fbpx
Џабир Дерала во „Изборен рапорт“ (фото: Д. Муратов/ЦИВИЛ)
epa08911602 A nurse administrates the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine during the vaccinations against Covid for doctors, nurses, and health workers at the Molinette hospital in Turin, Italy, 30 December 2020.  EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

ПРАВДА

Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на...

Read more

Осум дена притвор за лекарката од Куманово за поткуп

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против 51-годишна лекарка од Куманово, поради постоење основано сомневање дека сторила  кривични дела Злоупотреба на службената положба и овластување и Примање поткуп. Основен суд...

Read more

Николовски: Драфт верзијата на законот за потекло на имот е затворена и решени се сите прашања

Драфт верзијата на законот за потекло на имот денеска е затворена и се решени сите прашања. Ова се информации коишто доаѓаат од работната група под водство на Советот на Европа....

Read more

Приведена лекарка во Куманово, се сомничи за примање поткуп и злоупотреба на службена положба

Полициски службеници од СВР Куманово – Отсек за економски криминал извршија претрес во работните простории на Очно одделение при ЈЗУ Општа болница -Куманово и возило „опел астра“, паркирано во кругот...

Read more

Двајца вработени во МНР не го поминале ветингот

Првичните резултати од почетокот на ветингот на дипломатите во МНР покажува дека на две лица ќе им биде раскинат работниот договор затоа што немаат безбедносен сертификат од безбедносните служби, информира...

Read more

Маричиќ – Матуела: Почетокот на преговорите со ЕУ ќе дадe позитивен импулс во општеството

Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со вршителот на должноста директор за Западен Балкан во Генералниот Директорат за соседство и преговори за проширување на Унијата, Микела Матуела, на која...

Read more

Се истражува оштетувањето на електричната табла до прилепската модуларна болница со 17 пациенти

Оштетената табла на модуларната болница во Прилеп, фото: МИА

Нема никакви проблеми со функционирањето на модуларната болница по Прилеп по инцидентот со оштетувањето на таблата за напојување со електрична енергија кој го истражува полицијата, информираат кусо од болницата. Инаку,...

Read more

Рускоска во интервју за РСЕ, за истрагата за пожарот во Тетово и случаите Империја и Рашковски

Во интервју за Радио Слободна Европа, Вилма Русковска, која е на чело на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, говори за истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово,...

Read more

Опасен вандализам: Оштетена таблата за електрична енергија на модуларната болница во Прилеп

Модуларната болница во Прилеп по изградбата, извор: prilep.gov.mk

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од модуларната болница, соопштија од Министерство за здравство. Здравствените власти соопштија...

Read more
Page 1 of 64 1 2 64

CIVILMEDIA NEWSLETTER