fbpx
Џабир Дерала во „Изборен рапорт“ (фото: Д. Муратов/ЦИВИЛ)
epa08911602 A nurse administrates the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine during the vaccinations against Covid for doctors, nurses, and health workers at the Molinette hospital in Turin, Italy, 30 December 2020.  EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

ПРАВДА

Осумдневен притвор за петмината приведени за нападите врз полицајците во тетовска Мала Речица

Судија во претходна постапка на Основен суд Тетово денеска им определи мерка притвор во траење од осум дена на петмината приведени кои по вчерашниот протест во Тетово во Мала Речица физички...

Read more

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше да повика германски истражители од највисок ранг, кои што треба...

Read more

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во вторникот добило документација за модуларната болница во Тетово од Бирото за јавни набавки, а вчера после 14 часот е...

Read more

Kонференција за напредокот во борбата против организираниот криминал и корупцијата

Коалиција „Сите за правично судење“ во соработка со Асоцијација за демократски иницијативи (АДИ), денеска организира завршна конференција насловена „Напредокот во борбата против организираниот криминал и корупцијата во контекст на планот...

Read more

Четворица германски експерти ќе се вклучат во истрагата за пожарот во тетовската модуларна болница

Германскиот тим од Федералната криминалистичка служба, кој треба да пристигне по завршената претходница деновиве, првично е составен од четворица, и тоа од двајца крим техничари и форензичари за истражување пожари...

Read more

ОЈО ќе ја анализира целокупната документација за градбата на Модуларната болница во Тетово

ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ

Основното јавно обвинителство Тетово продолжува со континуирано преземање дејствија за расчистување на трагичниот настан во модуларната Ковид болница, кога 14 лица го загубија животот во пожар. И покрај досега издадените...

Read more

Утрешното рочиште за случајот „Титаник” се одлага за 22 септември

Главната расправа за предметот „Титаник“, предвидена за утре, се одлага заради добиено решение за изолација, согласно протоколите за заштита од Ковид-19, соопшти денеска Основниот кривичен суд Скопје. Како што се...

Read more

Маричиќ: Не бегаме од проблемите со човековите права и владеењето на правото, напротив сакаме да ги решиме

Секогаш кога како земја добиваме меѓународен извештај поврзан со човековите права, владеењето на правото, корупцијата или било која област, го гледаме како водич за тоа како да се подобриме и...

Read more

МЗ: Сите документи се спремни за увид, целосна поддршка за истрагата

Министерството за здравство ја поздравува постапката на Основното јавно обвинителството за истрагата за избувнувањето на пожарот во мобилниот ковид-центар во составот на Клиничката болница во Тетово, каде, како што се...

Read more

Две нехоспитализирани лица меѓу починатите во модуларната болница во Тетово

Од Обвинителството информираат дека дејствијата кои ги преземаат петтемина обвинители за утврдување на причината за настанување на пожарот во модуларната ковид болница во Тетово, во кој животот го загубија 14...

Read more
Page 2 of 64 1 2 3 64

CIVILMEDIA NEWSLETTER