fbpx
ПРетседателот Стево Пендаровски, извор: Твитер профил на Пендаровски

ТОП 10

Пропагандата не ги одмина ниту победниците на Евросонг

Победата на украинската песна „Стефанија“ на годинешниов Евросонг предизвика различни реакции од публиката ширум земјава. Покрај искрените честитки за освоеното прво место, по социјалните мрежи може да се прочитаат коментари...

Read more

СПЦ ја призна МПЦ-ОА, отворени врати на Алијансата, украинската војска стигна до Русија

ВЕСТ НА ДЕНОТ И покрај прогласувањето на канонско единство од Соборот на СПЦ, МПЦ-ОА не планира одржување на заедничка света архиерејска литургија Соборот на Српската православна црква денеска одобри канонско...

Read more

Роднините на бранителите на Мариупол бараат од Ердоган да ја вклучи Кина за да ги спаси борците

Роднините на украинските бранители Мариупол го повикаа турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да ги здружи силите со кинескиот лидер Си Џинпинг и да организира мисија за спасување на украинските борци...

Read more

Темелници

Војо Маневски

ВОЈО МАНЕВСКИ Има ли некаква врска меѓу човечкото општество и каменот? Секако дека ако се потрудиме ќе најдеме многу блискости, или барем така ќе ги интерпретираме кога сакаме да поставиме...

Read more

Блинкен: Знаеме дека суверена и независна Украина ќе издржи

Американскиот државен секретар Антони Блинкен преку објава на  Твитер изрази уверување дека суверена и независна Украина ќе издржи во војната што ја започна Русија. „Знаеме дека суверена и независна Украина...

Read more

Ковачевски, Ахмети, Џафери и други политичари на фудбалски натпревар помеѓу ФК Шкупи и Академија Пандев

Вчера попладне на стадионот Чаир се одржа фудбалскиот натпревар помеѓу ФК Шкупи и Академија Пандев, со епилог 3:0 за ФК Шкупи, со што клубот стана нов фудбалски првак на Северна...

Read more

МО на Украина: Украинските бранители во регионот Харков стигнаа до границата со Русија

Во регионот Харков, украинските бранители на еден од баталјоните за територијална одбрана ја потиснаа руската војска и стигнаа до дел од државната граница меѓу Украина и Русија, пренесува Укринформ. „227-от...

Read more

Зеленски: Сета оваа бруталност на окупаторите, која Украина ја доживува секој ден, ќе доведе до фактот дека руските војници ќе го вратат ова зло во Русија

Денешните руски ракетни напади врз регионот Лавов, гранатирањето на Хулјаиполе, Северодонецк, Лисичанск, градовите и заедниците на регионот Доњецк – сета оваа бруталност на окупаторите, која Украина ја доживува секој ден,...

Read more

Украинските затвореници се побунија во истражниот затвор во Херсон

Затворениците во (СИЗО - Сле́дственный изоля́тор) - истражниот затвор во градот Херсон се побунија. Побуната беше задушена од руските окупаторски трупи. Едно лице загина, според РИА Новости, изјави украинскиот народен...

Read more
Page 2 of 501 1 2 3 501

CIVILMEDIA NEWSLETTER