fbpx
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

СТАВОВИ

Силјановска-Давкова и Ванковска, двете лица на монетата за поткусурување на Груевски

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

ДРАГАН МИШЕВ Следејќи ги слоганите на кампањите на политичките партии кои стојат зад кандидатурите на Силјановска - Давкова и Ванковска во трката за претседател на Република Северна Македонија, во кои...

Read more

Македонија по изборите

Ако сите релевантни учесници во изборите во Македонија се гледаат како победници, а не можат да ја видат, или се прават дека не ја гледаат реалноста за опасноста од длабока...

Read more

Русија и Западен Балкан

Пишува: ЉУБОМИР Д. ФРЧКОСКИ Влегуваме во мошне критичен период на геополитичките влијанија во Западен Балкан (Македонија, Албанија, Косово, Србија, Црна Гора и Босна). Тоа може критички да се проценува од две...

Read more

Што ни откри Мицкоски на ТВ дуелот?

Ерол Ризаов

ЕРОЛ РИЗАОВ Има една убава работа и за навивачите и за учесниците на предизборните тв дуели – двете страни експресно прогласуваат победа. Комуникациските експерти, пак, тврдат дека ваквите соочувања немаат...

Read more

Мицкоски ќе нѐ качува на платформа

Ерол Ризаов

ЕРОЛ РИЗАОВ Со воодушевување ги прочитав клучните проекти од списокот на желби на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ мистично насловени како „Платформа 1198“. Во наредните четири години нѐ очекуваат големи достигнувања и успеси, саде убавини и остварени соништа...

Read more

Ризаов: Во државата не постои друга поделба освен тоа дали си ЗА европска Македонија или си ПРОТИВ

Ерол Ризаов

Во Македонија не постои друга поделба освен тоа дали си за европска Македонија, за европски вредности, европеизација или си против тоа“. Ова е констатацијата од изјавата за „Фронтлајн“ на Ерол...

Read more

САД по изборите очекува Влада посветена на ЕУ, со тврдиот став за уставните измени, ВМРО-ДПМНЕ тешко ќе најде коалициски партнер, смета Арсовски

Соединетите Американски Држави очекуваат по изборите во Северна Македонија да се формира Влада посветена на европската интеграција на земјата. Од друга страна, имаме два политички блока во земјава кои учествуваат...

Read more

(ВИДЕО) „ПОЛИГРАФ“: Кој дезинформираше дека Мицкоски е најавен на конгресот на ЕПП само со „Македонија“?

На 7 март 2024, неколку медиуми објавија непроверена информација дека Мицкоски на Конгресот на Европската народна партија (ЕПП) во Букурешт бил најавен како лидер на опозицијата во Македонија, а не...

Read more
Page 1 of 42 1 2 42

CIVIL MEDIA NEWSLETTER