fbpx

БЕЗБЕДНОСТ

На маргините на ОБСЕ Самитот усвоена заедничка изјава за безбедност на новинарките

Вкупно 46 од 57 земји членки на ОБСЕ се согласија на заедничка изјава за безбедност на новинарки во која стои дека како приоритет ќе биде ставено клучното прашање за безбедноста...

Read more

(ВО ЖИВО) Завршна прес-конференција од Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје

Фото: МИА

Завршна прес-конференција од 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје, на кој ќе се обратат досегашниот претседавач, министерот за надворешни работи на Северна Македонија Бујар Османи, идниот претседавач, шефот на...

Read more

Зголемување на капацитетите за откривање на мало и лесно оружје и подигање на јавната свест – дел од мисиите на ОБСЕ

Мисијата на ОБСЕ во 2023 година се фокусираше и на спроведување проекти за мало и лесно оружје (МЛО), како што е подобрување на капацитетите во полицијата за нивно откривање, но...

Read more

Серјожа го виде НАТО

Фотомонтажа: Д. Мишев/ ЦивилМеди

ДРАГАН МИШЕВ Тоа што рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров доби одобрение, за прв пат по руската воена агресија врз Украина да посети земја членка на НАТО, руските пропагандисти...

Read more

Спасовски: Се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на Вања Ѓорчевска

Оливер Спасовски / фото: Б. Јордановска

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се преземаат опсежни активности за пронаоѓање на 14-годишна Вања Ѓорчевска, која исчезна во понеделникот на пат кон училиште. Во изјава за...

Read more

Македонската армијата и припадници на ВС на САД за Европа и Африка на заедничка вежба „Храбар партнер 23“ на полигонот „Криволак“

Припадници на Вооружените сили (ВС) на САД за Европа и Африка, од денеска до 10 декември ќе изведуваат вежбовни активности на армискиот полигон „Криволак“ во рамки на вежбата „Храбар партнер...

Read more

Пораки од Министерскиот совет: ОБСЕ е живо, неговата вредност е колку повеќе се користи за надминување на несогласувањата

Фото: МИА

ОБСЕ е живо, неговата вредност е колку повеќе се користи за надминување на несогласувањата. Блокадата или непочитувањето на принципите на Организацијата е директна закана кон нејзините основни вредности за кои...

Read more

САД се загрижени бидејќи Хамас и натаму наоѓа финансиска помош во Турција

Foto: Alex Wong

Американскиот потсекретар за тероризам Брајан Нелсон денеска изјави дека разговарал со турски официјални претставници, бидејќи САД се загрижени поради тоа што палестинската милитантна група Хамас собира средства во таа земја....

Read more
Page 1 of 65 1 2 65

CIVIL MEDIA NEWSLETTER