fbpx
epa09046305 A medical worker wearing a personal protective equipment (PPE) collects nasopharyngeal swab samples to test for the SARS-CoV-2 coronavirus causing the COVID-19 disease, through the window of a private laboratory in Skopje, Republic of North Macedonia, 02 March 2021. The number of newly infected people with Coronavirus disease, COVID-19 rise again in North Macedonia. According to the Minister of health Venko Filipce, 70 per cent of newly infected people are with Britsish mutation of COVID-19. Apart from the Serbian donation of 8,000 vaccines, Northern Macedonia has still not been able to get any vaccine against Covid-19.  EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
epa08911602 A nurse administrates the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine during the vaccinations against Covid for doctors, nurses, and health workers at the Molinette hospital in Turin, Italy, 30 December 2020.  EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

ТОП 10

ЦИВИЛ: Со „консензус“ се води предвремена изборна кампања, темите најчесто се општи, а не локални

Некој повешто, а некој помалку вешто, некој со повеќе, а некој со помалку ресурси, но речиси сите партии, а и независните кандидати и листи, консензуално ги „заобиколуваа“ одредбите на Изборниот...

Read more

ЦИВИЛ со јавен настан „Преку почитување на различностите до справување со дискриминацијата“

ЦИВИЛ денеска организира панел дискусија на тема, „Преку  почитување на различностите  до справување со дискриминацијата“ во 13:30 часот, во мултимедијалниот Центар на Организацијата кај Бизнис центарот „Палома Бјанка“. Тема на...

Read more

ЦИВИЛ на прес конференција со информации од изборниот мониторинг, Орданоски прашува дали треба укинување на строгите, формални, предизборни кампањски „стеги“

(архива) Прес на ЦИВИЛ на отворено, јуни, 2020 година.

ЦИВИЛ ќе одржи прес конференција на која ќе стане збор за информациите и анализите што произлегуваат од досегашниот мониторинг на изборниот процес. Прес конференцијата на ЦИВИЛ ќе се одржи денеска (вторник), 21 септември,...

Read more

ЦИВИЛ на прес конференција со информации од изборниот мониторинг

ЦИВИЛ ќе одржи прес конференција на која ќе стане збор за информациите и анализите што произлегуваат од досегашниот мониторинг на изборниот процес. Прес конференцијата на ЦИВИЛ ќе се одржи денеска...

Read more

Изборите се како битката кај Ватерло!

Добро утро со Орданоски

САШО ОРДАНОСКИ Смислата на ограничувањата на времетраењето на официјалните изборни кампањи во различни демократии во светот се сведува на неколку претпоставки кои треба да го обезбедат интегритетот на изборите: да...

Read more

И Заев и Мицкоски очекуваат победа на локалните избори, ДИК ги објави кандидатурите и отфрлените листи, Алијанса за Албанците одржа прес во Тетово

Лидерите на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ со меѓусебни обвинувања на ТВ дуел, анкетата на „Брима“ денес главна точка на партиските препукувања меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ го промовираше изборниот слоган,...

Read more

Банално

Петрит Сарачини

ПЕТРИТ САРАЧИНИ На настан за 75 години од Здружение на пензионери, Заев одговара на новинар дека е банално прашањето дали немало поспособен од него во СДСМ. А еден куп медиуми,...

Read more

Анкетата на Брима ги разбранува политичките духови, инспекциите не открија недостатоци во 18 модуларни болници, политички ОК Корал на ЦИВИЛ

Заев и Мицкоски (монтажа на скриншот од емисија на ТВ 24)

ВЕСТ НА ДЕНОТ  Анкета на „Брима”: Заев убедливо најпопуларен политичар Денешниот ден протече во знакот на коментирање на резултатите од испитувањето на јавното мнение што го спроведе агенцијата „Брима“, а...

Read more

Анкетата на „Брима“ за СДСМ реална, за ВМРО-ДПМНЕ наместена, ДУИ со слоган „Избери живот, гласај зелено“, осуда за заканите кон кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ

Според испитувањето на „Брима“, СДСМ и Зоран Заев има водство пред ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски и другите политички субјекти. Веднаш по објавената анкета на „Брима“, во дел од медиумите кои...

Read more
Page 1 of 259 1 2 259

CIVILMEDIA NEWSLETTER