fbpx
Фото: Принтскрин
Одбележување на Денот на независноста на Украина, Скопје, 24 август 2023 (фото: ЦИВИЛ)

Дијалози за вештачката интелигенција и технолошки развој (2): На брзата лента кон иднината

"Person of Interest" scene

Џабир Дерала и Валентин Нешовски ЛИНК до првиот дел од Дијалозите ДЕРАЛА: Здраво Валентин, Се надевам дека нема да пречи, на почетокот на оваа средба, го повикав ChatGPT да даде одговор...

Read more

Дерала: Нема да ме заплашат смртните закани, и нема да ме замолчат судските процеси од Мицкоски

Иванов и Дерала во студиото на Слободен печат

Тужбите од Мицкоски и смртните закани нема да ме заплашат. Јас сум повеќе од 10 години често сум мета на она што се нарекува стратешко заплашување преку судски прогони а...

Read more

(ВИДЕО) Крстиновска за Цивил Медиа: Нашата демократија не е совршена, но треба да ја унапредуваме, а не да размислуваме за алтернативен систем што ни го нудат Кина или Русија

Фото: А.Мехмети / ЦивилМедиа

Кина има долга традиција на пропаганда, пред се наменета за домашна употреба, во текот на последните 10 години гледаме екстензија на истите тактики и стратегии кон надвор. Кинеската пропаганда во...

Read more

Буданов: Следните шест месеци ќе бидат „интересни“, руските офанзивни потенцијални се исцрпуваат 

Фото: Укринформ

Шефот на Главната управа за разузнавање на Министерството за одбрана на Украина (ГУР), Кирило Буданов, во интервју за Си-ен-ен вели дека следните шест месеци ќе бидат „интересни“, бидејќи во овој...

Read more

Дијалози за вештачката интелигенција и технолошкиот развој: Ќе нѐ убие или ќе нѐ спаси?

Кон средината на 20 век, „бездушниот“ Тин Ман полека станува реалност. До 1950-тите, генерации од научници, математичари и филозофи го создаваа концептот на вештачката интелигенција (AI). На почетокот на 2024...

Read more

Чупеска за ЦИВИЛ МЕДИА: Без европскиот пат можеме да се најдеме во состојба на авторитаризам што може да доведе до меѓуетнички тензии

Чупеска Стратегија за интеркултурализам

Во Годишникот на Фондацијата за европски прогресивни студии, меѓу другото, се тврди дека умерените и прогресивните гласачи во државите членки на ЕУ имаат добри изгледи за победа на европарламентарните избори...

Read more

(ЕКСКЛУЗИВНО) Едвард Џозеф за ЦИВИЛ МЕДИА: Балканските лидери имаат можност за искрени дискусии за критичните прашања кои го прават регионот нестабилен и ранлив на руската субверзија

Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Свое видување за најновите политичките случувања во Северна Македонија во пресрет на лидерската средба на Западен Балкан и претстојните избори во земјава, во ексклузивна изјава за ЦИВИЛ МЕДИА, даде Едвард...

Read more

Гоцевски за ЦИВИЛ МЕДИА: 20 години по Самитот ЕУ – Западен Балкан: Геополитиката, ЕУ интеграциите и Република Северна Македонија    

Во 2023-та се случија многу значајни меѓународни активности посветени на глобалната и на регионалната безбедност. Се случија многу значајни форуми посветени на актуелната геополитичка и безбедносна состојба во која се...

Read more

Ризаов за ЦИВИЛ МЕДИА: Се бараат гаранции од политичките партии дека нема да скршнат од евроатлантскиот пат

Ерол Ризаов

Во контекст на најновите збиднувања на политичката сцена во Северна Македонија и претстојните настани и посети на високи државни претставници на меѓународната заедница, разговаравме со новинарот и колумнист Ерол Ризаов....

Read more
Page 1 of 61 1 2 61

CIVIL MEDIA NEWSLETTER