fbpx
Џабир Дерала
Џабир Дерала, Изборен рапорт, 26 окт. 2021 (фото: А. Петровски/ЦИВИЛ)
Стевчо Јакимовски

ТОП 10

„Што ќе се случи ако победат?“

Петрит Сарачини

Закани со убиства, бесење, прогони, затвор, ќотек, судења по кратка постапка...Во последните денови пред вториот круг на локалните избори се соочуваме со експлозија на навреди, говор на омраза и насилство,...

Read more

Изборен рапорт на ЦИВИЛ, реформите во судството даваат резултат, предизборната кампања се вжешти за време на викендот

epa08539540 Supporters of the ruling SDSM party wearing protective face masks, attend the main election campaign rally in Skopje, Republic of North Macedonia, 10 July 2020. North Macedonia will hold elections on 15 July.  EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

ИЗБОРЕН РАПОРТ #25 „Свиркач“ од избирачки одбор за проблемите на денот на гласањето, партиите се борат за глас повеќе на сметка на туѓата несреќа, попречување на работата на ЦИВИЛ Во...

Read more

Викенд на изборни инциденти, тепачки, закани, заплашувања…

Изборната кампања се повеќе се разжестува, па така, освен вербални дуели, почнаа и физички пресметки. Изминатиот викенд се регистрирани неколку инциденти меѓу политичките противници, односно тепачки и физички напади. Но,...

Read more

ИЗБОРЕН РАПОРТ #25: „Свиркач“ од избирачки одбор за проблемите при гласањето, борба за глас повеќе на сметка на туѓата несреќа, 14 случаи на попречување на набљудувачите на ЦИВИЛ

Изборен рапорт #25, 25 октомври 2021 (фото: А. Петровски/ЦИВИЛ)

Во денешното, 25-то издание на Изборен рапорт на ЦИВИЛ, објавуваме две стории, една од „свиркач“ од еден избирачки одбор, а втората за една потресна ситуација со која се соочува семејството...

Read more

Прес-конференција на ДКСК, какво време дојде, само Апасиев пискаво ветува сечење раце и глави, „Изборен рапорт“ на ЦИВИЛ

Photo by Filip Mishevski on Unsplash

УТРИНСКИ КОЛУМНИ Кога човек ги слуша лидерите на партиите во чии имиња стојат именките или придавките од „националностите“ на нивната идеологија, жал да го фати за длабоката маргина во која...

Read more

Победата е наша, а поразот само нивен!

Добро утро со Орданоски

САШО ОРДАНОСКИ Изборното статус-кво во Македонија, коешто со децении главно се сведуваше на судир помеѓу партиската левица и десница во „македонскиот блок“ и трката по „идентитетските“ гласови кај Албанците, почна...

Read more

Нови локални избори 2021: Центар Жупа и Маврово Ростуше

Ростуше

Според резултатите од првиот круг на Локалните избори во Република Северна Македонија, кој се одржа на ден 16.10.2021 година, поради мала излезност, односно поради неисполнување на законскиот услов за излезност...

Read more

За осоколените суруши на омразата

Петрит Сарачини

ПЕТРИТ САРАЧИНИ Гледам, разни суруши, инфлуенсер(к)и и други „битни“ ФБ и Твитер ѕверки на левата и десната рака на ВМРО-МВРО, продолжуваат, ама овој пат „појачано“, да ми прават бесплатна реклама...

Read more
Page 2 of 293 1 2 3 293

CIVILMEDIA NEWSLETTER