fbpx
Руски тенкови во близина на украинската граница, јануари, 2022 (фото: скриншот од Јутубе каналот на Military Update)
epa04824767 A picture made available on 30 June 2015 shows workers start the construction of the Chinese section of the China-Russia East Route natural gas pipeline, also known as the Power of Siberia trunk pipeline, in Heihe in northeast China's Heilongjiang province 29 June 2015. The 3,968-kilometer pipeline, running from Russian gas fields to Shanghai, will be completed in 2018 to be able to carry 38 billion cubic meters of natural gas to China every year.  EPA/SONG FULAI CHINA OUT

Украина и Северна Македонија имаат одлична соработка во образованието, културата, уметноста и науката, истакна амбасадорката Задорожњук

Активно се развива преведувачката дејност, поточно, само во 2021 година на македонски е преведена и објавена книгата „1000 интересни факти за Украина“, како и делата на современите млади украински писатели...

Read more

Задорожњук: Пријателот се познава во тешките моменти, ѝ се заблагодарувам на Северна Македонија за јасната поддршка на Украина

Амбасадорката на Украина во РСМ, Наталија Задорожњук (фото: А. Мехмети / ЦИВИЛ)

Амбасадорката на Украина во Северна Македонија, Наталија Задорожњук, во интервју говори за извонредно богатата соработка на нејзината земја со Северна Македонија на економски, културен, здравствен, научен и воен план. Украина и Северна...

Read more

Амбасадорката на Украина, Задорожњук, за богатата соработка со Северна Македонија на економски, културен, здравствен, научен и воен план

Амбасадорката на Украина во РСМ, Наталија Задорожњук (фото: А. Мехмети / ЦИВИЛ)

Во ова интервју, Амбасадорката на Украина во Северна Македонија, Наталија Задорожњук, говори за извонредно богатата соработка на нејзината земја со Северна Македонија на економски, културен, здравствен, научен и воен план....

Read more

Ибраимовски: Нашите политичари се подобри глумци од оние холивудските

Во ДИСТРИКТ на Цивил Прес Студио - интервју на Зоран Иванов со Самка Ибраимовски, стопанственик, политичар, музичар, афоризмичар... Тој зборува за себе и личните битки, бизнисот и политиката, пријателите и...

Read more

Синдикалецот Димовски за МИА: Недела неработен ден е реалност, верувам законското решение ќе остане

Недела неработен ден е реалност и работниците веќе ги уживаат бенефитите од ова законско решение. Иницијативата на Стопанската комора беше еден вид изненадување за нас, но лично сметам дека недела...

Read more

Иванов: Демократијата е мртва – светот незапирливо лизга кон дистопија 

Во ДИСТРИКТ на Цивил Прес Студио - интервју на Зоран Иванов со Боби Иванов, моторист, натовец, филозоф. Тој зборува за: мотрите и страста, коренот и идентитетот, филозофијата и прагмата, демократијата...

Read more

Николовски: Не, нема да нè биде

Во ДИСТРИКТ на Цивил Прес Студио - интервју на Зоран Иванов со Љубиша Николовски, новинар, уредник, колумнист, аналитичар... Тој зборува за: новинарите и новинарството, уредниците и сопствениците, политиката и политичарите, партиите...

Read more

Сарачини: Се тенчи фронтот за одбрана на демократијата, се соочуваме со жестока хибридна војна

Во ДИСТРИКТ на Цивил Прес Студио - интервју на Зоран Иванов со Петрит Сарачини. Сарачини зборува за себе и личните битки, кратките нозе и долгите лаги, заканите и одбраните, шарената...

Read more

Задорожњук: За украинскиот народ фундаментална вредност е слободата!

Амбасадорка на Украина во РСМ, Наталија Задорожњук (фото извор: Амбасада на Украина)

„Во случај на инвазија, Украина ќе биде приморана да објави општа мобилизација. Во текот на целата историја докажавме дека за украинскиот народ фундаментална вредност е нашата сопствена слобода. На луѓето...

Read more
Page 1 of 26 1 2 26

CIVILMEDIA NEWSLETTER