fbpx

РЕГИОН

Колку е „зелена“ Југоисточна Европа?

Спротивно на северозападна Европа, зелените партии и движења во југоисточна Европа генерално постигнуваат послаби изборни резултати од нивните колеги. Се чини дека еколошките прашања потешко ги мобилизираат гласачите таму. Но,...

Read more

Албански медиуми: Шефот на косовскиот претседателски кабинет даде оставка; правда и нестигматизација за мажите жртви на сексуално насилство за време на војната во Косово; паѓа ветото на Грција за Албанија

Шефот на кабинетот на претседателката Вјоса Османи, Блерим Вела, поднесе оставка од функцијата, соопштија од косовското претседателство. Повеќето сексуално злоупотребувани мажи  за време на војната во Косово досега немале храброст...

Read more

Албански медиуми: ЕК побара Специјалните единици да не се носат на северот на Косово за обични задачи; во последните 72 часа уапсени и кривично гонети 72 лица во операцијата „Храм“ во Албанија

Советот на Европа (ЕК)  во Извештајот за Косово, на чиј крај даде голем број препораки за подобрување на состојбите во различни области, побара од институциите на Република Косово да се...

Read more

Албански медиуми: Косовските пасоши за Србите – прашање на интеграција или избор; Во Звечан уапсен српски државјанин баран од ИНТЕРПОЛ; Рама скептичен за почеток на преговори со ЕУ поради Грција

Европската комисија во април годинава предупреди дека визната либерализација, одобрена за Косово, се однесува само на имателите на косовски пасоши, истото тело - во средината на ноември - даде препорака...

Read more

Борел: Потребен е напредок на учесниците во дијалогот за состојбите во Западен Балкан

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, објави дека шефовите на дипломатиите на членките на НАТО на синоќешната средба во Брисел имале важна размена на мислења...

Read more

Албански медиуми: Албанците го слават 28 ноември, 111 годишнината од независноста; Гугл денеска го развеа албанското знаме; во Косово се одбележува денот на знамето и ОВК

Албанија денеска ја слави 111-годишнината од прогласувањето на независноста. Тирана и целата земја ќе бидат во голема прослава на 28 и 29 ноември, два важни датуми за Албанија: Денот на...

Read more

НМКаменот од блиску доаѓа

Фото: Скриншот од видео на 360 степени

ДРАГАН МИШЕВ Кратенката НМК (NMK), која според Преспанскиот договор е наменета исклучиво за регистарските таблички на возилата во земјава, веќе извесно време е стандард на патоказите во една соседна земја,...

Read more

Албански медиуми: Во Косово документирани 13.535 убиени и исчезнати лица од војната во 1998-1999 година; експерт за безбедност тврди дека Радоичиќ патувал до Москва; експлозија на северот на Митровица

Фондот за хуманитарни права во Косово, кој се занимава со документирање на прекршувањата на човековите права за време на војната, досега успеал да документира над 13.500 граѓани убиени и исчезнати...

Read more

Албанија бележи уште еден многу важен чекор во процесот на интеграција во ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама (фото извор: ФБ профил на Еди Рама)

Албанското Министерството за Европа и надворешни работи (МЕНР), информираше дека  во Брисел успешно е завршен процесот на проверка познат како „скрининг“. - Овој процес траеше 14 месеци со 777 презентации,...

Read more
Page 1 of 351 1 2 351

CIVIL MEDIA NEWSLETTER