fbpx
Фото: Фејсбук СДП
Фото: U.S. Embassy North Maceonia

ЧОВЕКОВИ ПРАВА

Василевска: Да го искористиме фундаменталното човеково право на слобода на избор и да гласаме!

Новинарката Ана Василевска со порака: Да го исокристиме фундаменталното човеково право на слобода на избор и да излеземе да гласаме! https://www.youtube.com/shorts/gE1A-X02Evw Придружете ни се и направете го вашиот план за...

Read more

(ВИДЕО) Протести во Грузија: Голем број демонстранти остануваат во притвор, полицијата претепала опозициски пратеник, ЕУ и САД го осудија повторното воведување на „рускиот закон“за странски агенти

Фото: ОЦ Медиа

Откако законот за грузиски странски агенти беше усвоен во првото рочиште во парламентот, се одржаа најголемите протести забележани досега во Грузија против обновениот предлог-закон за таканаречениот „руски закон“ за странски...

Read more

Немири во Грузија: Опозициските пратеници исфрлени од Парламентот, стотици демонстранти собрани зад парламентот, полицијата претепа опозициски функционер, врвни грузиски спортисти со поддршка на протестите

Фото: ОЦ Медиа

Продолжуваат тензиите и судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во главниот град на Грузија, Тбилиси, каде втор ден се одржуваат масовни протести против , таканаречениот „руски закон“, додека парламентот на земјата...

Read more

Османи: Универзална човекова должност е да се осуди која било форма на геноцид

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека е изненаден од реакциите по објавата дека Република Северна Македонија е меѓу 17 држави кои ја коспонзорираа Резолуцијата на Обединетите нации за...

Read more

Ерменија тврди дека Азербејџан го „завршил“ етничкото чистење во Нагорно-Карабах

Колони бегалци од Нагорно-Карабах, септември 2023

Азербејџан го „заврши“ етничкото чистење на Нагорно-Карабах, тврдеше Ерменија пред Врховниот суд на ОН. Во случајот покренат од Ереван против својот Кавкаски сосед и ривал за наводна дискриминација и етничко чистење,...

Read more

Дали ВМРО – ДПМНЕ ги споделува антицивилизациските ставови на Иван Стоиљковиќ?

Џелал Хоџиќ

Веќе подолг период Иван Стоиљковиќ, коалициски партнер на ДПМНЕ, во јавноста изнесува ставови кои се проблематични во едно општество, кое себе си се нарекува демократско и претставуваат еден антицивилизациски чин....

Read more

Жестоки судири во Грузија поради контроверзниот закон за „странски агенти“ инспириран од Русија

Фото: ОЦ Медиа

Жестоки судири избија меѓу демонстрантите и полицијата во главниот град на Грузија, Тбилиси, во вторникот, додека парламентот на земјата продолжи со расправата за контроверзниот нацрт-закон за „странски агенти“, критикуван од...

Read more

Северна Македонија ќе биде коспонзор на резолуцијата за Сребреница во ОН

Северна Македонија заедно со Соединетите Држави, Германија и други држави е коспонзор на резолуцијата во Обединетите Нации за прогласување на 11 јули за меѓународен ден на сеќавање и комеморација на...

Read more

Во Косово се одбележа Денот на сеќавањето на жртвите на сексуалното насилство за време на војната

Организациите и преживеаните од сексуалното насилство за време на последната војна во Косово во неделата повикаа на институционална и општествена поддршка во земјата со цел да се бори против стигмата...

Read more

Тодоровска: Искористете го правото на глас, со тоа ја зацртуваме иднината на нашата држава

Савка Тодоровска, граѓанска активистка за родовата рамноправност порачува: Полнолетните девојки и сите жени да го искористат своето демократско право и да излезат на гласање. Со тоа ја зацртуваат иднината на...

Read more
Page 1 of 154 1 2 154

CIVIL MEDIA NEWSLETTER