fbpx
Милорад Додик
epa09691384 Former Ukrainian president Petro Poroshenko attends a court hearing in the Pechersky district court on suspicion of treason and financing of terrorism, in Kiev, Ukraine, 17 January 2022. Poroshenko was summoned on 17 January 2022 to the Pechersky District Court for choosing of restraint with incrimination him the high treason and attempted looting of national values.  Poroshenko was arrested upon entry into Ukrainian territory, as instructed by the Ukrainian Prosecutor-General.  EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...
epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

ЗЕЛЕНИ

Граѓанскиот инспекциски совет бара да се спроведат сите мерки од локалните еколошки планови на општините

Да се спроведуваат сите мерки кои се утврдени во локалните еколошки планови на општините, инспекциите да се постојано на терен, а загадувачите на воздухот да се откриваат во реално време...

Read more

Битиќи: Обезбедивме сигурно снабдување со струја за домаќинствата и малите потрошувачи, одобрени над 1 милијарда евра инвестиции во обновливи извори на енергија

Заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес гостуваше во емисијата „Утрински брифинг“, која се емитува на електронскиот медиум „Слободна ТВ“,...

Read more

Климатски промени: Последните седум години најтопли во човековата историја, декември 2021 потопол од досегашниот повеќегодишен просек во државата

Глобалното затоплување продолжува и научните податоци за последните седум години покажуваат дека тие се најтоплите во човековата историја, пренесува Гардијан. Температурата на светско ниво во 2021 година била за 1,2 Целзиусови...

Read more

Бернската конвенција бара да нема нови мали хидроцентрали, за дадените концесии ќе се одлучува поединечно

Да се откажат сите одобрени и планирани хидроелектрани во заштитени подрачја во државата, но и оние надвор, кои можат да имаат влијание на заштитените зони, е една од серијата препораки...

Read more

Трет ден енормно загадување на воздухот, Скопје повторно меѓу најзагадените градови во светот

Трет ден по ред, Скопје е повторно меѓу најзагадените градови во светот, покажуваат релевантни веб страници за мерење на квалитетот на воздухот. Според IQ Air, главниот град на земјава е...

Read more

Климатските промени и аерозагадувањето во 2021 година: Многу документи, малку имплементација

Реализацијата на проекти на национално и локално ниво коишто ќе имаат директен удел во намалување на аерозагадувањето и ублажување на климатските промени недостигаа во изминатата 2021 година. Северна Македонија усвои...

Read more

Зелена свест или совест?

МЕРИТА МАКСУТИ Ме засега феноменот на зелениот концепт воопшто, не само кај туку и пошироко во регионот. Софиската декларација за Западен Балкан е убава замисла, но во идеални  услови кога...

Read more

Еколошки петарди и огномети

м-р Велин Стојановски

ВЕЛИН СТОЈАНОВСКИ Како се приближуваше Новата година, вообичаената тишина одненадеж беше прекинувана со силно ехо предизвикано од пиротехнички средства познати под името петарди. По падот на првиот мрак на силниот...

Read more

Стојковски: Направивме контрола на загадувањето во Скопје на скоро сите субјекти од големата индустрија, нема отстапки во однос на зададените парамтри

За загадувањето на воздухот направивме контрола во Скопје на скоро сите субјекти од големата индустрија како што се Макстил, Цементарница, Дрисла итн. Скоро секаде има направено мерења согласно А-интегрираните еколошки...

Read more
Page 1 of 80 1 2 80

CIVILMEDIA NEWSLETTER