fbpx
ПРетседателот Стево Пендаровски, извор: Твитер профил на Пендаровски

ПРАВДА

Подготвена нацрт верзија за нов кривичен законик, се очекува да биде донесен до крајот на годината

Измените на постојниот Кривичен законик во однос на насилството врз новинари се во собраниска процедура и тие треба да бидат усогласени со целосно новиот кривичен законик,  кој веќе постои во...

Read more

ЈО: Постигнати спогодби за дел од предметот „Империја“

ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ

Во текот вчерашниот ден, Основниот кривичен суд Скопје прифати две Предлог спогодби склучени пред поднесување на Обвинителен акт помеѓу јавниот обвинител Лиле Стефанова од Основното јавно обвинителство за гонење на...

Read more

Рустеми: Груевски ја злоупотребил својата позиција и влијание како премиер да го урне комплексот Космос на својот политички противник

Во текот на постапката со сигурност се докажа дека обвинетите ги сториле делата што им се ставаат на товар. Обвинетиот Никола Груевски ја злоупотребил својата позиција и влијание како премиер...

Read more

Екстремното политичко насилство на 27 април 2017 не смее да се заборави, одговорност мора да има

На 27 април 2017 година беше извршен срамен напад врз Собранието и врз целата демократија во нашата земја. ЦИВИЛ – Центар за слобода веднаш го осуди екстремното политичко насилство тогаш,...

Read more

27 април низ призмата на ЦИВИЛ

Насилен упад во Македонското собрание, 27 април 2017.

На 27 април 2017 година, се случи еден од најсрамните напади врз демократијата во нашата земја. Упадот во Собранието на тој ден,  „крвавиот четврток“, од страна на организираната група наречена...

Read more

ОЈО: Жител на Мешеишта осомничен за загрозување на сигурноста на британската амбасадорка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 55-годишен жител на селото Мешеишта, Општина Дебрца, за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Загрозување на сигурноста од член 144...

Read more

Венедиктова: Очекувам дека ќе најдам докази за геноцид во Мариупол

Мариупол, Украина, 2022, фотографија од видеото што го презентираше украинскиот претседател Володимир Зеленски за руските воени злосторства пред Советот за безбедност на ОН, на 5 април 2022.

Украинската јавна обвинителка Ирина Венедиктова во интервју за FRANCE 24 предупреди дека очекува да најде „доказ за геноцид“ во опколениот источен град Мариупол, Украина. https://youtu.be/nOv7hJeJmrs Таа, исто така, предупреди дека...

Read more

Уставен суд: Свечените изјави на членовите на општинските совети да се потпишуваат со уставното име на државата

Министерството за локална самоуправа информира дека Уставниот суд ја отфрлил иницијативата и потврдил дека свечените изјави на конститутивната седница, членовите на советите на општините ги даваат и ги потпишуваат со...

Read more

Уставен суд: Повлечена од дневен ред иницијативата на СКСМ за измените на Законот за работните односи за неделата како неработен ден

Рефератот од иницијативата за оспорување на  Законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи , поднесен од Стопанска комора на Северна Македонија е повлечен од дневен ред за...

Read more
Page 2 of 93 1 2 3 93

CIVILMEDIA NEWSLETTER