fbpx
Запорожје

РЕГИОН

Анализа на ИФИМЕС – Отворен Балкан: Инструмент за справување со кризи – зима 2022/23

Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии  ИФИМЕС од Љубљана, Словенија, подготви анализа за актуелната политичка ситуација во Западен Балкан по повод неодамна одржаниот самит на лидерите на регионалната иницијатива „Отворен Балкан“...

Read more

Словенечкото собрание ги изедначи правата на истополовите парови, отсега ќе можат да посвојат дете под исти услови

Пратениците во Народното собрание на Словенија ги усвоија измените на Семејниот законик, со кои се предвидува дека бракот е доживотна заедница на две лица, пренесува љубљанско Дело. Народното собрание вчера...

Read more

ЕУ повторно со порака до Вучиќ за воведување санкции против Русија

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска разговараше со шефот на Делегацијата на Европската унија во Белград, Емануел Жофре, кој ја повтори „преовладувачката позиција на Брисел за воведувањето санкции против Русија“, јави...

Read more

ПДП ги повикува Обвинителството, МНР и СИПА итно да постапат поради изборната кражба, Тривиќ не ги признава резултатите од изборите за претседател на Република Српска

Партијата за демократски напредок (ПДП) ги повика Обвинителството, МВР на РС и СИПА што поскоро да го приведат и сослушаат лицето кое во изјава за медиумите јавно призна дека учествувало...

Read more

Се случи Октомвриската револуција: Зошто поразот на Изетбеговиќ се слави повеќе од победата на Беќировиќ

ФОТО: Имамовиќ, Никшиќ, ИзетбЕговиќ, Мемхмедовиќ (Graphic/TBT)

Поради зголемениот ангажман на фактори од меѓународната заедница за спречување на изборна кражба, националните лидери беа разнишани, со што започна процесот на дефинитивно заминување на „старата гарда“ партиски лидери од...

Read more

Бугарија ќе добие 1,6 милијарди евра за довршување на пругата од Ѓуешево-Софија

Европската комисија ја одобри првата голема инфраструктурна програма за Бугарија за периодот 2021-2027 година. Официјален Брисел за програмата „Транспортно поврзување“ ќе ѝ додели на Бугарија 1,61 милијарда евра. Еден од...

Read more

Најголем дел од Бугарите во Северна Македонија гласаа за ГЕРБ

Партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов и ВМРО – Бугарско национално движење (ВМРО-БНД) на Красимир Каракачанов добија најголем број гласови од бугарските...

Read more

Според „Политико“ и Блумберг ќе биде тешко да се формира влада во Бугарија

Магазинот „Политико“ и агенцијата Блумберг очекуваат дека ќе биде тешко да се формира нова влада во Бугарија по вчерашните предвремени парламентарни избори. И според двата американски медиуми, на долготрајната политичка...

Read more

Избори БиХ: Беќировиќ е нов член на Претседателството, Изетбеговиќ го призна поразот, Комшиќ води пред Кристо, Шаровиќ и честиташе на Цвијановиќ, Тривиќ пред Додик

Кандидатот на здружената опозиција Денис Беќировиќ е нов член на Претседателството на Босна и Херцеговина, објави Дневни Аваз. Беќировиќ со голема разлика ги победи своите противкандидати, кандидатот на СДА, Бакир...

Read more

Трка за претседателство на БиХ: Беќировиќ има 59 илјади гласови повеќе од Изетбеговиќ, Комшиќ убедливо против Кристо

По преброени 70,96 отсто од гласовите, изброени се 615.194 гласови,  Денис Беќировиќ е во водство со 224.348 гласови, додека Бакир Изетбеговиќ досега има собрано 159.488 гласови. Кога станува збор за...

Read more
Page 1 of 230 1 2 230

CIVILMEDIA NEWSLETTER