fbpx
Џабир Дерала во „Изборен рапорт“ (фото: Д. Муратов/ЦИВИЛ)
epa08911602 A nurse administrates the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine during the vaccinations against Covid for doctors, nurses, and health workers at the Molinette hospital in Turin, Italy, 30 December 2020.  EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

ЗЕЛЕНИ

Галовеј за МИА: Земјите на КОП26 да покажат што ќе сторат за климатските промени, досега ветувањата неисполнети

Британската амбасадорка Галовеј во интевју за МИА, фото: Фросина Насковиќ, МИА

Државите во светот на претстојниот КОП26 треба да покажат што ќе испорачаат во однос на климатските промени од договореното во Париз. На следниот КОП не се цели кон постигнување нов...

Read more

Во заштита на шумите за пет години инвестирани само 480.000 евра, не е чудо што ги снемува

Северна Македонија премалку инвестира во заштита на шумите, а краен резултат од ваквата негативна пракса е уништувањето на огромни пространства засадени под дрвја. Во изминативе пет години, трошоците и инвестициите...

Read more

ОН: Пандемијата со Ковид-19 не го забави напредокот на климатските промени

Пандемијата на коронавирусот не го забави немилосрдниот напредок на климатските промени, се вели во научен извештај  „United in Science 2021'' на ОН. Помеѓу јануари и јули, глобалните емисии на фосилни...

Read more

Невладините со забелешки за Предлог законот за минерални суровини, најавувуваат амандмани

Зелената економија е свртена кон постигнување еднаквост и социјална правда.

Институтот за комуникациски студии (ИКС) денеска организираше јавна расправа за Предлог законот за минерални суровини којшто е во собраниска процедура. Претставници на невладини организации  изнесоа забелешки за законот кои според...

Read more

Заштита на животната средина во фокусот на разговорите со француските сенатори

Визијата на државата за заштита на животната средина во постигнувањето на зелената ЕУ агенда, напредокот во усогласувањето на националното законодавство во областа животна средина со европското право, подготвеноста на државата...

Read more

Ќе се градат 1000 MW фотонапонски електрани како дел од планот за енергетска трансформација

АД ЕСМ долгорочно ќе изгради 1000 MW фотонапонски електрани како клучен дел од планот за енергетска трансформација, односно префрлање на производството на електрична енергија кон обновливи извори, рече денеска генералниот...

Read more

Лани загрижувачко намалување на трошоците за заштита на животната средина [инфографик]

Во Македонија лани е забележано загрижувачко намалување на трошоците за заштита на животната средина. Во развиените земји, надминувањето на загадувањето се решава по принципот „загадувачот плаќа“, што повлекува со себе...

Read more

Нуредини: Со црногорскиот министер Митровиќ разменивме искуства за заштита на животната средина

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска е домаќин на висока делегација од Министерство за животна средина, просторно планирање и урбанизам на Република Црна Гора предводена од...

Read more

Галовеј: Во Глазгов ќе се фаќа последниот воз за спас од глобалното затоплување

На почетокот на ноември во британскиот град Глазгов треба да се одржи светскиот самит за климатски промени на Обединетите Нации, КОП 26, чијшто домаќин и покровител е Велика Британија, во...

Read more
Page 2 of 63 1 2 3 63

CIVILMEDIA NEWSLETTER