fbpx
Фото: Принтскрин
Одбележување на Денот на независноста на Украина, Скопје, 24 август 2023 (фото: ЦИВИЛ)
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

ТОП 10

24 ЧАСА: Рокот за потписи за претседателски и пратенички кандидати е од денеска до 8 март; Борел ја повика ЕУ да испраќа повеќе муниција во Украина; пристигнаа 140 000 обрасци за пасоши

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Започна рокот за собирање потписи за кандидати за претседател и пратеници Рокот за собирање потписи за кандидати за претседател и за кандидати за пратеници започнува денеска и ќе трае до...

Read more

Лажна фотографија на Навални со нацистички поздрав и тетоважа на Хитлер

На социјалните мрежи и во дел од проруските медиуми кружи фотомонтажа на неодамна починатиот руски активист и политичар Алексеј Навални, (кој беше жесток критичар и силен противник на Владимир Путин),...

Read more

Македонскиот државен врв, дипломати од целиот свет, изложби и промоции на конференцијата „Украина – две години хероизам“

„Украина – две години хероизам“ е наслов на големата конференција в понеделник, 26 февруари, во Музејот на македонската борба за независност, со почеток во 10 часот, во организација на Амбасадата на...

Read more

Албански медиуми: Албанија и Британија заеднички против организираниот криминал; албанските социјалисти го повлекоа предлог законот за амнестија од Собранието; продолжува притворот за Тачи и Весели

Албанија и Велика Британија ќе формираат работна група против организираниот криминал. Двете држави ќе спроведат заеднички истраги и ќе разменуваат информации за напад на криминални групи и запленување на нивните...

Read more

Велика Британија најави нови санкции против Русија

Шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон објави повеќе од 50 нови санкции насочени кон поединци и бизниси кои ја поддржуваат нелегалната војна на Путин во Украина, пренесува Укринформ. Наметнати се...

Read more

Возот за претседателка ќе ѝ замине и така, учејќи, и 8-ми мај ќе ѝ помине без таа тоа воопшто и да го забележи

ЗОРАН ИВАНОВ Не може секој сè да знае, многумина не ја научивме Конфучиевската аксиома според која, грубо парафразирам, никој не знае колку треба да знае за да знае дека всушност...

Read more

20 членки на НАТО досега изразија поддршка за Руте за нов генерален секретар на НАТО

САД, Велика Британија, Франција и Германија денеска го поддржаа холандскиот премиер во заминување Марк Руте да го наследи Јенс Столтенберг како следен генерален секретар на НАТО, ставајќи го во силна...

Read more

Кремљ бара начини да ја оправда долготрајната војна за која се надеваше дека ќе заврши брзо

Војната против Украина, за која Русија се надеваше дека ќе заврши брзо, се одолговлекува, па властите во Кремљ постојано бараат начини да ја оправдаат во очите на рускиот народ, објави...

Read more

„Лекцијата по историја“ на Путин му се удри од глава, Кинезите си го бараат Владивосток назад

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

За време на своето интервју со контроверзниот водител и антиамерикански пропагандист, Такер Карлсон, „историчарот“ Путин , во 30-минутна тирада одржа лекција по исгорија, како што само тој ја сфаќа, со...

Read more

Тошковски тврди – добил абер од ЕУ дека ќе важат пасошите со старото име, а според Османи, техничкиот министер за внатрешни погрешно интерпретира и врши јавен притисок

Тошковски - Османи

Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска изјави дека министерот за внатрешни работи Панче Тошковски погрешно го интерпретира ставот на Европската комисија за тоа дали во ЕУ ќе се признаваат пасошите...

Read more
Page 1 of 1135 1 2 1,135

CIVIL MEDIA NEWSLETTER