбен Таравари изјави дека доколку добијат понуда за ...

Спасовски: Преку програмата „Сина храброст“ до силни и високопрофесионални полициски службеници во служба на граѓаните

„Посебно задоволство причинува фактот што во овие 14 месеци, откако произлезе иницијативата за овој проект, ‘Сина храброст’ прерасна во образовен ...

Седница на собраниската Комисија за европски прашања

Во Собранието денеска седница ќе одржи Комисијата за европски прашања на која на дневен ред се Предлог-законот за парничната постапка, ...

Победа на крајната десница, Италија за првпат добива жена премиерка

Според излезните анкети, лидерката на крајната десница Џорџа Мелони и нејзината партика „ Браќа на Италија“ се победници на изборите ...

Ковачевски: ВМРО ДПМНЕ е против сите стратешки одлуки на земјата, меѓу ова и претходното раководство нема никаква разлика

ВМРО-ДПМНЕ е против сите стратешки одлуки кои што земјата ги има донесено од своето осамостојување до денес, вели во интервју ...

Рекордно ниска излезност на изборите во Италија, можна е историска победа на екстремната десница

Помалку од 20 отсто од италијанските граѓани со право на глас гласале во првите часови на денешните парламентарните избори, што ...

Ахмети: ДУИ може да функционира без секој поединец

ДУИ може да функционира без било кој поединец затоа што има стабилни структури, изјави денеска лидерот на партијата Али Ахмети ...

Ковачевски: ЕУ е наша единствена алтернатива

Премиерот Димитар Ковачевски вчера на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на ОН во Њујорк нагласи дека „граѓаните на Северна ...

СДСМ: Дезертерот Ковачки не може да го одбрани криминалот на Мицкоски

Со ниту една лага и злоупотреба дезертерот Драган Ковачки не може да направи дефокус од криминалите на ВМРО ДПМНЕ. Мицкоски молчи ...

Обраќање на Ковачевски во ООН: Русија мора веднаш да ја прекине агресијата врз Украина

Сакам јасно да ја пренесам пораката на мојата земја: непредизвиканата агресијата на Руската Федерација врз Украина претставува флагрантно кршење на ...

Ковачевски на Генералното Собрание на ОН: Силата е во заедништвото

„Силата е во заедништвото. Оваа лекција дека здружено можеме повеќе отколку сами, денес светот ја учи во неочекуваните околности со ...

(ВО ЖИВО) Обраќање на премиерот Ковачевски на Генералната дебата на ООН во Њујорк

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите ...

Грковска: Балансерот се злоупотребува, неопходен е модел кој ќе даде предност на квалитетот во администрацијата

„Во еден период, особено по Охридскиот рамковен договор, балансерот, односно принципот на соодветна и правична застапеност одигра важна улога и ...

Ковачевски се сретна со истакнати личности од Северна Македонија кои работат и живеат во Њујорк

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски синоќа се сретна со истакнати личности од Република Северна Македонија, кои ...

Ковачевски: Апсолутно погрешно е тоа што ВМРО-ДПМНЕ се противи на членството во ЕУ

Апсолутно погрешно е тоа што ВМРО-ДПМНЕ се противи на членството во ЕУ и стратешките интереси на државата, порача во интервју ...

Османи: Националната стратегија за сајбер безбедност е еден од столбовите на системот за заштита на критичната информатичка инфраструктура,

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на 77-то Генерално Собрание на ООН во Њујорк, учествуваше на состанок на ...

Петровска: Најголемата придобивка од членството во НАТО е сигурноста што граѓаните ја чувствуваат

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска во Охрид одржа предавање на Школата за политики, дел од Претседателскиот центар за политичко образование, на ...

Во Брисел продолжува објаснувачкиот скрининг, Северна Македонија да има фер процес на преговори

Република Северна Македонија да има фер пристапни преговори, втемелени на заслуги, критериуми и реформи, и процесот да не се злоупотребува ...

Османи од состанокот со министрите на надворешни работи на ПСЈИЕ: Пристапните преговори на Северна Македонија се признание за сите реформски напори на земјата

На маргините на 77 - та сесија на генералното собрание на ОН, министерот Бујар Османи учествуваше на традиционалниот состанок на ...

Ковачевски-Шоле: Фокусирани сме на продлабочување на билатералното партнерство

Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на учеството на 77-то Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, денес одржа средба со ...

Во Собранието дебата за продолжување на кризните состојби за електрична и топлинска енергија

Во Собранието на Република Северна Македонија попладнево продолжи седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на која на дневен ...

Ковачевски-Американскиот еврејски комитет: Унапредувањето на универзалните вредности и почитта кон разликите се наши заеднички цели

На маргините на 77-то Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, премиерот Димитар Ковачевски оствари средба со претставниците на Американскиот ...

Средба Османи-Чавушоглу: Регионална соработка и предизвици, евро-атлантската перспектива на земјите од регионот

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи на маргините на 77-та сесија на генералното собрание на Обединетите ...

Уште еден мал, но „херојски подвиг“ на Ковачки и компанија

ЏАБИР ДЕРАЛА Армијата одржа показна вежба со новите оклопни возила, американските JLTV Oshkosh. На вежбата, се подразбира, беше министерката за ...

Показна вежба во штипската касарна со новите американски оклопни возила на Армијата, присутни претставници од власта, отсутна опозицијата

Во касарната „Јане Сандански“ во Штип денеска се одржа показна вежба за демонстрација на новите оклопни возила на Армијата – ...

Хоџиќ: Кај ВМРО-ДПМНЕ и Левица отсуствува јасна осуда на руската агресија врз Украина и на политиките на Путин

„Релативизирањето на руската агресија врз Украина за мене во моментот е најеклатантен пример. Без разлика дали доаѓа од разни интелектуалци ...

Џафери -Стрик – Бутикофер: Поддршка за евроинтеграциите, уставни реформи во прилог на помалите политички партии

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денес оствари средба со Делегација од европратеници на Зелените/Европска слободна алијанса ...

Османи на состанок на министрите за надворешни работи на Централно европската иницијатива

Министерот за надворешни работи Бујар Османи учествуваше на неформалниот состанок на министрите на надворешни работи на Централно европската инициатива (ЦЕИ), ...

Рамзан Кадиров одби мобилизација во Чеченија

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров, кој се смета за близок сојузник на Путин, изјави дека нема да има мобилизација во Чеченија. Тој ...

Маричиќ од Брисел: Искуството кое го имаме во скрининг процесот е голема предност за нас и ќе ја валоризираме

Денеска во Брисел продолжува објаснувачкиот скрининг состанок за Поглавјето 24, „Правда, слобода и безбедност“, на кој заменик претседателот на Владата ...

ИСТОЧЕН ФРОНТ

Спасовски: Преку програмата „Сина храброст“ до силни и високопрофесионални полициски службеници во служба на граѓаните

„Посебно задоволство причинува фактот што во овие 14 месеци, откако произлезе иницијативата за овој проект, ‘Сина храброст’ прерасна во образовен...

ПОЛИТИЧКИ МАГАЗИН

ДИСТРИКТ

 

ES-PRESS-O

CIVILMEDIA NEWSLETTER

Print Friendly, PDF & Email