fbpx
Фото: Принтскрин
Одбележување на Денот на независноста на Украина, Скопје, 24 август 2023 (фото: ЦИВИЛ)
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

ЕКОНОМИЈА

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари се зголемени за 313 денари во однос на јануари, покажуваат податоците на синдикалната потрошувачка кошничка. Според денеска објавените податоци, вредноста на синдикалната минимална...

Read more

СДСМ инсталираше 600 мегавати од обновливи извори ДПМНЕ само 16, вели владеачката партија

Успешните енергетски политики на СДСМ даваат резултати, стои во соопштението од СДСМ. Оттаму велат дека изминатите две години имаме најголемо инвестирање и најмногу обновливи извори на енергија кои што произведуваат...

Read more

Јапонија влезе во рецесија, Германија стана трета најголема економска сила

Германија влада

Јапонија, поради слабата домашна потрошувачка, падна во рецесија и ја загуби позицијата на трета по големина економија во светот, која сега е преземена од Германија. На првите две места се...

Read more

Битиќи: Носиме големи енергетски инвеститори пред очите на јавноста, а не преку тајни состаноци во кафани

Фатмир Битиќи, и економскиот тим на Владата на РСМ на работна средбa со Асоцијацијата на странски компании со технолошко напредно производство. 24.03.2023/Фото:Влада.мк

„За прв пат се случува една влада да води разговори за инвестиции во енергетиката на институционален начин, наспроти било која друга влада до 2017 година, која што разговорите ги водела...

Read more

Весиќ: Грција се вклучува во проектот брза пруга Будимпешта-Белград-Скопје-Солун што е историска победа за Западен Балкан

Српкиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура Горан Весиќ денеска изјави дека Грција, членка на ЕУ, благодарение на договорот на претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Грција Киријакос...

Read more

Бислимоски: Државата изградила меѓу 140 и 150 мегавати, а приватниот сектор повеќе од 900 мегавати, од кои 600 последните две години

„За 30 години независна Македонија изградила само, како држава кажувам, преку државната компанијата ЕСМ, изградила нешто меѓу 140 и 150 мегавати. Сето тоа останато што се изгради во енергетскиот сектор,...

Read more

Советот на ЕУ и Европарламентот постигнаа договор за реформа на фискалните правила

Преговарачите на Европскиот парламент и Советот на ЕУ, кој ги претставува земјите-членки, денеска во раните утрински часови постигнаа привремен политички договор за реформа на фискалните правила на ЕУ, што предвидува...

Read more

Конегеретивната централа во поранешна Железара ќе произведува 1.150 гигават часови годишно струја и топлинска енергија за Скопје

Инвестицијата од 290 милиони евра на мултинационалната компанија Митилинеос е една од четирите страшки инвестиции во енергетиката која треба да ја зајакне енергетската независност на државата и ќе произведува околу...

Read more

Шукова: Првпат обезбедивме финансиски средства за поддршка на сите национални паркови во државата

Каја Шукова, министерка за животна средина и просторно планирање (фото: Ариан Мехмети/ЦИВИЛ)

Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) преку буџетот во рамки на Програмата за инвестирање во животната средина за 2024 година,  првпат обезбедува директна финансиска поддршка за сите четири...

Read more

Ковачевски: За Ромите изминативе години се вложуваше многу во образованието, вработувањето и инфраструктурата

„СДСМ постави навистина високи стандарди во делот на вреднувањето на секој поединец и секој граѓанин во државата , бидејќи ние сме партијата која се залага за концептот едно општество за...

Read more
Page 1 of 375 1 2 375

CIVIL MEDIA NEWSLETTER