fbpx
Милорад Додик
epa09691384 Former Ukrainian president Petro Poroshenko attends a court hearing in the Pechersky district court on suspicion of treason and financing of terrorism, in Kiev, Ukraine, 17 January 2022. Poroshenko was summoned on 17 January 2022 to the Pechersky District Court for choosing of restraint with incrimination him the high treason and attempted looting of national values.  Poroshenko was arrested upon entry into Ukrainian territory, as instructed by the Ukrainian Prosecutor-General.  EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...
epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

Даниела Рангелова за изборите, црните пари во кампањите, семејното насилство, родовата еднаквост и медиумите (3)

Даниела Рангелова

ПРВ ДЕЛ || ВТОР ДЕЛ ЦИВИЛ МЕДИА: Дали сметате дека на нашата земја ѝ се потребни предвремени парламентарни избори? https://www.youtube.com/watch?v=rZ5ugp7Kf04 РАНГЕЛОВА: Од аспект во ситуацијата во која се наоѓаме мислам...

Read more

Зеќири: Верувам во едно општество за сите

Во Дистрикт на Цивил Прес Студио - интервју на Зоран Иванов со Сафит Зеќири, политиколог, магистер по дипломатија, аналитичар... https://www.youtube.com/watch?v=8lb8yPvSty0 Тој зборува за: Македонското општество денес, меѓуетничките односи, партиите и...

Read more

Даниела Рангелова говори за времето на режимот на Груевски, стопроцентната контрола што ја наметнува Мицкоски и маргинализацијата на жените (2 дел)

ЛИНК ДО ПРВИОТ ДЕЛ ЦИВИЛ МЕДИА: Да се вратиме малку во минатото. Вие бевте, и сè уште Ве перципираат како една од лидерките на жените во нашата земја, во случајов,...

Read more

Рангелова (1 ДЕЛ): Мицкоски го избраа негови блиски луѓе, во партиите владее клиентелизам, институциите не реагираат на говорот на омразата

Даниела Рангелова е една од најмаркантните жени во македонската политика. Некогаш блиската соработничка на поранешниот премиер Никола Груевски, за себе вели дека никогаш не отстапила од сопствените ставови. Во јавноста...

Read more

Селими: За подобро општество треба да се бориме сите

Во Дистрикт на Цивил Прес Студио - интервју на Зоран Иванов со Сефер Селими, политиколог, граѓански активист, политички аналитичар. https://www.youtube.com/watch?v=87sQQTHXYwo Тој зборува за: Македонската политичка сцена, партиите и коалициите, граѓаните...

Read more

Чадиковски: ЗНМ не ѝ дозволи на власта да ги корумпира медиумите

Во Дистрикт на Цивил Прес Студио - интервју на Зоран Иванов со Младен Чадиковски - новинар, репортер, уредник, главен уредник, актуелен претседател на Здружението на новинарите на Македонија. https://www.youtube.com/watch?v=GtzIoDcZT-E Тој...

Read more

Михајлоски: Новинарството е порелаксирано, но битките за професионална слобода немаат лимит

Во Дистрикт на Цивил Прес Студио - интервјуто на Зоран Иванов со Гоце Михајлоски, главен и одгворен уредник на престижната „Канал 5“ Тв. https://youtu.be/IxvmZVPC5SM Тој зборува за: Новинарскиот пат од...

Read more

Предан за РСЕ: Време е Северна Македонија да испрати амбасадор во Софија

Словенечкиот амбасадот, Милан Предан, извор: Радио Слободна Европа

Словенечкиот амбасадор Милан Предан во интервју за Радио Слободна Европа вели дека е време Северна Македонија конечно да испрати амбасадор во Софија. -Мислам дека тоа секако не помогна, да се нема...

Read more

Шахпаска: „Едно општество“ не може да изградат само политичарите, важна е вербата на сите нас

Јагода Шахпаска, извор: МТСП

На панел – дискусијата „Едно општество за сите – сегашност и перспективи“, која се одржа на 15 декември 2021 како дел од годинешното издание Конференцијата на ЦИВИЛ „Перспективи 2022“, преку...

Read more

Маричиќ: „Едно општество за сите“ ја смени политичката слика во државата

На панел – дискусијата „Едно општество за сите – сегашност и перспективи“, која се одржа на 15 декември 2021 како дел од годинешното издание Конференцијата на ЦИВИЛ „Перспективи 2022“, преку...

Read more
Page 2 of 25 1 2 3 25

CIVILMEDIA NEWSLETTER