fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: МНР
Професор Борче Давитковски (фото: Ариан Мехмети/ЦИВИЛ)

БЕЗБЕДНОСТ

Шведскиот парламент го одобри воениот договор со САД

Фото: Wikimedia commons

Шведскиот парламент вчера го одобри договорот за воена соработка со Соединетите држави, јави ДПА, пренесува новинската агенција МИА. Договорот ги регулира специфичните услови за американско воено присуство во Шведска. Шведскиот...

Read more

Северна Македонија на 11 место во НАТО според процентот од БДП наменет за одбраната

Северна Македонија во државниот Буџет за 2024 година за потребите на одбраната има предвидено 263 милиони долари, што претставува 2,22 отсто од БДП на земјата, се посочува во најновиот извештај...

Read more

Демонстрации против Владата на Нетанјаху во Ерусалим

Израелците присуствуваат на митинг со повик за ослободување на Израелците кои ги држат терористите на Хамас во Газа, пред штабот на ИД во Тел Авив, 29 април 2024 година. Фото: Скриншот

Илјадници демонстранти се собраа вечерва пред зградата на израелскиот Парламент во Ерусалим, повикувајќи на предвремени избори и договор со палестинската група Хамас за ослободување на заложниците од Појасот Газа. Според...

Read more

Лазарини: Израел најави тактички прекин на борбите, но судирите продолжија во Газа

Фото: МИА

Судирите продолжуваат во градот Рафа и на југот на окупираната палестинска енклава и покрај соопштението објавено вчера од израелската армија со кое најави тактички паузи во воените операции во зоната...

Read more

Заменик министерот за одбрана Јајага на состаноци на НАТО министрите за одбрана и Контакт групата за Украина во Брисел

Заменикот министер за одбрана Тирон Јајага вчера и денеска во Брисел учествуваше на состаноците на Северноатлантскиот совет на НАТО во формат министри за одбрана, каде главниот фокус е ставен на...

Read more

Лариса Дир: Поддржете ја одбранбената индустрија на Украина за руската агресија да не се прошири низ Европа

Украинската амбасадорка Лариса Дир денеска на платформата Икс, на 841 ден од војната во Украина објави меѓу другото дека Русија ги зголемува бомбардирањата врз украинските градови и цивилното население. Таа...

Read more

Финска најави зголемени безбедносни мерки долж границата со Русија

Финските власти денеска соопштија дека ќе ги зголемат безбедносните мерки долж затворената граница со Русија како одговор на „миграциските притисоци од Русија“. Новите мерки ќе вклучуваат зголемување на бројот на...

Read more

Суданска паравојска нападна болница во Дарфур

Паравоените сили за брза поддршка (РСФ) нападнаа болница во западниот судански регион Дарфур, принудувајќи ја да затвори, соопшти денеска меѓународната хуманитарна организација Лекари без граници (МСФ). Лекари без граници соопштија...

Read more
Page 1 of 94 1 2 94

CIVIL MEDIA NEWSLETTER