fbpx
Мировен самит за Украина, Швајцарија, 15 јуни 2024
Претседателката на Швајцарија, Виола Амхерд и претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на отворањето на мировната конференција, 15 јуни 2024
Фото: Укринформ

Трајаноски: Наративите за „албанизација“, „бугаризација“ „косовизација“ за време на изборите ја продлабочија етничката поларизација

Наративите за „албанизација“, „бугаризација“ и „демакедонизација“ кои беа користени од дел од политичките партии за мобилизација на гласачкото тело во...

Read more

Анализа на ИМА: Поларизација по етничка основа; дискриминаторска реторика; натпреварувачки национализам на двојните избори во 2024 година

Поларизацијата е повеќе пати истакнувана како еден од поголемите проблеми во земјата, а констатации, предупредувања и препораки за адресирање на...

Read more

ПОЛИТИЧКИ МАГАЗИН

Шкријељ: Прогресивните, вистински социјалдемократски вредности истовремено со етнонационалистичка „духовита“ реторика, едното со другото не оди

Многу читам и слушам деновиве за враќање кон "прогресивните, вистински социјалдемократски вредности". А истовремено, етнонационалистичка демек духовита реторика на најјако....

Роде до американскиот колега во Белград, Хил: Косово и Србија можат во ЕУ само откако ќе се признаат меѓу себе

Амбасадорот на Германија во Косово, Јорн Роде се спротивстави на дипломатскиот претставник на Соединетите Американски Држави во Белград, Кристофер Хил,...

Фото: Трговско-индустриската комора на Солун

Зајакнување на економската соработка меѓу Северна Македонија и Грција во фокусот на состанокот на бизнис делегациите од двете земји

Зајакнувањето на трговските, инвестициските и генерално економските односи меѓу Грција и Северна Македонија била главната тема на вчерашната посета на...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Протести на опозицијата пред градското собрание на Тирана; Белери помеѓу Химара и ЕУ парламентот; Молк во ЕУ за отстранување на казнените мерки за Косово

Во Албанија денеска опозицијата протестира пред градското собрание на Тирана, против корупциските скандали на директорите на Општината, пренесуваат албанските медиуми....

Мировен самит за Украина, Швајцарија, 15 јуни 2024

Мировен самит за Украина во Швајцарија, нацрт-заедничко коминике: Потврда за меѓународно признаените граници на Украина и осуда на руската воена агресија

Претставниците на 100 влади и меѓународни организации учествуваат на глобален мировен самит за Украина во Швајцарија, на 15 и 16...

Претседателката на Швајцарија, Виола Амхерд и претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на отворањето на мировната конференција, 15 јуни 2024

Почна меѓународната мировна конференција за Украина, учествуваат лидери и високи претставници од 92 земји од светот

Почна меѓународната мировна конференција за мир за Украина во Бургенсток, планински гребен на езерото Луцерн, Швајцарија, каде што учество најавија...

НАСТАНИ И ПРОЦЕСИ

 

CIVIL MEDIA NEWSLETTER

Print Friendly, PDF & Email