fbpx
Милорад Додик
epa09691384 Former Ukrainian president Petro Poroshenko attends a court hearing in the Pechersky district court on suspicion of treason and financing of terrorism, in Kiev, Ukraine, 17 January 2022. Poroshenko was summoned on 17 January 2022 to the Pechersky District Court for choosing of restraint with incrimination him the high treason and attempted looting of national values.  Poroshenko was arrested upon entry into Ukrainian territory, as instructed by the Ukrainian Prosecutor-General.  EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...
epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

ПРАВДА

Пристигнаа седум страници германско вештачење за пожарот на модуларната болница во Тетово, издадена е наредба за превод на документите

epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

По повеќемесечна истрага пристигна вештачењето на германските експерти за причините за пожарот во модуларната болница во Тетово, кој се случи на 8 септември 2021 година, при што загинаа 14 лица, а повеќемина беа...

Read more

Вистиномер: Технички неопремени, антикорупционерите рачно бројат кој функционер не поднел пријава за имотна состојба

Жилава или килава борба против корупцијата. Владата неколку години ветува набавка на софтвер во ДКСК, но, тој до денес не е набавен. Недостасува и вмрежувањето со базите на 23 институции...

Read more

Одземена туристичката лиценца на компанијата „Беса травел“

Министерството за економија по 50 дена од автобуската несреќа во Бугарија денеска соопшти дека ја одзело Б-лиценцата за туристичка дејност на туристичката агенција „Беса травел“, која што беше подружница за...

Read more

Партс: Без политичка волја, поддршката од ЕУ со мало влијание врз реформите за владеење на правото на Западен Балкан

Јухан Партс, Европски суд на ревизори, извор: МИА

Дејствувањето на Европската унија има мало влијание во унапредувањето на основните реформи на владеењето на правото на Западен Балкан, оценува специјалниот извештај на Европскиот суд на ревизори (ЕСР). Според извештајот,...

Read more

Центар за правни истражувања и анализи: Лоши прогнози за основните судови во земјава и во 2022 година

Основните судови во Северна Македонија никако да се реформираат. Тие се соочуваат со многу проблеми, кои се пренесуваат од година во година. И во 2022 година овие судови ќе се...

Read more

Канада ќе исплати 40 милијарди долари отштета на домородните деца

Канада ќе исплати 40 милијарди канадски долари отштета за домородните деца кои биле одземени од нивните семејства и ставени во системот на социјална помош. Договорот прредвидува  20 милијарди канадски долари...

Read more

Апелација го ослободи и Камчев од притвор, тарифата останува иста, гаранција од скоро 11 милиони евра

И бизнисменот Јордан Камчев, обвинет во случајот „Плацеви на Водно“ излегува од притвор, по одлуката на Апелација да ја прифати гаранцијата од скоро 11 милиони евра, сума речиси идентична на...

Read more

Маричиќ: Потребно да се опстои на патот по кој тргнавме, патот на реформите, а резултатите сигурно ќе дојдат

Реформите во секторот не се ниту брзи, ниту едноставни. Потребно да се опстои на патот по кој тргнавме. Патот на реформите, а резултатите сигурно ќе дојдат, вели министерот за правда...

Read more

Јовески: Ставот на Обвинителството беше да не се прифати гаранцијата за Мијалков

Да не се прифати понудената гаранција за поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, беше ставот на Обвинителството во постапка што се водеше. Овој став, како што вели во интервју за...

Read more
Page 1 of 79 1 2 79

CIVILMEDIA NEWSLETTER