ЕКОНОМИЈА

ФИТР:  Отворен јавен повик за компании за технолошки развој и брзо прилагодување на Ковид-19, со ова започнува реализацијата на третиот сет економски мерки

Фондот за иновации и технолошки развој објави јавен повик за Технолошки развој за брзо прилагодување на КОВИД-19, наменета за микро, мали и средни компании од Северна Македонија со потенцијал за...

Read more

Народна банка: Граѓаните и компаниите сè повеќе плаќања вршат преку кредитните трансфери и платежните картички

Граѓаните и компаниите сè повеќе плаќања во земјата вршат со посредство на банките преку користење на кредитните трансфери и платежните картички. Вкупниот број плаќања извршени минатата година забележа годишен раст...

Read more

Ангеловска на „Woman in Tech”: Кризата донесе можности за жените претприемачи и дигитализацијата

Оваа Covid-19 криза, донесе големи предизвици, но истовремено и можности за технологиите и жените претприемачи и истата треба да се искористи за да ги направиме работите подобри во иднина, порача...

Read more

Бектеши: Ќе побараме да се преиспита протоколот во делот за седење на гостите во угостителските објекти

Министерот за економија Крешник Бектеши изјави дека согласно Законот за угостителска дејност нема одредба според која сопствениците, менаџерите и вработените во угостителските објекти имаат надлежност да ги легитимираат гостите. Министерството...

Read more

Препораки на МОТ и ЕБОР за зачувување на работните места и заштита на бизнисите

За справување со ударот на пандемијата предизвикана од коронавирусот потребна е голема државна интервенција, преку проширување на заштитата на работниците и семејствата, различни опции за активни мерки за вработување, поддршка...

Read more

Петкратно поголем интерес од инвеститорите за македонската еврообврзница издадена на 700 милиони евра со камата од 3,675%

Република Северна Македонија ја издаде седмата еврообврзница во износ од 700 милиони евра. Рочноста на еврообврзницата е 6 години, додека каматната стапка по која е издадена изнесува 3.675%, што е...

Read more

ЕК предлага 12,9 милијарди евра за проширувањето во наредните седум години

 Европската Комисија (ЕК) денеска го презентираше долгорочниот буџет за Европската Унија. Во него се предвидени 12,9 милијарди евра за претпристапниот инструмент, јавува дописничката на МИА од Брисел. -За да ги...

Read more

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Европската комисија денеска предложи инструмент за опоравување на економијата по корона-кризата во вредност од 750 милијарди евра и Повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од 1.100 милијарди евра. Инструментот се состои од...

Read more

Царовска: Уредбите се носат тековно, со посебна сериозност ги разгледуваме барањата на странските инвеститори

Уредбите од третиот антикризен пакет тековно се носат. Некои веќе поминаа, а и денеска Владата има седница по која надлежните институции ќе излезат и ќе објават што е усвоено, рече...

Read more
Page 2 of 102 1 2 3 102
Currently Playing